Odborné články Gymnaziální vzdělávání Canva – grafický online nástroj i s AI
Odborný článek

Canva – grafický online nástroj i s AI

25. 3. 2025
Gymnaziální vzdělávání
Autor
doc. PaedDr. Ludvík Eger CSc.

Anotace

V tomto příspěvku si představíme online grafický nástroj i s implementovanou AI pro tvorbu vizuálního obsahu. Verze zdarma je velmi účelná pro prezentaci výstupů z řady vzdělávacích obsahů. Canva může sloužit jak vyučujícím pro inovaci jejich studijních materiálů, tak pro studenty, pro prezentace jejich výstupů jak ve škole, tak na sociálních sítích atd. Základní ovládání je velmi intuitivní. Nástroj stručně představíme a odkážeme na některé vhodné zdroje pro další studium.

Canva je grafický online nástroj, který můžete snadno začít používat. Je potřebné dodat, že v tomto případě je již využíván v řadě škol, ale i ve firemní praxi. Tento nástroj je snadno uživatelsky přístupný, a i začátečníci mohou rychle dosáhnout téměř profesionálních výstupů. Canva je vhodná na vytváření prezentací, bannerů, postů na sociální média atd. Je to dobrá alternativa k placeným nástrojům pro uvedené účely.

Co je podstatné, nepotřebujete Pro verzi. Základní verzi Canvy můžete používat zcela zdarma, a nižší typy škol jsou zde dokonce zvýhodněny proti VŠ. Pokud se později vaši absolventi rozhodnou s tímto nástrojem pracovat na vyšší úrovni, upgrade pro firmy není drahý. Pro vzdělávací účely to ale není třeba.

Canva dále nabízí snadné sdílení, nemusíte řešit formát souboru, dobře se kontroluje, vlastní tvorba je opravdu jednoduchá, intuitivní, … Existuje i desktop verze, ale používáme tento nástroj online a je doporučeno využívat Google Chrome. Ve verzi zdarma máte skutečně velké množství šablon, návrhů na příspěvky a základních fotografií a 5 GB cloudového úložiště.

Protože na webu existují starší i novější články (a videa na YouTube), které vás podrobněji uvedou do práce s tímto nástrojem, ukážeme si v tomto článku skutečně jen vstup a jeden základní příklad.

Canva.com

https://www.canva.com/

Při přihlášení mám pod svým účtem (Google) učitel a jazyk (zvolíte si) = Čeština. Tedy češtinu lze navolit a funguje v ní velmi dobře.

Již výše uvedený obrázek s širokým menu ukazuje, kolik máme možností (mnoho námětů dostanete kliknutím na Šablony v levém menu; pro šablony funguje i vyhledávání, a to i v češtině). Pozor, šablony (podobně obrázky) s korunkou jsou placené.

Existuje i více cest, jak udělat… prezentace nebo vytvořit návrh například postu na Facebook či Instagram (další výhodou je, že vás to navádí na správný formát pro tato sociální média).

Například zvolíte Vytvořit návrh.

A potom si vyberete z široké nabídky:

Nebo přímo z horního menu volíte například příspěvek na Facebooku.

A otevře se vám pracovní prostor pro vytvoření příspěvku.

Nabízí se použít šablony, ale zkuste začít s prázdnou plochou.

V tom případě je vhodné si vytvořit rozložení plochy. V levém menu pod sekcí Návrh je ikonka Prvky (zde můžete najít celou řadu dílčích námětů pro další úpravy). Odrolujete a z Mřížky si zvolíte rozložení vaší plochy, v tomto případě postu na Facebook.

To je dobrý základ a můžete začít intuitivně tvořit s využitím levého menu v Canva.

Tedy vkládáte obrázky, přetáhnete je na zvolené místo, upravíte jejich velikost, vložíte textová pole a upravíte si text (je to podobné jako ve Wordu). Rozbalují se vám dílčí menu a nad naší plochou je k dispozici další menu (Barvy, Styly ohraničení, Zaoblení, Průhlednost (zajímavé!), Animovat, Pozice).

Poznámka: v horní liště máte klasické šipky pro vpřed a vzad pro potřebný posun při editaci.

Tady uděláme skok (podrobně viz odkaz na webinář na konci článku). Jako ukázku uvedeme příspěvek pro Facebook z našeho workshopu z projektu zaměřeného na implementaci AI do vzdělávacího procesu na VŠ.

Jako základ jsem vložil foto z workshopu. Dále je zde blok textu s hlavním nadpisem, logo fakulty a pod ním další text s datem konání. Projekt je podpořen Mezinárodním visegrádským fondem, tedy jsem doplnil logo a udělal jsem rámeček. Tím by to mohlo končit, ale za přednášejícím byla prázdná tabule. Tak jsem vygeneroval pomocí promptu obrázek o AI a vložil jsem jej do finální verze postu pro Facebook.

A jak na ten nástroj s AI? (dříve se po kliknutí na aplikace otevřel nástroj Magic Media)

V levém menu máte ikonu Dream Lab.

Po kliknutí na ni je zřejmé, že si máte obrázek „vypromtovat“. Níže je příklad (získal jsem 4 návrhy, které je možné dále upravit).

Upravil jsem si prompt, je to skutečně již jen na vás…

Vrátíme se k našemu návrhu postu pro Facebook. Vlevo nahrané obrázky, viz dole (obrázek je připraven pro vložení).

Navíc se otevřela další nabídka pro jeho úpravu…

Vložím obrázek do levé části mřížky, upraví se (nebo to doladím sám). Další pole potřebuji s podkladovou barvou (viz horní menu), hodící se k obrázku.

Poznámky:

  • plus dole pod „rozdělaným“ příspěvkem vám umožňuje si rychle otevřít další plochu pro zpracování například alternativního (dalšího) návrhu.
  • v menu nad postem je také Pozice, může se hodit na práci s vrstvou pro zobrazení nějakého objektu (klasicky vpřed x vzad, také zarovnat, …).

A potom již jdeme jen na text (v levém menu ikona).

Na snímku vidíte, že je vám nabízen nástroj AI pro psaní textu Magic Write, a to dokonce 2×, v širokém menu, v menu pro vložený podnadpis (navíc se nahoře otevřelo další menu pro úpravu textu.

Poznámka:

Samozřejmě tyto vložené nástroje AI jsou velmi oblíbené u studentů:-)

Můžete také pomocí promptu tvořit i video (doporučuji kratší). Ale to je již rozšiřující k této základní informaci. Ovšem pro studenty a ty, co cílí například na TikTok, je to velmi zajímavé.

Místo závěru:

Pokud si vpravo nahoře kliknete na ikonku Sdílet, máte možnost si nechat vytvořit link nebo pokračovat na Stáhnout. Bez placené verze (VŠ učitel) si v tomto případě stáhnu pěkný výstup jako obrázek PGN.

A ještě něco k organizaci v Canva. Pokud si rozkliknete Projekty, můžete vidět nedávné návrhy, upravit si Složky, dále zde máte své obrázky a potom i videa.

Doporučený zdroj pro učitele:

Canva ve vzdělávání (Welcome to Class)

Kurzy od Canvy zdarma (je to jen v angličtině): https://www.canva.com/designschool/.

 

Tento metodický materiál byl zpracován v rámci projektu: Innovation of the education process towards implementing AI tools, Visegrad Fund 22410207.

Další vhodné zdroje:

Starší článek, Pliešovská, N. (3/2022). Jak začít s Canvou? než zazvoní. Dostupné na: https://www.nezzazvoni.cz/jak-zacit-s-canvou/

MarketingPPC, záznam z webináře (2024). Dostupné na: https://www.youtube.com/watch?v=gF9GCZCQIXg

(praktické ukázky jsou od 14,5 minuty, bohužel ukázka je v Pro verzi, ale je to relevantní zdroj i pro verzi zdarma)

 

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
doc. PaedDr. Ludvík Eger CSc.

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

RVP do 2024

Klíčové kompetence:

  • Gymnázium
  • Kompetence digitální
  • ovládá potřebnou sadu digitálních zařízení, aplikací a služeb, využívá je při školní práci i při zapojení do veřejného života; digitální technologie a způsob jejich použití nastavuje a mění podle toho, jak se vyvíjejí dostupné možnosti a jak se mění jeho vlastní potřeby;

Průřezová témata:

  • Gymnaziální vzdělávání
  • Mediální výchova
  • Média a mediální produkce