Požární bezpečnost staveb
V rámci pravidelného cyklu článků věnovaných problematice ochrany člověka za běžných rizik a mimořádných událostí pro střední školy přinášíme desáté téma zaměřené na požární bezpečnost staveb, které mohou učitelé využít jako vhodnou doplňkovou pomůcku při přípravě a realizaci výuky.
V předcházejících článcích našeho cyklu jsme probrali volání na tísňové linky, povinnosti fyzických osob z pohledu zákona o požární ochraně, rozpoznání požáru a jeho nejčastější příčiny, hašení požáru, typy hasicích přístrojů, použití hydrantů a improvizované hasební prostředky, detektory kouře a nebezpečných plynů a další protipožární vybavení. Dnes se zaměříme na požární bezpečnost staveb. Navážeme tak na předcházející článek a budeme se dále zabývat výkonem státního požárního dozoru a opatřeními k předcházení a zamezení šíření požáru v budovách.
Souhrnný název státní požární dozor zahrnuje jednotlivé oblasti činností, které jsou vykonávány příslušnými orgány, které zde zastupují stát. Dotčenými orgány státní správy na úseku požární ochrany a orgány vykovávající státní požární dozor jsou Ministerstvo vnitra – generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR a hasičské záchranné sbory krajů.
Základní podmínky požární ochrany a požární bezpečnosti staveb jsou stanoveny zákony a v podrobnostech jsou vymezeny jejich prováděcími předpisy a normami.
Cílem jednotlivých činností je zajištění odpovídající míry požární bezpečnosti občanů. Způsob dosahování tohoto cíle se u jednotlivých oblastí liší. Např. při posuzování stavební dokumentace se jedná o dohled nad správným vyprojektováním stavby tak, aby splňovala stanovená kritéria na požární bezpečnost. U kontrolní činnosti se jedná o průběžný dohled státu nad dodržováním povinností např. při provozování činností v již postavených stavbách. Zjišťováním příčin vzniku požáru se zjišťuje nejen příčina požáru, ale také kdo je odpovědný za vzniklý požár, tzn. za vzniklou škodu.
Autor díla: HZS ČR |
Příslušníci pověření plněním úkolů na úseku požární ochrany jsou mimo jiné oprávněni provádět potřebná zjištění a služební úkony, nahlížet do příslušné dokumentace a požadovat potřebnou součinnost. Při provádění úkonů jsou oprávněni ke vstupu do objektů a zařízení, ke vstupu na nemovitost na dobu nutnou k řádnému provedení těchto činností. Hrozí-li bezprostřední nebezpečí vzniku požáru, je orgán vykonávající státní požární dozor je oprávněn:
Užívat věc, obnovit provoz nebo činnost lze až po odstranění nedostatků a jen s písemným souhlasem orgánu státního požárního dozoru, který ve výše uvedených věcech rozhodl.
K zabránění či minimalizaci ztrát na životech a zdraví osob, zvířat a ztrát na majetku, stavební objekty musí:
Splnění těchto základních priorit prokazuje již projektová dokumentace budoucí stavby tvz. požárně bezpečnostním řešením stavby. Na samotných uživatelích staveb pak zbývá nastavená opatření správně a dlouhodobě dodržovat. Sebelepší zákony a normy nezabrání tragédii, když nejsou dodržovány, kvalitní plány nezaručí bezpečí osob, které se stanovenými a ověřenými pravidly neřídí, nebo je dokonce vědomě porušují. Téměř vše má člověk v oblasti požární prevence ve vlastních rukou. Je třeba se o tuto problematiku aktivně zajímat, všímat si např. ve veřejných budovách instalovaných technických zařízení (únikových cest, únikových východů, umístění hydrantů, přenosných hasicích přístrojů, protipožárních dveří, požární signalizace apod.), číst návody a pokyny k elektrospotřebičům a dodržovat je. Při manipulaci s otevřeným ohněm být vždy obezřetný a dodržovat základní zásady bezpečnosti.
Požárně bezpečnostní zařízení jsou určena pro zvýšení naší bezpečnosti. Aby byla funkční, je třeba dbát na jejich správné používání – zejména se jedná o důsledné zavírání protipožárních dveří, signalizaci, detektory, hydranty a přenosné hasicí přístroje se nesmí ničím zakrývat, uzamykat ani poškozovat!
Druhy požárně bezpečnostních zařízení:
Na závěr zbývá jen konstatovat, že požární prevence je v ČR z celosvětového hlediska na velmi vysoké úrovni.
Za Vaši zpětnou vazbu budeme velmi rádi. Prosím neváhejte se na nás obrátit, odpovíme na Vaše případné dotazy či připomínky.
Autor: kpt. Mgr. Martina Talichová
odbor ochrany obyvatelstva a krizového řízení
generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Tento článek je zařazen do seriálu Cyklus článků Ochrana člověka za běžných rizik a mimořádných událostí.
Ostatní články seriálu: