V pracovních činnostech se mi osvědčilo využívat jednoduché náměty, které i ti nejmladší žáci dokáží zhotovit během jedné hodiny. Žáci vidí brzy výsledek a mohou si výrobek hned vyzkoušet. Výborné je, pokud výtvor nemá pouze dekorační hodnotu, ale plní ještě další funkce a má přesahy do dalších činností, při kterých si žáci mohou vyzkoušet své další dovednosti. V případě výroby draků je pro žáky vždy trochu zázrak, když jim vlastnoručně vyrobený drak vzlétne nad hlavou.
Samotná výroba rozvíjí jemnou motoriku, v případě vyrábění draků je to skládání papíru, střihání a dělání uzlíků. Při pouštění draků tráví žáci čas v přírodě, mají pohyb a mohou prakticky ucítit sílu větru.
Oproti kupovanému produktu má žáky zhotovený drak také tu výhodu, že si jej žáci mohou vyzdobit dle svého, vybrat si jeho barvu, určit, jak moc se bude usmívat, či dokonce šklebit a podobně.
Dva níže uvedené návody mám odzkoušené s prvňáky a druháky. Na výrobu nám postačila vždy jedna vyučovací hodina. Žáci pracovali dle mého slovního a praktického návodu, občas byla nutná dopomoc, hlavně při navazování nitek či provázků. Šikovnější a „rychlejší“ také pomáhali svým spolužákům.
Po vyhotovení vždy následovala letová zkouška na školní chodbě. Nízká hmotnost a letové schopnosti umožňují těmto dráčkům vzlétnout i v místnosti. Pokud to počasí dovolí, je vhodné následující hodinu věnovat pouštění draků venku. Zde se žáci učí odvíjet a navíjet nit, hledat správný směr větru, neplést se druhému do cesty atp.
Nejdřív si s žáky začneme povídat:
Dráčka žákům před vyráběním předvedu i s akrobatickými kousky, ukáži jim, jak mě poslouchá a létá za mnou, jak „pejsek na vodítku“, kdyby tedy uměli pejsci létat.
Materiál žákům předem připravím. Každý má před sebou to, co bude potřebovat.
Jak tedy na jednoduché létající draky:
2 slabší papíry formátu A4, tenké brčko, izolepa, tužka, bavlněná nit, pravítko, asi 10 m provázku, kancelářská sponka, kousek kartonu, fixy.
Autor fotografie: Jaroslava Pachlová |
Postup
Výroba draka – „hlavy“
Autor fotografie: Jaroslava Pachlová |
Výroba ocasu
Autor fotografie: Jaroslava Pachlová |
Výroba cívky
Autor fotografie: Jaroslava Pachlová |
Zkušební let
Obměny
Pomůcky
jeden papír formátu A4, nitka na cívce, nůžky.
Postup
Autor fotografie: Jaroslava Pachlová |
Autor fotografie: Jaroslava Pachlová |
Autor fotografie: Jaroslava Pachlová |
Autor fotografie: Jaroslava Pachlová |
Autor fotografie: Jaroslava Pachlová |
Stavba a pouštění draků má v České republice docela dlouhou tradici (asi 500 let). Výroba tradičního typu českého draka „diamant“ je pro mladší žáky pracnější a ve třídě bych během krátké doby a s větším počtem žáků jeho výrobu tak hladce nezvládla, proto jsem zvolila tyto jednodušší postupy.
Nejvíce mě potěšilo, když si žáci z domova přinesli další nové draky a své vyrobené dráčky vzali na tradiční drakiádu, kde se jejich draci i za bezvětří dokázali vznést.
Zhotovení „školní“ draci měli tedy i další využití při tradiční akci a rodiče se svými dětmi prožili příjemně strávený čas.
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.
Článek je zařazen v těchto kolekcích: