Sinice a řasy
Sinice
Co by žáci měli určitě vědět o sinicích?
- Patří mezi bakterie – mají tedy podobně jednoduchou stavbu buňky.
- Na rozdíl od bakterií jsou schopné fotosyntézy stejného typu jako rostliny.
- Jsou velmi odolné, žijí ve všech typech prostředí na Zemi – ve vodě mořské i sladké, na souši, v půdě, v horninách (ano, i uvnitř), v termálních pramenech, v ledu i v srsti některých savců (lenochod, lední medvěd).
- Význam pro člověka: z některých se vyrábí potravinové doplňky – Spirulina – nebo se využívají pro hnojení rýžových polí v Asii.
- V českých rybnících a jiných vodních nádržích mohou vytvářet vodní květ, tedy jev, kdy dochází k přemnožení sinic. Následkem je jednak zhoršení kvality vody (voda hnije a smrdí) a kvůli produkci toxických látek sinicemi se mohou u koupajících se osob vznikat alergické reakce.
- Vodní květ ale vytvářejí jen některé druhy, ostatní sinice problémy nezpůsobují.
- Příčinou vodního květu je často činnost člověka – např. splach hnojiv do vody a vysoký obsah živin (fosfor a dusík) ve vodě.
Sinice pod mikroskopem
Pro mikroskopování lze použít vzorek vody s vodním květem, což ale vzhledem k obvyklému času, kdy se sinice probírají, většinou není možné.
Je také možné najít a sebrat venku stélky sinice Nostoc (česky Jednořadka), které lze usušit a uchovávat. Pro mikroskopování stačí jen na několik hodin namočit do vody a poté udělat preparát a mikroskopovat.
![]() |
1. Sinice pod mikroskopem |
![]() |
2. Sinice |
Řasy
S řasami je trochu problém – jsou to skupiny organismů, které si nejsou úplně příbuzné, a jejich reálný systém je složitý.
Jak s nimi na základní škole? Co by si měli žáci pamatovat?
- Jsou to organismy schopné fotosyntézy, ale nejsou to rostliny, alespoň ne všechny.
- Mohou mít různou barvu – podle barvy je můžeme rozdělit.
- Jsou to organismy často mikroskopické, ale ne vždy.