Komentář z pohledu rozvoje digitální kompetence:
Žák potřebné informace získává z různých digitálních zdrojů na základě vlastních kritérií pro vyhledávání; získané informace posuzuje z hlediska souladu s již známými a na základě věrohodnosti příslušného zdroje (9. ročník).
Žák ukládá informace tak, aby je mohl v případě potřeby najít a použít i někdo jiný, s kým spolupracuje; vytváří vlastní portfolio zdrojů informací a podílí se na tvorbě sdílených portfolií (9. ročník).
Vzdělávací cíle:
Žák odlišuje ve čteném nebo slyšeném textu fakta od názorů a hodnocení, ověřuje fakta pomocí otázek nebo porovnáváním s dostupnými informačními zdroji.
Žák využívá základy studijního čtení – vyhledá klíčová slova, formuluje hlavní myšlenky textu, vytvoří otázky a stručné poznámky, výpisky nebo výtah z přečteného textu; samostatně připraví a s oporou o text přednese referát.
Žák vyhledává informace v různých typech katalogů, v knihovně i v dalších informačních zdrojích.
Žák dramatizuje jednoduchý příběh.
Pomůcky pro žáky:
Pomůcky pro učitele:
Popis činností – výuková situace:
1. Uvedení tématu hodiny: Velikonoce
2. Evokace, například provokativní krátká píseň Pokáče (https://www.youtube.com/watch?v=ZVCdAPYW9HU)
Můžeme jen pustit za účelem naladění na téma nebo doplníme stručným brainstormingem k videu.
3. Rozdělení do skupin o zhruba pěti členech
Každé skupině přidělíme jednu kulturu, ve které se specifickým způsobem slaví Velikonoce (například ČR, USA, Polsko atd.).
Zadání – každá skupina samostatně vyhledává následující informace týkající se Velikonoc:
a) alespoň jeden rituál (např. hodování)
b) alespoň jeden typický předmět (např. pomlázka)
c) alespoň jedno tradiční jídlo (např. mazanec)
Žáci vyhledávají informace v důvěryhodných zdrojích. Zjišťují, kdo je tvůrcem dané webové stránky (například web Polské turistické organizace by vyhodnotili jako důvěryhodný, neboť se jedná o oficiální zahraniční pobočku zřízenou příslušným polským ministerstvem, jak lze zjistit na internetu, např. zde: https://www.ttg.cz/polsko-otevrelo-v-praze-turistickou-informacni-kancelar/2023/06/).
Každou informaci žáci ověří minimálně ještě z jednoho dalšího zdroje.
Každá skupina zaznamenává informace v aplikaci Padlet nebo jiné podobné.
5. Skupinová práce
Učitel poskytuje podporu zejména při ověřování důvěryhodnosti zdrojů. Dále se v případě potřeby zaměřuje na pomoc s ovládáním Padletu nebo jiné vybrané aplikace.
6. Zpracování výstupů ve formě dramatizace
Zadání: Nyní učitel představuje další úkol pro skupinky. Každá skupinka sehraje zhruba minutovou scénku, přičemž má ostatním přiblížit příslušnou kulturu, respektive způsob, jakým se v dané kultuře slaví Velikonoce. A to bez toho, že by název dané kultury ve scénce explicitně zazněl. Pro scénář žáci využijí informace, které v předchozím průběhu hodiny vyhledali a zaznamenali (obecné tipy pro tvorbu scénáře k dispozici například zde: https://www.wikihow.cz/Jak-napsat-divadeln%C3%AD-hru).
7. Skupinová práce
Skupinky připravují scénáře scének, učitel se s jednotlivými scénáři průběžně seznamuje a v případě potřeby poskytuje skupinám inspiraci.
8. Skupinové výstupy
Po sehrání každé jednotlivé scénky ostatní skupiny hádají, o jakou kulturu se jedná.
9. Zhodnocení scének (zejména povedených hereckých výkonů, zajímavých nápadů apod.) a reflexe tématu (zejména co se žáci dozvěděli nového)
Zdroje:
Padlet
Metodická poznámka:
Postřehy z ověřování v praxi:
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.
Národní pedagogický institut České republiky © 2025