Cílem této aktivity je fixaxe učiva bezobrtlých u žáků 6. třídy ZŠ.
Aplikace Quizlet se hodí k procvičování učiva jak během hodiny, tak při domácí přípravě žáků. Quizlet je spustitelný jak z počítače, tak z mobilních zařízení, kde má vlastní aplikaci. Přihlašování žáků je zcela zdarma. Registrace učitele je v omezené verzi také bezplatná, ale dá se přikoupit plná verze za 36 $ ročně. Aplikace umožňuje učitelům tvořit vlastní materiály k procvičení učiva, které potom distribuují svým žákům. Aplikace je na předmětu nezávislá, učitel ji tedy může naplnit učivem dle své potřeby a aprobace.
Aplikaci Quizlet naleznete zde.
Každý, kdo chce v aplikaci Quizlet vytvářet své materiály k procvičení, musí být přihlášen. K registraci se uživatel dostane na úvodní stránce www.quizlet.com v pravém horním rohu po kliknutí na tlačítko Sign up. Poté se otevře registrační formulář, který umožňuje přihlášení přes Facebook, Google a nebo založení nového konta přímo přes aplikaci. Formulář požaduje běžné údaje o uživateli (viz Obrázek 1).
1. Registrační formulář |
Pokud se učitel registruje pomocí výše uvedeného postupu a nic neplatí, může na svém účtu založit maximálně 8 tříd. Jestliže po registraci využije volbu Upgrade to Teacher (pravý horní roh) a zaplatí 36 $, může zakládat a spravovat neomezené množství tříd. Dále může k vytvořeným kartičkám přidávat vlastní obrázky, diagramy, zvuky apod. Velkou výhodou placené verze je také funkce Class process, pomocí které může učitel analyzovat výsledky svých žáků a porovnávat je např. s daty z předchozích let.
2. Tlačítko Upgrade to Teacher |
Přihlášený uživatel vidí na levém okraji monitoru menu. Nyní popíšeme několik důležitých polí.
Po této volbě se uživateli zobrazí všechny sady kartiček (sety), které již vytvořil. Tvorba kartiček bude popsána dále.
V položce Settings může uživatel přizpůsobit svůj účet, např. přidá profilový obrázek nebo může dodatečně zaplatit rozšíření svého účtu.
Zde se řadí třídy, které učitel vytvořil. Třídy jsou, podobně jako v realitě, skupiny žáků, kterým jsou přiděleny různé výukové sady kartiček dle jejich potřeby.
Další možností řazení sad je adresář (Folder). Učitel si zde může své sady třídit např. dle ročníku nebo předmětu.
V levém menu může učitel přidávat a spravovat své třídy. Třídu vytvoří tlačítkem Create a class. Ve formuláři, který se objeví, stačí zadat název třídy. Do třídy učitel může přidávat jednak sety a jednak žáky.
3. Třída |
5. Tlačítko Create |
Formulář pro vytvoření studijního setu vyvolá uživatel stiskem tlačítka Create na horní liště (Obrázek 5). Poté zadá název setu, viditelnost (visible) setu a editovatelnost, tj. zda sadu vidí a může upravovat pouze autor, či vybraná skupina uživatelů, nebo kdokoliv. Dále už je na řadě samotná tvorba karet. Do levé části řádky uživatel napíše odpověď (např. název živočicha) a do pravé může napsat otázku nebo definici, která vystihuje levou část, popř. přidá obrázek či zvuk. Volbou Choose Language je dobré nastavit jazyk na možnost Czech, aby aplikace respektovala českou diakritiku. Jakmile uživatel vytvoří alespoň 3 kartičky, může set uložit a k jeho úpravě se kdykoliv vrátit, kartičky mazat, přesouvat či doplňovat.
6. Tvorba kartiček |
Autor díla: Lenka Benediktová |
Každá sada, kterou učitel vytvoří, má 8 možností využití. Některé módy jsou spíše studijní, některé více připomínají hru. Nyní všechny módy krátce představíme.
|
7. Mód Write |
Níže naleznete odkazy na několik sad kartiček, které se hodí k procvičování kritického místa systému bezobratlých.
Aplikace Quizlet se jeví jako vhodný nástroj k upevňování látky. Ačkoliv je již neplacená verze dostatečně využitelná, s placenou verzí se učiteli otevírají další možnosti, a mimo jiné se zbaví nepříjemných reklam. Mezi webovou aplikací a aplikací pro mobilní zařízení jsou drobné (zejména vzhledové) rozdíly, ale princip fungování je obdobný.
Materiály prošly reflexí učitelů, kteří byli zapojeni do projektu Didaktika – Člověk a příroda A. Aplikace se setkala s pozitivním přijetím.
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.