Odborný článek

První pomoc

31. 3. 2025
Základní vzdělávání
Autor
Mgr. Hanka Neužilová Žáková DiS.

Anotace

Tato aktivita pomáhá žákům připomenout si, jak bezpečně reagovat a poskytnout první pomoc v předem definovaných situacích. Následně si žáci postupy první pomoci ověřují pomocí online aplikace ZÁCHRANKA.

Stupeň vzdělávání:

Věková skupina: 11–15

Vzdělávací obor: Vkz

Tematický okruh: Rizika ohrožující zdraví a jejich prevence

Očekávané výstupy:

  • Žák uplatňuje adekvátní způsoby chování a ochrany v modelových situacích ohrožení, nebezpečí i mimořádných událostí.

Časová dotace:

  • Výuka: 2x 45 minut
  • Příprava: 60 minut – projít si materiál

Pomůcky: počítač, mobilní telefon, tablet

Zdroje:

Potřebné vstupní znalosti a dovednosti:

  • Oborové: žák vysvětlí základní kroky při poskytnutí první pomoci
  • Digitální: základní orientace při práci v různých aplikacích

Vzdělávací cíle:

  • Žák vysvětlí pravidlo 3R při poskytnutí první pomoci.
  • Žák definuje základní kroky první pomoci na zadané téma.
  • Žák si ověřuje své definované kroky prostřednictvím aplikace Záchranka, chybné či chybějící kroky zvýrazní.
  • Žák pojmenuje tři přínosy aplikace Záchranka.

Přínos využití digitálních technologií

Žák si ověřuje své vědomosti a správnost postupu při poskytování první pomoci prostřednictvím aplikace Záchranka a seznamuje se s možnostmi jejího využití v každodenním životě. 

 Metodická poznámka:

Cílem této aktivity je připomenout pravidla první pomoci. I postupy první pomoci procházejí změnami.  Proto je velmi důležité na to pamatovat. V hodině jsme jako zdroj využili webovou stránku Záchranka, stejnojmennou aplikaci lze nainstalovat do mobilního telefonu.

Studenti postupně objevují možnosti, které Záchranka nabízí, a pojmenovávají, kde a jak je mohou v životě využít.

Popis vzdělávací aktivity:

Evokace: Co vidíte na obrázku? Co bude cílem našich následujících hodin?

Učitel se žáky diskutuje nad symboly a postupně si společně všechny vysvětlují. Charakterizují každé z pravidel 3R a jejich význam v různých životních situacích, kdy je třeba poskytnout první pomoc.

První krok – Rozhlédni se!

Ze všeho nejdřív se zastavte. Nadechněte se, rozhlédněte okolo sebe a na základě toho, co uvidíte, si odpovězte na základní otázky: Je to pro mě bezpečné? Co se tu vlastně stalo?

Pokud je situace pro vás a vaše okolí bezpečná, můžete přejít k druhému kroku.

Druhý krok – Reaguj!

Zde už se věnujete zraněnému a řešíte, zda je akutně ohrožen na životě. Zkontrolujte, zda je postižený člověk při vědomí – tedy odpovídá – a zda masivně nekrvácí. Pokud krvácí či je v bezvědomí, je potřeba okamžitě reagovat. Zastavit krvácení, resuscitovat.

Odpovídá, nekrvácí? Můžeme přejít k třetímu kroku.

Třetí krok – Rozmýšlej/Rozhodni

Nehrozí vám nebezpečí a postižený akutně neumírá. Rozhodujete se, jak moc je zranění vážné a co bude adekvátní pomoc – zda volat záchranku, ošetřit zranění vlastními silami, nebo jet s postiženým do nemocnice. Ke správnému rozhodnutí potřebujete zjistit více informací – vyptat se zraněného zejména na okolnosti zranění a závažné příznaky, sledovat jeho stav a pečlivě zkontrolovat rozsah a stav zranění.

Uvědomění

Cílem této hodiny je připomenout si základy první pomoci u konkrétních situací. Učitel rozdělí studenty do malých skupin (dvojic). Každá dvojice si vybere jedno z 9 témat. Prodiskutuje a stanoví základní kroky, jak postupovat v případě poskytnutí první pomoci. Učitel zadá na práci časový limit 5 minut.

Témata:

  1. BEZVĚDOMÍ
  2. DUŠENÍ
  3. KRVÁCENÍ
  4. ZÁVAŽNÁ ONEMOCNĚNÍ
  5. OTRAVA
  6. PODCHLAZENÍ
  7. ÚRAZ
  8. POPÁLENINY
  9. PORANĚNÍ ELEKTRICKÝM PROUDEM

Učitel poté představí aplikaci Záchranka, která bude pro žáky zdrojem informací a ověření správnosti navržených kroků. Učitel otevře webovou stránku a pustí úvodní video, které podrobně představí základní funkce. Žáci pracují na školních tabletech, případně svých mobilních telefonech.

Následuje samostatná práce dvojic, žáci si zvolené kroky kontrolují v Záchrance po rozkliknutí odkazu Interaktivní návod. Vyberou své téma a ověří, zda postupovali správně. V případě, že žáci navrhnou více různých způsobů řešení úrazů, společně je prodiskutují.

Žáci mají stanovený časový limit na práci 15 minut. V případě, že jsou hotovi dříve, zpracovávají společný plakát „První pomoc“ k danému tématu pomocí symbolů a klíčových slov. Je možné zvolit papírovou verzi, případně online prostředí, například Padlet, Miro apod. Tyto výstupy poslouží v příští hodině jako warm-up pro připomenutí předchozí práce. 

Učitel zároveň poskytne žákům prostor pro prozkoumání dalších funkcí Záchranky.  Odpovídá na dotazy, vysvětluje vše potřebné a pomáhá řešit případné komplikace. 

 

 

     

Příklad funkce: Cestování v dalších zemích mimo ČR.

Příklad funkce: varovná upozornění při blížící se nenadálé krizové události (bouřky, havárie atd.) 

Reflexe:

Po samostatné skupinové práci probíhá společná reflexe v kruhu: jaké bylo naše téma, kde jsme chybovali, na co je třeba dát si příště pozor ad.

Závěrečná reflexe – shrnutí celé práce prostřednictvím těchto otázek:

Co jsme dnes dělali? Co bylo cílem aktivity?

Jak získané poznatky využijeme v našich každodenních životech?

Co si odnášíme z dnešních hodin? 

Závěrečná aktivita: Zapiš na proužek papíru, jaký osobní přínos má pro tebe používání aplikace Záchranka – uveď alespoň tři věci. Lísteček přilep na připravovaný poster „První pomoc“.

Zkušenosti s použitím materiálu ve výuce:

Tato aktivita je žádoucí v každé třídě. Hodina ukázala, že si žáci při některých krocích první pomoci nebyli jistí.  Proto opakujme první pomoc každý rok, nikdy se „neokouká“.  Nikde jinde neplatí pravidlo „opakování je matka moudrosti“ více než u tohoto tématu.

Zároveň platí: neočekávejme a nepředpokládejme, že všichni vidí a vnímají svět jako my – tedy že znají aplikaci Záchranka. Pro více než polovinu třídy to byla novinka.

Hodina splnila očekávání. Nadšení a překvapení bylo veliké. Téměř všichni žáci si po těchto hodinách nainstalovali aplikaci.

Některé skupiny dokončily svou práci rychleji než jiné. Zpracovávaly pak poster, kde prostřednictvím symbolů zdůraznily to nejdůležitější ze zadaného tématu.

 

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Mgr. Hanka Neužilová Žáková DiS.

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.