Odborné články Základní vzdělávání Školní pomůcky: los objetos de clase (A1)
Odborný článek

Školní pomůcky: los objetos de clase (A1)

30. 3. 2026
Základní vzdělávání
Autor
Mgr. Pavlína Jurzykowská, DEA
Spoluautor
Mgr. Katarína Hloušková

Anotace

Výuková aktivita je rozdělená do dvou vyučovacích hodin a je zaměřená na procvičování slovní zásoby „školní pomůcky“, (los objetos de clase), množného čísla podstatných jmen, pravidelných sloves v přítomném čase. Žáci procvičují nejen gramatickou strukturu, ale trénují i mluvený projev. Ve druhé hodině tvoří pexetrio v aplikaci Canva tak, aby si osvojili nové fráze k tématu škola (aktivity ve škole), zároveň si upevní používání předložek (en, con).

Stupeň vzdělávání: ZŠ/SŠ/gymnázium/lyceum (úroveň A1)

Věková skupina: 14–18 let

Vzdělávací obor: další cizí jazyk (ŠJ)

Tematický okruh: škola

Časová dotace:

  • Výuka: 2x 45 min
  • Příprava: 20 min

Klíčová slova: digitální kompetence; digitální technologie; digitální gramotnost; škola; AI; generování textu

Pomůcky: PC, wifi

Potřebné vstupní znalosti a dovednosti:

  • Oborové:

Žáci si procvičují slovní zásobu z tématu objetos de clase. Umí tvořit množné číslo podstatných jmen, umí časovat sloveso základní tříd v přítomném čase (-ar, -er, -ir).

  • Digitální:

Žáci umí pracovat v aplikaci Canva, pracovat s jednoduchými grafickými nástroji, vkládat obrázky, text, upravit tabulku.

Přínos využití digitálních technologií:

Žáci a žákyně

  • tvoří v prostředí aplikace Canva: umí pracovat s grafickými prvky, měnit vizuální efekty a styly písma.
  • po dokončení práce budou umět projekt sdílet se svým učitelem a spolužáky nebo si ho uloží do svého digitálního portfolia (MIRO, Padlet apod.), tj. efektivně sdílí vygenerovaný digitální obsah s ostatními, přičemž dbají na etické zásady a respektují rozmanitost online prostředí.

Vzdělávací cíle:

Žáci a žákyně

  • aktivně použijí ve větách novou slovní zásobu (názvy školních pomůcek v množném čísle, aktivity ve škole – základní slovesa);
  • v rámci druhé vyučovací hodiny zaměřené na písemný projev připraví jednoduché věty, které budou součástí aktivity pexetrio.

Popis výukové aktivity

EVOKACE I. (20 minut)

Seznámení s tématem, aktivace slovní zásoby, ústní projev

Aktivita 1: „Polep třídu“ (10 minut)

Žáci si zopakují téma školní pomůcky ve španělském jazyce. Doporučuji zahájit hodinu jednoduchou aktivitou „polep třídu“. Žáci píšou španělsky na lepící barevné papírky názvy školních pomůcek spolu s určitým členem (můžete barevně rozdělit dle ženského/mužského rodu). Pokud nechcete použít papírky, je možné využít mazací tabulky a fixy – opět doporučuji rozdělit barevně. Poté žáci volně chodí po třídě a lepí lístečky s názvem na příslušné předměty. Je možné zařadit týmovou soutěž , každá skupina se snaží polepit co nejvíce předmětů.

Aktivita 2: „Já mám, kdo mi půjčí“ (10 minut)

V aplikaci Canva je možné vytvořit jednoduchou aktivitu, kdy žáci procvičují tvorbu množného čísla a zároveň si trénují mluvený projev a pozornost. Doporučuji aktivitu počtem uzpůsobit vaší skupině, případně někteří mohou mít dvě různé kartičky. Důležité je, aby poslední kartička odkazovala na tu první, tím je aktivita ukončena.

Žáci postupně popisují předmět, který mají na kartičce: např. Yo tengo bolígrafos. A ptají se: Me pasas unos lápices. (Tvoří množné číslo.) Žák, který má na kartičce slovo „lápices“, by měl reagovat a hra pokračuje.

Na konci se učitel může žáků opět zeptat: Qué tienes…? (aby si ověřil porozumění)

2. UVĚDOMĚNÍ I. (20 minut)

Žáci si procvičí časování sloves v přítomném čase, učí se tvořit jednoduché věty na téma školní pomůcky

Společně tvoříte myšlenkovou mapu – na interaktivní tabuli či v aplikaci coggle.it. Ptáte se žáků, jaká slovesa související s aktivitami ve škole si vybavují, např. escribir, escuchar, leer, hablar, dibujar, hacer deporte, revisar, trabajar, estudiar, ver.

Vyzvěte žáky, aby slovesa rozdělili dle slovesné kategorie (-ar, -er, -ir).

Dále ke každému slovesu přidávají školní pomůcky, které se k dané aktivitě hodí: např. escribir: cuaderno, bolígrafo; leer: libro, vocabulario, diálogo.

Následuje aktivita, kdy žáci píšou na mazací tabulky či papírky věty s aktivitami tak, aby používali různé slovesné osoby (můžete jim zadat alespoň tři různá slovesa, každé v jiné osobě). Místo školní pomůcky napíšou: él, ella. Můžete jim dovolit využívat slovník (papírový či online) k ověření neznámé slovní zásoby potřebné k tvoření vět – připomeňte jim, že věty musí být v přítomném čase.

(Připomeňte žákům předložky „en“ a „con“ – escribimos con el bolígrafo /en el cuaderno.)

Jakmile mají žáci napsané tři aktivity, vyberte papíry/kartičky. Zamíchejte a opět je žákům rozdejte tak, aby měli jiné než svoje.

Jejich dalším úkolem je najít a opravit na papírku chybu, pokud tam je. Poté čtou nahlas definici a společně hádáte, o jaké školní pomůcky se jedná.

3. REFLEXE I. (5 minut)

Můžete se vrátit k aktivitám a vyzvat žáky, aby do myšlenkové mapy přidali nové výrazy/slovíčka/aktivity, které se během aktivity naučili.

Metodická poznámka: V závěru první hodiny žáky upozorním na to, že další vyučovací hodina o školních pomůckách bude obsahovat digitální aktivitu. Budou potřebovat PC nebo tablety. Poté proveďte evaluaci hodiny. Ptejte se žáků: Jak se vám hodina líbila? Co bylo nejtěžší? Shrňte, že jste zopakovali klíčová slova, abyste v příští hodině mohli navázat slovesy a popisem školy. Žáky namotivujte, že budou využívat umělou inteligenci, která jim pomůže s učením se sloves souvisejících s činnostmi ve škole, a zároveň budou pracovat v aplikaci Canva.

  1. vyučovací hodina

EVOKACE II. (10 minut)

Žáci si zopakují obsah předešlé hodiny – školní pomůcky, předložky a časování sloves.

Žáci si vyberou čtyři pomůcky, které mají po ruce. Píšou o nich věty v přítomném čase v 1. osobě, např.: Escribo en el cuaderno.

Aktivitu poté můžete otočit a nechat žáky, aby vzájemně popisovali ve dvojicích svoje vybrané pomůcky, např.: Tú escribes en el cuaderno, tú lees un libro. (Je rovněž možné, aby pracovali jako celá třída, kdy jim zadáte, aby popsali u pěti různých spolužáků alespoň dvě pomůcky).

UVĚDOMĚNÍ II. (20 minut)

Příprava (10 minut)

Procvičování sloves, tvoření aktivity pexetrio v aplikaci Canva

  • Rozdělte žáky do dvojic.
  • Každá dvojice bude tvořit pexetrio tak, aby obsahovalo šest různých trojic (obrázek školní pomůcky, název španělsky a popis s aktivitou ve španělštině), např.: El libro: leemos libros. Pokud nemáte pro přístup do Canvy školní účet, vybírejte obrázky, které nejsou označené takto:
  • Doporučuji zadat žákům, aby vytvořili alespoň dvě školní pomůcky v množném čísle a použili alespoň tři různé osoby u aktivit v přítomném čase. Tak procvičí co největší část gramatiky.
  • Žáci se přihlásí do Canvy – nový návrh. Nejprve si mohou vytvořit osnovu na papír a použít funkci Magic write v Canvě na překlad těžších struktur. Například pokud nevědí, jak se řekne např. „slova“. Bez školního účtu máte v Canvě zdarma 50 promptů.

Tvoření pexetria v Canvě (10 minut)

Žáci tvoří pexetrio, vkládají trojice. Po vypracování aktivity vám ji nasdílejí nebo ji vloží do svého digitálního portfolia (Padlet či Miro).

Zadání:

Vytvoř pexetrio tak, aby:

  • Obsahovalo šest různých trojic, které tvoří vždy jeden obrázek školní pomůcky, její název španělsky a popis aktivity ve španělštině, např.: el libro/ Leemos libros.
  • Tabulka by měla obsahovat alespoň dvě pomůcky v množném čísle.
  • Aktivity by se neměly opakovat a měly by být v různých slovesných osobách (alespoň tři): např. leemos libros, veo vídeos en el ordenador, escribes en la pizarra.
  • Zadávej názvy pomůcek k vyhledávání obrázků v Canvě ve španělštině.

Příklad výstupu:

REFLEXE II. (15 minut)

Překlad a kreativní zapojení umělé inteligence

V závěru hodiny zadejte žákům věty k překladu na základě jejich výtvorů, např.

  • Pracuji se slovníkem.
  • Čteme knížky v hodině češtiny.
  • Učitel zpívá ve třídě.
  • Píšeme ve třídě do sešitu.
  • Koukáme se na videa na tabuli.

Zadání:

Přeložte věty do španělštiny a zapište je do sešitu. Poté si tajně vyberte jednu z nich a zadejte ji v aplikaci Canva do nového návrhu, kde kliknete na záložku Magic Media. Jedná se o nástroj pro generování obrázků pomocí umělé inteligence. Uhodne váš spolužák, kterou větu jste použili jako prompt?

Na závěr můžete zhodnotit, jak se žákům v aplikaci Canva pracovalo, zda je aktivita bavila. Další hodinu můžete přinést vytištěná pexetria a společně si hru zahrát.

Zdroje:

  • HATTIE, John. Prokazatelné učení: metodická příručka pro učitele: maximalizace vlivu na proces učení. Přeložil Martin MIKULÁŠ. Praha: Edukační laboratoř, 2022. ISBN 9788090824010.
  • Sieglová, Dagmar: Konec školní nudy, Didaktické metody pro 21. století, Grada Publishing, a. s., Praha 2019.
  • HALÍK, Petr: Tipy a triky pro výuku cizích jazyků, Grada Publishing a.s., Praha 2021.

Zdroj zvukové stopy:

  • PIOTROWSKA-SKRZYPEK, Małgorzata; GAJOS, Mieczysław; DECKERT, Marlena a BIELE, Dorota. C'est parti!: učebnice francouzštiny s cvičebnicí. 1/A1. Méthode de français. Praha: Wydawnictwo Draco, 2019. ISBN 978-83-954142-0-6.
Autor
Mgr. Pavlína Jurzykowská, DEA

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

RVP do 2024

Materiály s klíčovým slovem NPO 3.1 DIGI vytvořil tým metodiků v projektu Podpora škol v kontextu digitalizace (Národní plán obnovy 3.1 DIGI) pro podporu pedagogů při ICT revizích.

Další informace, metodické materiály i inspiraci do výuky jednotlivých předmětů i napříč předměty najdete na webu https://digitalizace.rvp.cz/