Domů > Odborné články > Základní vzdělávání > PBS LearningMedia – zdroj pro kreativní učitele
Odborný článek

PBS LearningMedia – zdroj pro kreativní učitele

Anotace

PBS LearningMedia je zdroj podpůrných vzdělávacích materiálů pro učitele a žáky k okamžitému použití ve třídě. Jde o americký web, který obsahuje digitální vzdělávací zdroje jako videa, obrázky, výukové lekce a další materiály do výuky. Článek nabízí informace k tomu, jak mohou učitelé web využívat ve své výuce a jaké jsou jeho možné přínosy pro výuku a učení.

PBS LearningMedia je rozsáhlá a bezplatně dostupná databáze digitálních vzdělávacích zdrojů obsahující videa, obrázky, celé výukové lekce a další materiály do výuky. Web obsahuje vzdělávací materiály pro výuku různých předmětů – od matematiky a přírodních věd až po různé cizí jazyky.

Po vytvoření účtu mohou učitelé spravovat celé třídy, zadávat úkoly a přiřazovat je žákům prostřednictvím sociálních médií jako Google Classroom, Microsoft OneNote nebo prostřednictvím učebny PBS LearningMedia. Žáci mají vlastní náhled, který jim nabízí úkoly k řešení, projekty a potřebné zdroje, které mohou sami procházet a doplňovat. V rámci učitelského panelu mají učitelé možnost používat sadu nástrojů pro přizpůsobení zdrojů PBS a vytváření kvízů, storyboardů a zadání pro žáky. Mohou rovněž sdílet výukové lekce k vybranému tématu.

https://www.pbslearningmedia.org/

Učitelé pro plánování výuky jistě ocení možnost používat PBS LearningMedia k vyhledávání zdrojů podle tématu a filtrování podle stupně vzdělávání, předmětu a typu zdroje. Jen k tématu „změny klimatu“ je k dispozici přes 3 000 výsledků. Učitelé tedy musí vybírat, aby našli materiály, které budou zapadat do jejich plánu výuky na dané téma. Část výsledků představují výukové lekce a návodné otázky pro diskuzi s žáky. Část materiálů jsou pak videa či obrázky.

Učitelé při plánování výuky často vyhledávají kvalitní obrázky, schémata, videa, texty či rovnou celé výukové lekce. PBS LearningMedia v tomto nabízí bohatou databázi s nespočtem aktuálního vzdělávacího obsahu. Níže je příklad obrázku, který jsme s žáky na základní škole využili k výuce tématu cyklu uhlíku – žáci na základě studia textů ve skupinách diskutovali o pohybu uhlíku mezi jednotlivými složkami prostředí a následně do obrázku šipkami značili směr pohybu uhlíku mezi těmito složkami prostředí.

https://www.pbslearningmedia.org/

PBS LearningMedia nabízí především kvalitní videa do výuky. Videa jsou dostupná v angličtině, nicméně je možné u nich zapnout anglické titulky. Samotné video bývá často doplněno o otázky, které umožňují učiteli vyhodnotit, nakolik žáci porozuměli obsahu videa. Mnohá videa zároveň umožňují dobře propojovat poznatky různých přírodních věd. Příkladem je video na téma kamufláže u živočichů. V tomto videu se žáci na základě příkladu zbarvení žraloka bílého názorně a srozumitelně dozvěděli, jak funguje princip protistínu u některých obratlovců. Databáze ale obsahuje mnoho dalších videí a záleží jen na učiteli, jaké video bude nejlépe odpovídat konkrétnímu výukovému záměru.

https://www.pbslearningmedia.org/

Velká část obsahu na PBS LearningMedia je založena na tradičním modelu sledování/čtení/poslechu k danému tématu a následnému zodpovídání otázek. V tomto smyslu se web příliš průlomový a inovativní nejeví. Důležité je ale především to, že nabízí nespočet kvalitních videí a dalších materiálů do výuky, které mohou být skvělým nástrojem v rukou tvůrčích učitelů. Právě tito učitelé často hledají do vlastní výuky názorná a srozumitelná videa a další materiály, které jim umožní plánovat výuku s ohledem na učení žáka a vzbuzení zájmu o téma. Jednoznačnou výhodou PBS LearningMedia je právě ohromné množství materiálů pro téměř jakékoliv téma a v pojetí kreativních učitelů potenciál pro vytváření nových lekcí na základě obsahu PBS LearningMedia. 

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Téma článku:

Přírodovědná gramotnost