Odborný článek

Měříme 1 metr

14. 1. 2025
Základní vzdělávání
Autor
Mgr. Pavlína Hublová

Anotace

Žáci se učí odhadovat délku 1 metr, ověřují svůj odhad pomocí aplikace v tabletu. Své nálezy sdílí ve formě upravené fotografie na společnou online nástěnku.

Úvod

S jednotkami délky žáci pracují nejen v hodinách geometrie. Hodinu začneme krátkou evokací, díky které si s žáky připomeneme základní jednotky délky a odhad jejich velikosti.

Postupné otázky:

  1. Jakou znáte nejmenší jednotku délky? (milimetr) 
  2. Když dáme vedle sebe 10 milimetrů, ukažte pomocí prstů, jaká délka asi vznikne?
  3. Jak můžeme tuto délku pojmenovat? (centimetr)
  4. Když dáme vedle sebe 10 centimetrů, ukažte pomocí prstů, jaká délka asi vznikne?
  5. Jak můžeme tuto délku pojmenovat? (decimetr)
  6. Když dáme vedle sebe 10 decimetrů, ukažte, jaká délka asi vznikne?
  7. Jak můžeme tuto délku pojmenovat? (metr)

Je důležité, aby měli žáci představu jednoho metru z úvodu hodiny ukotvenou (je vhodné, aby si metr ukázali všichni a aby se opravily případné chyby), protože se pak výrazně zrychlí práce s tabletem.

Cíl

  • Žáci se učí odhadovat délku 1 metr a svůj odhad si ověřují s využitím moderních technologií.
  • Žáci volí vhodné fotografie a upravují je v jednoduchém editoru fotografií na tabletu.

Pracovní list a ukázka

Než začnou žáci samostatně pracovat, doporučujeme seznámit je se strukturou pracovního listu a s ukázkou (je součástí druhé strany pracovního listu).

Pracovní list umožňuje zcela samostatnou práci žáků. Učitel má tak volný prostor pro individuální pomoc žákům, kteří potřebují větší podporu. Je sestaven tak, aby žáci mohli postupně studovat jednotlivé kroky, plnit je a následně si překontrolovat, že opravdu udělali vše potřebné. Teprve pak mohou pokračovat dalším krokem.

pracovní list, 1. strana


Na zadní straně je pak ukázka, jak by mohla vypadat fotografie, kterou chceme získat – obsahuje předmět a „důkaz měření“ ve formě úsečky s popiskem délky.

pracovní list, 2. strana
pracovní list, 2. strana


Aplikace Měření

Žáci si spustí na tabletu aplikaci Měření. Samostatně se pohybují po vymezeném prostoru (my pracovali ve třídě a na chodbě), vyhledávají předměty, jejichž některá délka měří 1 metr, a svůj odhad si ověřují pomocí aplikace. Pokud aplikace ukáže délku 1 metr (s odchylkou 5 cm), předmět i s důkazem o měření vyfotí.

Poznámka pro učitele

Aplikace je velmi jednoduchá na ovládání. Nabízí pouze dvě tlačítka: PLUS a FOTO. Tlačítkem PLUS žáci označují začátek a konec úsečky, kterou měří zvolenou délku. Tlačítkem FOTO vyfotí zvolený předmět včetně naměřené úsečky.

Aplikace Fotky

Žáci upravují jednotlivé fotografie v aplikaci Fotky. Cílem je vybrat jen kvalitní fotografie, které obsahují důkazy o měření, a jednoduše je oříznout, aby fotografie neobsahovala nic nepotřebného.

Současně se žáci učí vybírat kvalitní fotografie, a naopak nekvalitní fotografie mazat.

Online nástěnka Digipad

Žáci načtou pomocí QR kódu připravenou online nástěnku Digipad, vytvoří příspěvek (v názvu bude jejich jméno) a nahrají jednu z upravených fotografií s důkazem měření. Postup pak opakují se všemi ostatními fotografiemi.

Poznámka pro učitele

Online nástěnku Digipad musí učitel předem založit na https://digipad.app/ (stránku doporučujeme přepnout z francouzštiny do angličtiny). Může si buď vytvořit účet (doporučujeme, protože pak bude mít všechny nástěnky dostupné na domácí stránce), nebo vytvoří jednorázovou nástěnku (je třeba si pak někam poznamenat přihlašovací údaje).

QR kód nástěnka vygeneruje automaticky, učitel ji najde v sekci Nastavení (ikona ozubeného kolečka).

Pokud chceme, aby žáci mohli hodnotit práce spolužáků, je třeba v Nastavení v sekci Capsules zvolit nejen Files, ale i Reviews.

Reflexe

V průběhu celé práce mají žáci možnost pomocí checklistu kontrolovat svou práci a jednotlivé kroky. Průběžně tak mají přehled o svých pokrocích.

Na druhé straně pracovního listu jsou dvě pole pro zpětnou vazbu – PLUS a MÍNUS. Žáci sem mohou napsat, co se jim vedlo, co je bavilo, a naopak co se nedařilo, na čem se zasekli apod. Učitel může využít podle potřeby.

Reflexe z hodin ve 3. až 5. třídě

Aktivitu jsem postupně ladila, zjednodušovala. V původní verzi žáci ještě tvořili jednoduchou prezentaci, kterou museli exportovat do PDF (to byl asi největší problém), aby ji pak mohli nahrát na online nástěnku (ukázka: https://digipad.app/p/1038038/ac127b73ebdf7). Postupem času jsem usoudila, že tvorba prezentace aktivitu příliš drobí a ztrácí se tak hlavní cíl – odhad jednoho metru. Navíc nahráváním fotografií se podařilo, že každý žák byl alespoň jednou úspěšný.

S aplikacemi Měření a Fotky si většina žáků poradila, aniž by museli dostávat nějaký přesnější návod. Některým bylo třeba jen ukázat, jak v aplikaci Měření zaměřit výchozí body pro úsečku. Nicméně díky pracovnímu listu opravdu většina žáků mohla pracovat zcela samostatně a já se mohla zaměřit na individuální podporu.

Žáci ve zpětné vazbě hodnotili kladně práci s aplikací, bavilo je chodit po prostoru a „hledat jeden metr“. Také si pochvalovali pracovní list, který je vedl krok po kroku, a díky checklistu věděli, co mají (ještě) dělat. Jako problematické hodnotili někdy pomalejší připojení k wifi, když chtěli tvořit své příspěvky na online nástěnku.

Společně jsme také vyhodnotili, co podpořilo povedenou práci:

  • čtení s porozuměním,
  • samostatnost a soustředění.
Soubory materiálu
Typ
 
Název
 
xlsx
520.51 kB
Tabulka
pracovní list v editovatelném formátu
pdf
182.62 kB
PDF
pracovní list v PDF

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Mgr. Pavlína Hublová

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

RVP do 2024

Klíčové kompetence:

  • Základní vzdělávání
  • Kompetence k učení
  • vybírá a využívá pro efektivní učení vhodné způsoby, metody a strategie, plánuje, organizuje a řídí vlastní učení, projevuje ochotu věnovat se dalšímu studiu a celoživotnímu učení
  • Základní vzdělávání
  • Kompetence digitální
  • vytváří a upravuje digitální obsah, kombinuje různé formáty, vyjadřuje se za pomoci digitálních prostředků
  • Základní vzdělávání
  • Kompetence k řešení problémů
  • vyhledá informace vhodné k řešení problému, nachází jejich shodné, podobné a odlišné znaky, využívá získané vědomosti a dovednosti k objevování různých variant řešení, nenechá se odradit případným nezdarem a vytrvale hledá konečné řešení problému

Organizace řízení učební činnosti:

Individuální

Organizace prostorová:

Školní třída

Nutné pomůcky:

tablety (v našem případě iPady) s připojením na internet a instalovanými aplikacemi Měření a Fotky (popř. podobnými aplikacemi)