Geologické děje působí nepřetržitě uvnitř planety i na jejím povrchu. S žáky jsme se zaměřili na praktické poznávání vnitřních a vnějších geologických dějů na základě jejich modelování a následnou diskuzi k příčinám vzniku daných jevů a možným následkům pro člověka a krajinu.
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Geological_bodies_modelling.jpg |
Úvodní hodina
Úvodní „brainstorming“ na téma geologické děje a společná tvorba pojmové mapy pomocí volně na webu dostupné aplikace na tvorbu diagramů Draw.io (https://app.diagrams.net/).
Autor díla: Jakub Holec |
Na úvodní vybavení si toho, co již víme o geologických dějích, jsme navázali krátkými videi, které zachycují jednotlivé geologické děje. Po jednotlivých zhlédnutých videích žáci odpovídali na otázky k tomu, co je příčinou vzniku daného geologického děje a jaké jsou možné následky daného děje pro krajinu a pro člověka.
Videa geologických dějů:
Na konci první hodiny jsme si představili zadání pro domácí videoprojekt – v průběhu tří týdnů simulovat/modelovat vybraný geologický děj, zachytit jej na video a video s geologickým dějem odevzdat do zadání v Microsoft Teams.
Ukázky žáky vytvořených videí geologických dějů
Vrásnění hornin:
Sopečná činnost:
Erozní činnost větru:
Erozní činnost moře:
Po třech týdnech, když žáci odevzdali jejich videoprojekty s geologickými ději, jsme uspořádali festival geologických filmů Šutrofest 2021. V rámci festivalu jsme si promítli všechna zpracovaná videa žáků. Následovalo hodnocení každého snímku v několika soutěžních kategoriích – dokument, umělecký film, komedie, překvapení, cena kritiky, anticena. Žáci tak ke každému odkazu na video v chatu Teams přidávali předem domluvené emotikony (např. překvapení – emotikon údivu, komedie – „smíšek“ apod.), které představovaly jednotlivé soutěžní kategorie. Žáci tím přiřadili snímky do soutěžních kategorií a zároveň vyjádřili počet bodů, které snímek v dané kategorii získal.
Výsledky vrstevnického hodnocení žáků k videím Šutrofestu 2021:
Autor díla: Jakub Holec |
Následovalo ocenění všech odevzdaných příspěvků, rekapitulace modelací zachycených geologických dějů, jejich příčin a možných následků. Autoři nejlépe hodnocených videí v jednotlivých kategoriích obdrželi skromné ceny Šutrofestu 2021.
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Tento článek je zařazen do seriálu Výuka geologie kreativně a prakticky.
Ostatní články seriálu: