Domů > Odborné články > Základní vzdělávání > Projekt Legie do škol
Odborný článek

Projekt Legie do škol

7. 2. 2018 Základní vzdělávání
Autor
Mgr. Michal Rak, Ph.D.

Anotace

Článek pojednává o projektu Legie do škol, v jehož rámci vznikly dvě elektronické publikace, které jsou volně ke stažení v příloze tohoto článku. Realizace projektu byla podpořena Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR v rámci dotačního programu Podpora vzdělávání v jazycích národnostních menšin a multikulturní výchovy v roce 2017.

„Bez Sokola by nebylo legií, bez legií by nebylo Československa.“ To prohlásil president Tomáš Garrigue Masaryk po vzniku republiky. Dnes, celé jedno století od těchto událostí, se na tuto naší historii trochu zapomíná. A to i přesto, že do legií vstupovali Čechoslováci dobrovolně, bojovali za myšlenku samostatného státu a mnoho z nich za ni položilo svůj život. Svou odvahou, odhodlaností a padlými bratry však dokázali dohodovým mocnostem, že jsou ochotni za ideu samostatnosti obětovat to nejcennější, vlastní život. I díky tomuto jejich nasazení státy Dohody podpořily vznik Československa.

Po krátkém období uznání v období 1. republiky přišlo období nacistické a komunistické totality, které se snažilo tyto statečné muže z dějin národa vymazat. A téměř se jim to podařilo. Netřeba se jim divit, mnoho z legionářů se těmto totalitním režimům postavilo aktivně na odpor, a mnoho za to opět zaplatilo cenu nejvyšší. Až po roce 1989 se o jejich statečnosti a o nich samotných mohlo opět mluvit. Nemluvilo se však dostatečně, poslední z pamětníků zamřeli a opět se začalo zapomínat.

Projekt Legie do škol by měl pomoci toto zapomínání zastavit a oživit zájem o legie a vznik republiky. A to prostřednictvím dokumentárního filmu Československé legie 1914–1920, ke kterému komentář namluvil známý herec Jiří Dvořák, a výukové příručky, která obsahuje informace o legiích, významných osobnostech, dobové fotografie a pracovní listy pro žáky a studenty. Příručka byla vypracována ve dvou verzích, pro základní a pro střední školy. Všechny materiály jsou dostupné na této adrese a do škol budou také distribuovány na DVD. Věříme, že projekt Legie do škol a jeho výstupy vrátí tuto slavnou národní historii do povědomí mladých lidí a ti již nezapomenu.

A co vy? Neměli jste v rodině legionáře?

Soubory materiálu
Typ
 
Název
 
pdf
78.72 MB
PDF
Legie do škol – SŠ
pdf
102.16 MB
PDF
Legie do škol – ZV

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Mgr. Michal Rak, Ph.D.

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.