Stupeň vzdělávání: I. stupeň ZŠ
Věková skupina: 3., 4. a 5. ročník ZŠ (vyzkoušeno ve smíšené třídě 3., 4. a 5. ročníku ve smíšených pracovních skupinách, kde si dávali žáci vzájemnou podporu a zpětnou vazbu)
Vzdělávací obor: člověk a jeho svět
Tematický okruh:
- MÍSTO, KDE ŽIJEME
CJS-CJS-001-ZV5-002
Využívá mapy k orientaci a vyjadřovaní o světě kolem nás.
- LIDÉ KOLEM NÁS
CJS-CJS-002-ZV5-008
Rozpozná ve svém okolí a v digitálním světě jednaní a chovaní, které není v souladu s pravidly a není možné ho tolerovat a přehlížet, a adekvátně na něj zareaguje.
- ČLOVĚK, JEHO ZDRAVÍ A BEZPEČÍ
CJS-CJS-005-ZV5-023
Předvede v modelové situaci správné chovaní podle pravidel silničního provozu, pohybuje se bezpečně a samostatně v reálném silničním provozu v roli chodce i cyklisty
CJS-CJS-005-ZV5-022
Dodržuje pravidla bezpečného pohybu a pobytu v různém prostředí, prokáže zodpovědné jednání při styku s neznámými osobami, předměty a látkami.
Klíčové kompetence
- KKU-SMU-000-ZV5-001
Uvědomuje si význam, důležitost a smysl svého učeni.
- KPP-TYM-000-ZV5-001
Podílí se na spolupráci ve skupině.
- KRP-RPS-000-ZV5-001
Rozlišuje mezi osobními a společnými problémy s ohledem na různé perspektivy.
- KDI-DAT-000-ZV5-001
Vyhledává potřebné informace v doporučených digitálních zdrojích.
- KDI-ZAP-000-ZV5-001
Informace a jiná digitální data podle potřeby sdílí se svými blízkými a učiteli.
Časová dotace:
- Výuka: 1× 45 minut
- Příprava: 30 minut
Pomůcky:
- mobilní telefon, tablet, notebook, připojení na internet, prohlížeč internetu, online dokument – prezentace, prostředí pro tvorbu myšlenkové mapy
Potřebné vstupní znalosti a dovednosti:
- Oborové: základní přehled o dopravní výchově na téma chodec, cyklista
- Digitální: vyhledávání prostřednictvím klíčových slov, vyhledávání obrázků, kopírování či stažení nalezených obrázků, sestavování myšlenkových map či jiných elektronických dokumentů
Vzdělávací cíle:
- vyhledat a zpracovat potřebná data a informace;
- ověřovat informace z oficiálních zdrojů;
- vytvořit přehled dopravního značení zacíleného na chodce a cyklisty – role, ve kterých se vyskytují naši žáci;
- vymodelovat myšlenkové mapy přibližující dopravní situace, kdy dané dopravní značení má určitý smysl, formuje bezpečné chování a kroky, které k němu vedou;
- zhodnotit význam dopravního značení a jeho respektování chodci a cyklisty.
Přínos využití digitálních technologií / komentář z pohledu rozvoje DK:
Aktivita nabízí základní dovednosti v cíleném vyhledávání informací a jejich ověřování v oficiálních zdrojích, kopírování vyhledaných informací a vytváření digitálního dokumentu z vybraných informací. Cílem činností je vznik digitálního obsahu a jeho prezentace ostatním spolužákům. Základem práce je sestavení elektronické prezentace – myšlenkové mapy – myšlenkového přehledu toho, v jakých situacích se dopravní značení vyskytuje. Online forma umožňuje spolupráci ve skupinách, zapojení dalších spolužáků a např. participaci ostatních skupin, které mohou připravený dokument doplňovat o své náměty a návrhy.
Metodická poznámka:
- Zásadní částí aktivity je zpracování myšlenkové mapy, která vytváří prostor pro různé situace, příležitosti, využití a další, kdy všichni přemýšlejí, vyvozují a analyzují, jak a kde by mohla být daná dopravní značka užitečná, v čem a jak by mohla pomoci bezpečnosti situace. Zde je klíčová spolupráce nejen ve skupině, ale i mezi skupinami, případně v celé třídě, pokud by „dynamika nápaditosti“ nebyla vysoká.
- Aktivitu si tematicky i dovednostně upravte podle věku dětí. Je možné pracovat individuálně, ale ideálně ji nastavte do několika pracovních skupin – podle navrhovaných cílových variant, dle typu dopravních značek (viz dále). Skupiny vytváří větší dynamiku a mají potenciál ke vzájemnému učení novým dovednostem. Zároveň si žáci uvnitř skupiny poskytují vzájemnou podporu.
- Velkou příležitostí je spolupráce ve třídě. Skupiny si rozdělí klíčové záměry (roli – chodec či cyklista – a typy dopravních značek) a vyhledávají k nim potřebné informace. Vytváří z nich digitální online dokument a díky sdílení si mohou skupiny dávat vzájemnou zpětnou vazbu, přinášet náměty k vylepšení práce.
- Pro práci s nalezenými informacemi doporučuji si předem vytvořit návrh, scénář či strukturu, která bude formovat samotný výstup, např. prezentaci.
- Velkou příležitostí je práce s pravidly, ideálně vytvářenými dětmi, kdy učitel proces moderuje. Základní oblastí může být bezpečné prostředí – užívání zvolených technologií, např. vyhledávání prostřednictvím klíčových slov, práce s online dokumenty, spolupráce ve skupině, která vede k cíli a další. Je jen na vás, která jsou ta „krizová místa“, kdy předem nastavená společně formovaná pravidla mohou pomoci.
Popis vzdělávací aktivity:
Evokace
Společně ve třídě či ve skupinách debatujte o otázkách:
Koho se týkají tyto dopravní značky? Co nám který typ značky říká?

V čem nám mohou pomoci dopravní značky? Jak je důležité pro bezpečnost chodců a cyklistů se v dopravních značkách orientovat? Co nám přinese umět si představit, co vše můžeme udělat a jak se zachovat díky danému dopravnímu značení?
Pojďme hlouběji prozkoumat, co nám značky říkají, jak s nimi pracovat, jak je číst a jak se díky nim chovat bezpečně!
Uvědomění
- Rozdělte se ideálně na čtyři pracovní skupiny ve třídě (při větším počtu je možné skupiny zdvojit).
- Dohodněte se v rámci třídy, které dopravní značky bude mít jaká skupina:
- modro-bílé značky pro chodce,
- červeno-bílé značky pro chodce,
- modro-bílé značky pro cyklisty,
- červeno-bílé značky pro cyklisty.
Vysvětlete si ve třídě, na čem a jak budou pracovat jednotlivé skupiny:
- každá skupina bude zpracovávat jiné dopravní značení;
- nejprve vyhledejte obrázky dané skupiny značek, které se týkají cyklistů a chodců;
- zároveň vyhledejte význam dané dopravní značky, vycházejte ze skupiny např. modro-bílé značky pro cyklisty;
- vše vyhledané vkládejte do dohodnutého online dokumentu (každé dopravní značce věnujte samostatný prostor – stránku) – klasický dokument, prezentace a jakýkoliv podobný typ dokumentu umožňující vkládat volné objekty textů;
- jakmile máte všechny dopravní značky ve svém dokumentu a text s jejich výkladem, zamyslete se nad následujícími otázkami a vpisujte odpovědi do svého dokumentu k jednotlivým dopravním značkám, ke kterým vkládáte odpovědi:
- KDE – Kde se můžeme s dopravní značkou „potkat“?
- CO – Co dopravní značka řeší?
- POMOC – V jakých situacích nám značka může pomoci?
- BEZPEČNOST – Jak pomáháme bezpečnosti, když se podle dané značky řídíme?
Například:

Výstupem skupinové práce je soubor dopravních značek specificky zaměřených pro chodce a cyklisty. Kromě vyhledaných značek je ke každé z nich zpracována myšlenková mapa, strukturovaná na klíčové otázky vedoucí k vyšší míře porozumění danému dopravnímu značení.
Pro posílení přemýšlení na základě myšlenkové mapy můžete kromě členů skupiny zapojit i členy ostatních skupin v online prostředí, kde jednotlivé skupiny pracují. Zároveň je možné otevřít diskuzi v rámci celé třídy a dávat si náměty ke struktuře myšlenkové mapy.
Jakmile budete mít nastaveno, dohodnuto, rozděleno, vysvětleno a pochopeno, na čem a jak pracovat, pusťte se do prvního kroku vyhledávání potřebných informací a sestavování dohodnutých dokumentů (viz ukázka výše).
Pro vytváření myšlenkových map si můžete rozdělit následující role:
- navrhovatel – sestavuje prvotní návrh daného dopravního značení dle dohodnuté struktury (ideálně každý člen skupiny má minimálně jedno vybrané dopravní značení);
- editor – pročítá jednotlivé texty a navrhuje drobné úpravy, aby texty byly srozumitelné a správně gramaticky napsané (žáci se v této roli mohou vzájemně na jednotlivých značkách střídat);
- kontrolor – sleduje, zda celkový postup skupiny odpovídá dohodnutému a jednotlivé pracovní kroky skupiny vedou k cíli a jsou naplňována kritéria kvality;
- časoměřič – hlídá poskytnutý čas, posouvá práci a diskuzi vzhledem k času, navrhuje efektivní kroky přinášející časovou úsporu.
Pozn.: Všichni členové skupiny jsou zapojeni a ideálně potvrzují každý pracovní krok ke vzniku myšlenkové mapy.
Kritéria kvality práce
Než se pustí žáci do práce, nastavte si s nimi kritéria kvality – jak budou hodnotit sebe a vzájemně svou práci.
Například:
- Jednotlivé dopravní značky odpovídají zadání skupiny.
- Myšlenková mapa obsahuje:
- obrázek značky;
- text názvu značky;
- kde se značka vyskytuje;
- co značka určuje, vymezuje, říká;
- jak nám značka pomáhá;
- jak ovlivňuje a zajišťuje bezpečnost.
- Texty jsou napsány srozumitelně (rozumí jim i žáci jiných skupin) a gramaticky správně.
Nyní se můžete plně pustit do práce!
Jakmile budou mít skupiny hotovo a vyčerpají poskytnutý pracovní čas, připraví se na prezentaci svého dopravního značení. Do prezentace se zapojí každý člen skupiny a jednotlivé dopravní značky prezentují ostatním skupinám. (V případě, že byly skupiny zdvojené – vždy dvě pracovaly na stejném dopravním značení – dohodnout se na způsobu prezentace a rozdělení značek.)
Reflexe
Ve skupinách reflektujte jednotlivé myšlenkové mapy daného dopravního značení např. následujícím postupem:
- prezentující skupina nejprve vyhodnotí kritéria sestavení své prezentace;
- ostatní skupiny vyhodnotí naplnění kritérií zhlédnuté prezentace;
- členové ostatních skupin navrhují konkrétní ocenění k prezentovanému značení;
- členové ostatních skupin navrhují, co by mohlo pomoci, pokud prezentující skupina nenaplnila kritéria kvality; zároveň se všichni zamýšlejí, co by mohlo posunout práci dané skupiny, zkvalitnit spolupráci, výslednou myšlenkovou mapu apod.
Na závěr práce reflektujte a diskutujte: Co vám zpracování mapy dopravního značení přineslo? Co jste si při své práci uvědomili? Jak jste si svou práci užili a proč? Jak může zpracování myšlenkové mapy dopravního značení zlepšit chování chodců a cyklistů, jejich bezpečnost? Co vše jste se při spolupráci naučili?
Zkušenosti s použitím materiálu ve výuce: Osobně jsem vyzkoušel obdobné formy práce, spolupráci skupin, vyhledávání a vkládání informací do dokumentu, včetně formy zvolených prezentací. Mám zkušenosti ze své výuky, kdy pracujeme a spolupracujeme v online prostředí s dokumenty, s kritérii hodnocení. Doporučuji si popsaný záměr upravit dle svých podmínek a zkušenosti z práce s dětmi.
Ukázky řešení:

Pozn.: Verze pro jednu značku

Pozn.: Ukázka pro jednu skupinu značek