Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání > Environmentální výchova > Základní podmínky života

Zobrazit na úvodní stránce článků

Proč má jablko slupku?

Praktický příspěvek
inspirace
Příspěvek popisuje jednoduchý experiment s jablkem a digitálním vlhkoměrem, jímž budeme demonstrovat vliv slupky na odpařování vody (a tedy usychání) ovoce.

Tento článek popisuje jednoduchý experiment ukazující vliv slupky jablka na odpařování vody. K pokusu budeme potřebovat digitální senzor vlhkosti vzduchu (v článku je použit senzor Vernier RH-BTA s dataloggerem LabQuest), jablko, škrabku na brambory, větší sklenici, igelitový pytlík, gumičku, nůžky a papírový ubrousek.

většina použitých pomůcek (chybí škrabka, gumička a ubrousek)
1. většina použitých pomůcek (chybí škrabka, gumička a ubrousek)
Autor © Jakub Jermář

Z igelitového pytlíku vystřihneme kus igelitu a zakryjeme jím hrdlo sklenice. K upevnění použijeme gumičku. Do igelitu vytvoříme díru pro senzor vlhkosti. Zasuneme senzor a změříme vlhkost vzduchu. Naměřili jsme 60% relativní vlhkost.

měření v prázdné sklenici
2. měření v prázdné sklenici
Autor © Jakub Jermář

Nyní do sklenice vložíme jablko, opět sklenici zakryjeme igelitem. Po 10 minutách opět změříme vzdušnou vlhkost ve sklenici. Naměřili jsme 75% relativní vlhkost, tedy výrazně vyšší než v prázdné sklenici.

měření ve sklenici s jablkem
3. měření ve sklenici s jablkem
Autor © Jakub Jermář

Škrabkou na brambory zbavíme jablka slupky. Jelikož při škrábání narušujeme buněčné stěny, tekutina z vnitřku takto narušených buněk se dostává na povrch jablka a jablko je tím pádem vlhké (či přesněji upatlané) od sladké jablečné šťávy. Tato vrstvička jablečné šťávy by nám narušovala experiment, je tedy potřeba po oloupání jablko důkladně usušit. K tomu se osvědčil papírový ubrousek.

zbavení jablka slupky a osušení
4. zbavení jablka slupky a osušení
Autor © Jakub Jermář

Opět do sklenice vložíme jablko, tentokrát zbavené slupky, a sklenici zakryjeme igelitem. Po dalších 10 minutách opět změříme vzdušnou vlhkost ve sklenici. Naměřili jsme tentokrát přes 83 %.

měření ve sklenici s jablkem bez slupky
5. měření ve sklenici s jablkem bez slupky
Autor © Jakub Jermář

Závěr

Relativní vzdušná vlhkost ve sklenici s jablkem je vyšší, než byla v prázdné sklenici. Z toho lze usuzovat, že z povrchu jablka se do vzduchu vypařuje voda, jablko tedy velmi pomalu usychá. Pokud jablko zbavíme slupky, vzrůstá množství vody ve vzduchu (vlivem odpařování z povrchu jablka) ještě znatelně rychleji. Lze tedy usuzovat, že slupka jablko částečně chrání před ztrátou vody vypařováním, tedy před rychlejším vyschnutím.

V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Celkové hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek