Internet a zejména portál Youtube obsahuje mnoho videoklipů na téma fotosyntéza. Jejich kvalita je však velmi rozdílná a najít snímek, vhodný do výuky, někdy zabere učiteli drahocenný čas. Níže uvádíme několik videoklipů, které se jeví jako použitelné ve výuce:
Nyní si představíme několik aplikací pro tablety a chytré telefony, které mohou pomoci při výuce fotosyntézy. Přestože po zadání příslušných klíčových slov do obchodů s aplikacemi uvidíme řadu výsledků, ne všechny jsou pro výuku na ZŠ vhodné. Drtivá většina aplikací je v anglickém jazyce a látku probírá na úrovni střední školy.
Tato zdarma dostupná aplikace pracuje s tzv. rozšířenou realitou. Uživateli umožňuje prozkoumat několik přírodovědných modelů z biologie, fyziky i chemie. My se budeme samozřejmě zabývat modelem fotosyntézy. Po zvolení tohoto tématu se žákovi skrze jeho tablet změní okolí v les. Přes tablet může vidět ve své třídě (nebo pokoji) stromy, studánky apod. Když žák pomocí pohybu s tabletem dostatečně prozkoumá své okolí, objeví se mezi stromy tabulka Continue. Po kliknutí zmizí okolní krajina a před žákem se objeví rostlina v květináči. Poté, co si ji žák prohlédne, se okolo ní začnou objevovat pomocné tabulky. Nejprve jedna, která upozorňuje na funkci kořenů, další již na funkci listů. Po kliknutí na list se zobrazí jeho mikroskopické schéma, na kterém jsou popsány části listu. Tato aplikace slouží hlavně jako grafický podtext do hodiny, který je vhodný doplnit výkladem učitele. Pro žáky je rozšířená realita velmi atraktivní. Během práce s aplikací může učitel pokládat žákům doplňující otázky k tématu.
Aplikace je ke stažení zde.
1. Virtuální rostlina |
2. Detail listu s popisem jeho jednotlivých částí |
Tato aplikace se již zabývá pouze fotosyntézou. Její zaměření se zdá být na základní školu příliš odborné, avšak najdou se tady i části, které využitelné jsou. Aplikace je bohužel v angličtině, proto může být její teoretická část spíše inspirací pro učitele, stejně jako kvíz. Zajímavá je však záložka Apparatus a Experiment. Druhá zmíněná záložka umožňuje žákům testovat, jaká část světelného spektra umožňuje největší produkci kyslíku. Na tabletu se zobrazí lampa, která svítí na rostlinu, a žák může vybírat různě barevné žárovky, které rozsvítí. Po rozsvícení lampy se začne měřit čas a počet bublinek, které se vytvoří.
Aplikace je ke stažení zde.
3. Záložka experiment |
Aplikace Fotosyntéza ze sady Tabletárium je dostupná v češtině a zatím pouze pro operační systém Android. Přestože při práci s aplikací někdy narazíme na nefunkční tlačítko, výhoda v mateřské řeči je nesporná. Aplikace je příjemně grafický zpracována a nabízí několik módů. Např. v záložce podmínky musí žák nejprve správně doplnit podmínky fotosyntézy a následně může vyplnit další cvičení, která se nabídnou, a rozšířit si tak své znalosti o podmínkách fotosyntézy. Některá cvičení jsou pro žáka ZŠ poměrně složitá, to však může učitel doplnit a vysvětlit správným výkladem. Aplikace obsahuje také manuál pro mikroskopování listu.
Aplikace je ke stažení zde.
4. Úvodní prostředí aplikace |
5. Cvičení pro doplnění podmínek fotosyntézy |
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.