![]() |
Hlavním cílem tohoto článku je naučit žáky bezpečně rozpoznat zasahující záchranáře (tj. hasiče, policisty, zdravotní záchranáře a případně i obecní/městské policisty) podle určujících znaků na jejich uniformách, podle jejich výzbroje a výstroje, podle techniky, se kterou pracují. Je důležité vést žáky k tomu, aby postupně získávali důvěru k zasahujícím záchranářům, jistotu, že jim tito lidé v nesnázích pomohou. Žáci by si měli osvojit základní přehled o záchranářských činnostech, aby sami v budoucnu uměli rozlišovat, co spadá do kompetence hasičů, policistů, zdravotních záchranářů a obecních/městských policistů a ve kterých situacích se mohou na tyto složky obracet. Je zapotřebí, aby věděli, že základní složky integrovaného záchranného systému, hasiči, zdravotní záchranáři a policisté, jsou 24 hodin denně připraveni vyjet a poskytnout svou pomoc, bude-li jí potřeba, že se na ně mohou s důvěrou obrátit, ocitnou-li se v nebezpečí sami nebo jejich blízcí.
Vhodné je na úvod probírané látky nechat žáky vyprávět o tom, kde oni sami zasahující záchranáře viděli a co si myslí, že je hlavní náplní jejich práce. Jestli už některé záchranáře sami potřebovali, nebo zda znají někoho, kdo jejich pomoc potřeboval. Lze tak získat přehled o tom, co žáci o těchto složkách vědí, jaké jsou jejich osobní zkušenosti. Současně lze zjistit, které informace je třeba upřesnit nebo rozšířit.
Mezi základní znalosti o činnostech jednotlivých záchranných složek patří:
Dále je vhodné si formou besedy popsat jednotlivé záchranáře, jaké nosí oblečení a vybavení, jakou používají techniku. Pro názornost lze využít obrázky, žáci také mohou společně záchranáře kreslit přímo na tabuli, ve skupinové práci, hledat na internetu apod. Odkaz http://www.zachranny-kruh.cz/pracovni-listy/mimoradne-udalosti-poznej-zachranare.html navede na pracovní listy vhodné pro MŠ a ZŠ jako např. obrázky určené k vybarvování, k určování správného vybavení jednotlivých záchranářů, k diskusi, co ještě na obrázcích chybí, co tam přebývá a podobně. Na odkazu (http://www.hasik.cz/publikace/download.html) je možné získat podpůrný obrázkový materiál jako například hasiče v zásahovém oděvu či zásahovou techniku. Na obou webových stránkách jsou výukové materiály ke stažení zdarma.
Každá záchranná složka má svoje uniformy (společenský a služební stejnokroj) a na něm svoje identifikační označení. Na pravé paži se nachází rukávový znak, dále k uniformě patří kovový znak na hrudi, identifikační číslo a případně nápis s názvem záchranné složky na zádech. Obecní/městská policie nemá jednotný znak pro celou ČR, nosí znak svého zřizovatele, konkrétní obce nebo městské části. Podobně tak zdravotnická záchranná služba si základ svého znaku, modrou hvězdu života osazenou bílou Aeskulapovou holí, kterou obepíná bílý had, dále modifikují, podle svého zřizovatele.
![]() |
![]() |
![]() |
Znak Hasičského záchranného sboru ČR | Modrá hvězda života (cit. 5. 9. 2017, dostupný pod licencí Creative commons na: https://pixabay.com/en/paramedic-medical-emergencies-1136916/) | Znak Policie ČR (cit. 5. 9. 2017, dostupné pod licencí Public domain na: https://commons.wikimedia.org/wiki/ File:P%C4%8CR_seal_CMYK.svg) |
Závěrem je důležité žákům vysvětlit, že tyto záchranné složky jsou připraveny jim poskytnout pomoc ve dne i v noci, o prázdninách i svátcích, že jsou stále v pohotovosti a potřebnou pomoc poskytují zdarma.
Začlenění této problematiky v RVP ZV:
Člověk a jeho svět: Člověk a jeho zdraví – 1. období – ČJS-3-5-03 – chová se obezřetně při setkání s neznámými jedinci, odmítne komunikaci, která je mu nepříjemná, v případě potřeby požádá o pomoc pro sebe i jiné, ovládá způsoby komunikace s operátory tísňových linek; 2. období – ČJS-5-5-04 – uplatňuje účelné způsoby chování v situacích ohrožujících zdraví a v modelových situacích simulujících mimořádné události;
Výchova k občanství: Člověk, stát a právo – VO-9-4-10p – v krizových situacích využívá služby pomáhajících organizací.
Důležité pro 1 stupeň ZŠ:
Důležité pro 2 stupeň ZŠ:
Něco málo pro rozšíření vědomostí:
Hasičský záchranný sbor ČR je jednotný bezpečnostní sbor, jehož základním úkolem je chránit životy a zdraví obyvatel, životní prostředí, zvířata a majetek před požáry a jinými mimořádnými událostmi a krizovými situacemi. Podílí se na zajišťování bezpečnosti České republiky plněním a organizováním úkolů požární ochrany, ochrany obyvatelstva, civilního nouzového plánování, integrovaného záchranného systému, krizového řízení a dalších úkolů, v rozsahu a za podmínek stanovených právními předpisy. Je podřízen ministerstvu vnitra. Tvoří ho generální ředitelství, 14 Hasičských záchranných sborů krajů, záchranný útvar a škola.
Zdravotnická záchranná služba je v ČR zajišťována příspěvkovými organizacemi zřizovanými krajskými úřady. Má tak charakter služby garantované státem a spravované prostřednictvím samosprávných krajů. Na některých místech provozují záchrannou službu i nestátní organizace, avšak přednemocniční neodkladná péče je zajištěna smluvně s územní záchrannou službou příslušného kraje nebo jsou výjezdové skupiny zařazeny do systému poskytování odborné přednemocniční neodkladné péče podle zákona 240/2000 Sb., o krizovém řízení. Páteří záchranné služby jsou dvě rovnocenné složky. Jednou z nich je zdravotnické operační středisko – tzv. dispečink, druhým pilířem je výjezdová složka – tedy posádky v sanitních vozech. Doplňkovou službou pozemních složek je Letecká výjezdová skupina.
Policie ČR je jednotný ozbrojený bezpečnostní sbor, který slouží veřejnosti. Jejím úkolem je chránit bezpečnost osob a majetku, chránit veřejný pořádek a předcházet trestné činnosti. Plní rovněž úkoly podle trestního řádu a další úkoly na úseku vnitřního pořádku a bezpečnosti svěřené jí zákony, předpisy Evropských společenství a mezinárodními smlouvami, které jsou součástí právního řádu České republiky. Je podřízena ministerstvu vnitra. Tvoří ji policejní prezidium, útvary s celostátní působností, krajská ředitelství policie a útvary zřízené v rámci krajských ředitelství.
Obecní policie v ČR je orgánem obce, který zabezpečuje místní záležitosti veřejného pořádku v rámci působnosti obce a plní další úkoly stanovené zákonem. Zřizuje ji a ruší zastupitelstvo obce obecně závaznou vyhláškou. V obci, která je městem, statutárním městem, a v hlavním městě Praze se obecní policie označuje jako městská policie. Působnost obecní policie vykonávají strážníci, kteří jsou v pracovním poměru k obci. Obecní policii řídí starosta nebo jiný člen zastupitelstva obce na základě pověření zastupitelstva obce.
Za vaši zpětnou vazbu budeme velmi rádi, prosím neváhejte se na nás obrátit, odpovíme na vaše případné dotazy či připomínky.
Autor: kpt. Mgr. Martina Talichová
Odbor ochrany obyvatelstva a krizového řízení – oddělení instruktáží a školení
MV – generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR
E-mail: martina.talichova@grh.izscr.cz, www.hzscr.cz
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Tento článek je zařazen do seriálu Cyklus článků Ochrana člověka za běžných rizik a mimořádných událostí.
Ostatní články seriálu: