Odborné články Základní vzdělávání Červnová vycházka ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠–⁠⁠⁠⁠⁠⁠ vzhůru na louku
Odborný článek

Červnová vycházka ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠–⁠⁠⁠⁠⁠⁠ vzhůru na louku

Anotace

Tato aktivita propojuje pohyb venku, podporuje žáky ve všímání si rostlin kolem a pochopení tématu krytosemenné rostliny a jejich dělení na jednoděložné a dvouděložné. V rámci vycházky pojmenují deset různých rostlin, ověří si název pomocí digitální aplikace a určí, o jaký typ krytosemenné rostliny se jedná.

Stupeň vzdělávání:

Věková skupina: 11–15 let

Vzdělávací obor: přírodopis

Tematický okruh: krytosemenné rostliny jednoděložné a dvouděložné

Očekávané výstupy:

Žák rozlišuje základní systematické skupiny rostlin a určuje jejich význačné zástupce pomocí klíčů a atlasů.

Časová dotace:

  • Výuka: 4× 45 minut
  • Příprava: 15 minut – příprava tabulky

Pomůcky: počítač, tablet, mobilní telefon s připojením na wifi

Zdroje: Plantnet [online]. 2024 [cit. 2024-06-03]. Dostupné z: https://identify.plantnet.org/cs

Potřebné vstupní znalosti a dovednosti:

  • Oborové: Žák popíše základní rozdíly mezi krytosemennými jednoděložnými a dvouděložnými rostlinami.
  • Digitální: Žák ovládá základní uživatelské úkony při použití aplikace v tabletu, mobilním telefonu.

Vzdělávací cíle:

  • Žák popíše základní rozdíly mezi jednoděložnými a dvouděložnými krytosemennými rostlinami.
  • Žák v rámci přírodovědné vycházky vyhledá deset různých rostlin, určí jejich název a ověří si jej pomocí digitální aplikace Plantnet.
  • Žák dle zapamatovaných kritérií rozhodne, zda se jedná o rostlinu jednoděložnou, či dvouděložnou.
  • Žák zapisuje své výsledky do připravené online/offline tabulky.
  • Žák sdílí své výsledky a ověřuje si jejich správnost s ostatními.

Přínos využití digitálních technologií:

Žák využívá digitální technologie, aby si usnadnil práci. Žák si ověřuje své tipy a pojmenování rostlin při vycházce pomocí aplikace přímo v terénu. Následně správně zařadí rostlinu mezi jednoděložné, či dvouděložné. Následně si své výsledky ověřuje v rámci další hodiny přírodopisu. 

Metodická poznámka:

Tato aktivita se nabízí k využití v posledním měsíci školního roku. Propojuje pohyb a ověření si znalostí z výuky.  Pro tuto aktivitu byla vybrána lokalita v blízkosti školy - Brdy. 

Popis vzdělávací aktivity:

Evokace: Učitel na začátku přírodovědné výpravy ukáže svým studentům dvě různé rostliny. Jedna patří do skupiny jednoděložných a druhá do skupiny dvouděložných (obrázky či reálné rostliny). Pokládá studentům v kruhu návodné otázky, které připomenou rozdíly mezi jednoděložnými a dvouděložnými. Následně rozdá svým studentům názorné obrázky dvou typů krytosemenných rostlin za účelem upevnění si znalostí tématu.

 

 

Uvědomění:

Ověřme si naše znalosti teď a tady v terénu v rámci naší celodenní vycházky.

Vaším úkolem bude během vycházky vybrat a pojmenovat minimálně deset rostlin. Nejprve si ve skupince rostliny pojmenujete, rozhodnete, zda se jedná o jednoděložné, či dvouděložné. Vše zapíšete do vytisknuté tabulky, případně přímo vložíte do tabulky v Google dokumentu. Odkaz najdete ve svém školním e-mailu. Sami si vyberte, co je pro vás pohodlnější. U tištěné tabulky poté doplníte fotografie rostlin pro následné ověření správnosti.

V kolonce JEDNODĚLOŽNÉ, či DVOUDĚLOŽNÉ vždy zapíšete minimálně dva argumenty, proč rostlina patří právě do této skupiny. Tedy zdůvodníte dva konkrétní argumenty, proč si to myslíte. Přidáte jednu zajímavost.

Pracujete ve dvojicích, případně malých skupinách, na vyplnění máte čas během celé vycházky.

Ukázka tabulky – online/offline

 

Následně si vaše vložené informace ověříte prostřednictvím aplikace Plantnet.

Aplikace Plantnet a jak na práci v ní:

Vyfoť rostlinu:

 

Vyber o jakou její část se jedná:

 

Identifikuj její název:  

 

Získané informace zapiš do tabulky. Rozhodni, zda se jedná o rostlinu jednoděložnou, či dvouděložnou, přiřaď dva argumenty. Pokračuj stejným způsobem u dalších vybraných rostlin.

Reflexe:

Shrnutí na závěr vycházky v podobě otázek: Co bylo cílem dnešní vycházky, co nového jsme se dnes naučili? Jak to můžeme využít v každodenním životě?

Společná reflexe následuje v příští hodině, kdy studenti prezentují své vyplněné tabulky a přidávají své argumenty. Učitel kontroluje a případně ověřuje pravdivost.

Zkušenosti s použitím materiálu ve výuce:

Nejtěžší bylo pochopit cíl a způsob, jakým studenti cíl splní. Následně je to celkem bavilo a celou procházku si užili. Aplikace sklidila velký úspěch a snad probudila i nadšení pro snadnou možnost poznání – tedy když nevím, můžu to změnit, využiji aplikaci a během chvíle správný název rostliny znám.

Ukázka vyplněné tabulky:

 

Další související materiály:

obrázky do výuky

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Mgr. Hanka Neužilová Žáková DiS.

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.