Využívání digitálních technologií se postupně a různým tempem dostává do výuky ve školách také na 1. stupni především jako didaktická pomůcka. Z nedávno provedeného dotazníkového šetření u učitelů 1. stupně v jednom z krajů ČR [Hlásná, 2016] vyplynulo, že digitální technologie jsou učiteli nejčastěji využívány k procvičování a opakování probraného učiva, ke zpřístupnění obrázků, hudby a názorných ukázek různých jevů, jako podpora při zprostředkování nového učiva, k zadávání úkolů, případně k testování žáků, a učitelé je považují i za „příjemnou změnu pro zpestření výuky“ a jako „motivační prostředek“ (za odměnu).
Vhodný výběr a použití digitálních technologií může zefektivnit průběh učení a napomoci k tomu, aby žáci snadněji dosáhli plánovaných cílů na úrovni vlastního maxima, naučili se plánovat si vlastní pokrok a zároveň byla podpořena jejich vzájemná spolupráce. Učení s technologiemi by ale učitel měl zařazovat jen v těch situacích, kdy jsou skutečnou přidanou hodnotou, protože mnoho aktivit směřujících k rozvíjejících digitální gramotnost žáků lze na 1. stupni realizovat bez zapojení technologií („unplugged“).
Technologie ve vzdělávání nám pomohou přiblížit žákům učivo a více je vtáhnout do procesu učení, např. správné používání dnes již běžné interaktivní tabule vyvolává v žácích pozitivní emoce, zlepšuje jejich pozornost, tím se lépe učí a dokáží si více zapamatovat. Pouhé přehrávání videí bohužel není interaktivní, např. chytré tabule toho umí mnohem více, aby zapojily opravdu každého ve třídě. Na námitku, že nejste technologiemi dostatečně vybaveni, že potřebujete třicet kusů konkrétního zařízení, aby všichni žáci byli zapojeni, lze odpovědět, že žáci nemusejí všichni ve stejné chvíli pracovat na stejném zadání. M. Štikarovská ze své vlastní praxe uvádí: „Nejefektivnějšího nasazení žáků ve vzdělávacím procesu jsem dosáhla metodou Collaborative Class. Někdo překládá jako skupinová výuka, ale podle mého je přesnější překlad Spolupracují třída, nebo výuka v hnízdech.“ Více o jejích zkušenostech se můžete dočíst v těchto dvou článcích:
Klasická skupinová výuka versus Collaborative class v hnízdech
Výhody Collaborative Class v hnízdech
Měnící se svět kolem nás ovlivňuje především samotný vzdělávací obsah jednotlivých vzdělávacích oblastí, práce s technologiemi a rozvíjení digitální gramotnosti se stává jeho nedílnou součástí. Podívejme se, jak mohou jednotlivé vzdělávací oblasti přispět k rozvoji digitální gramotnosti žáků jak s technologiemi, tak i bez jejich zapojení.
Český jazyk a literatura
Bez zapojení digitálních technologií vede k rozvíjení digitální gramotnosti:
Zapojení digitálních technologií podporující dosažení vzdělávacího cíle:
Proměna vzdělávacího obsahu českého jazyka a literatury by se měla týkat především dovedností starších žáků (4.–5. ročník):
Cizí jazyk
Bez zapojení digitálních technologií vede k rozvíjení digitální gramotnosti:
Zapojení digitálních technologií podporující dosažení vzdělávacího cíle:
Umění a kultura
Zapojení digitálních technologií podporující dosažení vzdělávacího cíle:
Další ověřené zdroje pro využití ve výuce najdete v těchto dvou článcích:
Internetové zdroje pro učitele nejen 1. stupně – 1. část
Internetové zdroje pro učitele nejen 1. stupně – 2. část
Jak bylo zmíněno v úvodu textu, digitálním technologiím se ve výuce na 1. stupni nelze vyhnout. Riziko ale spatřujeme v jejich zapojování do výuky postrádající hlubší smysl (např. odpočinková aktivita pro žáky), jejich celkového nadužívání i přeceňování jako hlavního motivačního a aktivizačního prvku výuky. Motivace žáka (zejména vnitřní) je pro aktivní zapojení do procesu učení a dosažení stanovených cílů nezbytně nutná. Moudrý učitel ví, že motivační funkci digitálních technologií nelze přeceňovat, aktivita opakovaná stále dokola nebo na stejném principu brzy omrzí. Technologie bychom měli zařazovat pravidelně, ale s rozmyslem, a ne pro dobrý pocit, že jsme zapojili techniku, ale jako prostředek k rozvoji žáků, jejich znalostí, dovedností a sociálního růstu.
Citace a použitá literatura:
ČERNÝ, Michal a Pavlína MAZÁČOVÁ. 2015. Tablet ve školní praxi. Masarykova univerzita. ISBN 978-80-88123-02-6. [online]. Dostupné z: https://www.researchgate.net/publication/298808110_Tablet_ve_skolni_praxi [cit. 2020-02-10].
HLÁSNÁ, Pavla. 2016. Využití informačních a komunikačních technologií na 1. stupni základních škol (disertační práce). Univerzita Hradec Králové, Pedagogická fakulta. [online]. Dostupné z: https://theses.cz/id/dermc5/STAG86167.pdf [cit. 2020-02-10].
KLUBAL, Libor. 2019. Znáte SAMR model? Moderní výuka [online]. Dostupné z: http://ipadvetride.cz/znate-samr-model/ [cit. 2020-02-10].
Článek je publikován pod licencí Creative Commons BY-SA.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Tento článek je zařazen do seriálu Podpora revizí ICT kurikula.
Ostatní články seriálu:
Článek je zařazen v těchto kolekcích: