Odborné články Základní vzdělávání Přírodní učebna – měření délky
Odborný článek

Přírodní učebna – měření délky

17. 12. 2009
Základní vzdělávání
Autor
Mgr Eva Krafková
Spoluautor
Mgr Jan Dobeš

Anotace

Žáci se v přírodní učebně učí měřit pomocí různých měřidel a učí se odhadovat vzdálenosti.

Cíl

Naučit žáky pracovat s různými měřidly, naučit je odhadovat míry a používat k přibližnému měření části svého těla.

1. hodina

Teoretická příprava

Motivace

Představte si, že od příští hodiny se stanete členy speciálního týmu, který má za úkol měřit v přírodě různé vzdálenosti a délkové rozměry bez použití délkových měřidel. Dříve než se naučíte měřit délku za pomoci svého těla, musíte správně zvládnout práci s délkovými měřidly, abyste své výsledky mohli zkontrolovat.

Pracovní postup

Výklad: Základní pravidla při práci s délkovými měřidly:

  • použít vhodné měřidlo
  • zjistit jednotky měřidla
  • zjistit velikost nejmenšího dílku na měřidle
  • zjistit rozsah měřidla
  • měřenou hodnotu odečítat kolmo

Praktické procvičení měření: Učitel vybere těleso, které má být měřeno. Vybraný žák zvolí adekvátní měřidlo a provádí měření.  Ostatní kontrolují správnost postupu.

Rozhovor: Jakým způsobem lze měřit přibližně délku bez použití měřidel (učitel se snaží žáky navést, aby použili různé části svého těla).

Práce ve skupinách: Žáci jsou rozděleni do pětičlených skupinek a v nich si určí, které části těla budou využívat k měření délek, rozměrů a vzdáleností. Dále změří určené části a hodnoty zapíší do sešitu, aby je mohli příští hodinu využít.

Opakování: Bez pomoci sešitů se žáci snaží zopakovat rozměry částí těla, ktreré naměřili.

Evaluace

Žáci si vybírají různé předměty a vzdálenosti a měří je bez pomoci měřidel. Své výsledky následně kontrolují pomocí měřidel a z případných nepřesností spolu s vyučujícím vyvozují následky.

2. hodina

Praktické měření bez pomoci měřidel.

Motivace

Dnešní hodinu si ověříme v praxi, zda jsou metody měření objevené minulou hodinu použitelné a dostatečně přesné.

Pracovní postup

Vysvětlení organizace hodiny: Do skupin budou rozdány připravené pracovní listy. Každá skupina zvlášť má za úkol snažit se co nejpřesněji dané délky změřit, následně měřidlem ověřit jaká vznikla chyba a odůvodnit proč se tak stalo.

Odchod ze školy do přírodní učebny:
Zároveň probíhá první úkol, změřit vzdálenost učebny od školy. Kontrola výsledku se může udělat pomocí GPS navigace, případně měřením vzdálenosti na mapě.

Měření v přírodní učebně:
Žáci pracují ve skupinách podle připravených listů.

Evaluace

Když mají skupiny určeny rozměry a vzdálenosti, jednotlivci začnou ověřovat rozměry délkovými měřidly. Vyhodnotí si chyby a určí, jak by příště pracovali přesněji. Nejúspěšnější skupina bude mít přednostní právo ve sběru plodů v okolí přírodní učebny.

Reflexe

Aktivita je vhodná do prostředí přírodní učebny. Rozsah: 2 vyučovací hodiny. Je určena pro žáky 6. ročníku.
Soubory materiálu
Typ
 
Název
 
doc
42.97 kB
Dokument
příloha

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

RVP do 2024

Klíčové kompetence:

  • Základní vzdělávání
  • Kompetence k učení
  • vybírá a využívá pro efektivní učení vhodné způsoby, metody a strategie, plánuje, organizuje a řídí vlastní učení, projevuje ochotu věnovat se dalšímu studiu a celoživotnímu učení
  • Základní vzdělávání
  • Kompetence k řešení problémů
  • samostatně řeší problémy; volí vhodné způsoby řešení; užívá při řešení problémů logické, matematické a empirické postupy
  • Základní vzdělávání
  • Kompetence komunikativní
  • rozumí různým typům textů a záznamů, obrazových materiálů, běžně užívaných gest, zvuků a jiných informačních a komunikačních prostředků, přemýšlí o nich, reaguje na ně a tvořivě je využívá ke svému rozvoji a aktivnímu zapojení se do společenského dění

Průřezová témata:

  • Základní vzdělávání
  • Osobnostní a sociální výchova
  • Rozvoj schopností poznávání
  • Základní vzdělávání
  • Osobnostní a sociální výchova
  • Komunikace
  • Základní vzdělávání
  • Osobnostní a sociální výchova
  • Řešení problémů a rozhodovací dovednosti

Organizace řízení učební činnosti:

Skupinová

Organizace prostorová:

Učebna v přírodě

Nutné pomůcky:

skládací měřidlo, pásmo, pravítko, posuvné měřidlo, psací potřeby, krejčovský metr, GPS navigace