Domů > Odborné články > Základní vzdělávání > Masivní vzdělávací kurzy European Schoolnet Academy
Odborný článek

Masivní vzdělávací kurzy European Schoolnet Academy

14. 10. 2014 Základní vzdělávání
Autor
Barbora Grečnerová
Spoluautor
Ing. Vladimíra Pavlicová

Anotace

Aktuální trendy v evropském vzdělávání, tipy a doporučení na zajímavé online nástroje a jejich praktické využití ve výuce, ale také sdílení zkušeností a názorů od učitelů z celé Evropy. To vše nabízí masivní online kurzy, které pořádá sdružení European Schoolnet v rámci European Schoolnet Academy (www.europeanschoolnetacademy.eu).

Seznamte se s inovativními trendy ve výuce

Moderní technologie přinášejí nové možnosti jak, kdy a kde se lze vzdělávat. Alternativu k tradičnímu vzdělávání tváří v tvář uvnitř školní budovy nebo školicího střediska představují online kurzy. Masivní online kurzy umožňující vzdělávat tisíce účastníků najednou byly rozšířeny především na amerických univerzitách nebo v zemích, které se musí vyrovnat s velkými vzdálenostmi (např. Austrálie). Jejich obliba v poslední době vzrůstá i na evropském kontinentu. Na tuto skutečnost zareagovalo sdružení European Schoolnet (síť evropských národních agentur či ministerstev školství, v níž ČR zastupuje Dům zahraniční spolupráce) iniciativou s názvem European Schoolnet Academy. Jejím cílem je umožnit učitelům základních a středních škol vzdělávat se prostřednictvím masivních online kurzů.

Jeden z prvních kurzů s názvem „Future Classroom Scenarios“, do kterého se na jaře 2014 zapojilo téměř 1 000 účastníků z celé Evropy, se snažil podat odpověď na dvě klíčové otázky:

  • Jak by měla třída budoucnosti vypadat? 
  • Co můžeme změnit v naší každodenní praxi, abychom se tomuto konceptu přiblížili? 

Stále větší důraz je kladen na rozvoj dovedností, čemuž je nutné přizpůsobit nejen výběr aktivit, používaných nástrojů a technik, ale také uspořádání školní třídy. Kurz vycházel z úspěšného evropského projektu iTEC, který rovněž administrovalo sdružení European Schoolnet.

Lektoři kurzu prostřednictvím krátkých videí představili svoji vizi třídy budoucnosti; zdůvodnili, které kompetence považují za nezbytné pro 21. století (spolupráce, komunikace, kritické myšlení, osobní a sociální uvědomění a digitální kompetence); ukázali řadu praktických IT nástrojů a dalších doporučení, kterými se může učitel inspirovat v každodenní výuce. Důležitou roli v kurzu hrála interakce mezi účastníky, kteří své nápady a názory sdíleli formou např. online nástěnek či hlasovacího systému. V průběhu kurzu se konaly také 3 online webináře.

Letos na podzim se nabídka kurzů rozšiřuje a učitelé se mohou zdarma vzdělávat v aktuálních trendech jako je např. zavádění programování do výuky, využití digitálních vzdělávacích her atd. Struktura kurzu je vždy podobná - sestává z 6 až 8 výukových modulů, které se postupně objevují v týdenních intervalech. Modul každý účastník absolvuje svým tempem a v čase, který si sám zvolí. Každý modul je ukončen krátkým kvízem, za jehož absolvování dostane učitel elektronický odznak; za všechny úspěšně absolvované moduly potom certifikát. Učitelé se nemusí obávat vzdělávání v cizím jazyce, videozáznamy je možné přehrát si opakovaně a všemu porozumět. Některá videa navíc obsahují titulky.

Masivní vzdělávací kurzy jsou příležitostí, jak z pohodlí domova absolvovat zajímavé evropské vzdělávací kurzy seznamující s nejnovějšími vzdělávacími trendy. Účastníci v nich získají konkrétní doporučení, jak lze prostřednictvím konkrétních změn inovovat výuku. Dozvědí se také tipy na řadu zajímavých a převážně bezplatných IT nástrojů, a to od lektorů, ale také dalších účastníků kurzu v diskusích.

Pokud se tedy chcete zapojit do dalšího vzdělávání učitelů s evropským rozměrem, zaregistrujte se do některého z dalších kurzů European Schoolnet Academy. Účast ve všech kurzech je zdarma a jejich přehled naleznete na http://www.europeanschoolnetacademy.eu/web/general-navigation/courses .

Podrobnější informace je také možné získat prostřednictvím Domu zahraniční spolupráce, který zastupuje Českou republiku v síti European Schoolnet (www.dzs.cz/eun, euncr@dzs.cz). 

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Barbora Grečnerová

Hodnocení od uživatelů

Bořivoj Brdička
21. 10. 2014, 07:56
Pedagogičtí poradci EUN sice nedělají nic jiného než přebírají know-how ze zámoří, ale přesto mohu tyto kurzy doporučit. Sám jsem se do jednoho zapsal již na jaře a i teď se chystám. Těším se, že bude účast našich učitelů znát. Kdy nám DZS představí nějaký vlastní český MOOC?

Vaše hodnocení

Ohodnoťte hvězdičkami:

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.