Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Titulka > Modul články > základní vzdělávání > Jazyk a jazyková komunikace > 1. stupeň > Český jazyk a literatura > Literární výchova

Zobrazit na úvodní stránce článků

Aktivity k rozvíjení vyjadřovacích dovedností u dětí: Pohádkoví hrdinové

Praktický příspěvek
inspirace
Autor Eva Schneiderová
Článek obsahuje ukázky z knihy Aktivity k rozvíjení vyjadřovacích dovedností u dětí - kapitoly k tématu práce s pohádkami a pohádkovými hrdiny.

O knize

Kniha je určena zejména pro učitele 1. stupně, vychovatele a rodiče. Publikace představuje soubor her, hříček, zábavných úkolů a inspirací, které vycházejí z pohádkových motivů – klasických i těch současných. Aktivity hravou formou rozvíjejí vyjadřovací a komunikační dovednosti dětí, slovní zásobu, tvořivý přístup k jazyku, textu a příběhu, vztah k literatuře. Vtipné úlohy mohou děti mladšího či staršího školního věku zabavit na 15, 30 minut až hodinu. Děti dokončují či přetvářejí pohádky, připomínají si vlastnosti pohádkových postav, jejich výroky a činy; tvoří krátké příběhy podle zadání (např. pohádka formou receptu, „ekologická pohádka“ apod.), hledají v předložených krátkých ilustračních ukázkách poučení, nespisovná slova apod.

Ukázky z kapitol

1. kapitola Co už víme o pohádce a pohádkových hrdinech obsahuje soubor námětů a úkolů k zjištění posluchačských a čtenářských dovedností. V podkapitole Pohádky a čísla jsou úkoly směřující k pohádkovému počítání.

 

 

 

 

2. kapitola Pracujeme s pohádkovými texty - posloucháme, čteme, vypravujeme, hledáme odpovědi... obsahuje soubor pohádkových textů určených nejen k rozvoji čtenářských dovedností a vyjadřovacích schopností, ale i k zamyšlení. Součástí kapitoly je i podkapitola Další pohádkoví hrdinové.

 

 

3. kapitola Inspirujeme se pohádkami, pohádkovými motivy a vytváříme vlastní texty obsahuje soubor pohádkových textů nejen autorů známých, ale i méně známých či zatím zcela neznámých žáků a studentů. Součástí jsou například podkapitoly Pohádky ekologické, Pohádky o zdraví a nemoci či Pohádky na jedno písmeno.

 

 


Materiál byl poskytnut zdarma nakladatelstvím Portál z publikace Aktivity k rozvíjení vyjadřovacích schopností u dětí.

V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Celkové hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek