Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání > Vytvořte si on-line test pro žáky

Ikona informativni

Vytvořte si on-line test pro žáky

Autor: Helena Lazarová
Anotace: Článek seznamuje s učitele se snadným onnline nástrojem, který umožní v krátké době vytvořit test, hru, soutěž družstev pro jakýkoli vyučovací předmět.
Klíčová slova: Interaktivní tabule, interaktivní hry, tablety, dotyková zařízení, tvorba her, tvorba testů, on line, výukové materiály zdarma
Příspěvek může být vzhledem k datu publikace zastaralý. V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „nahlásit příspěvek“.

Využití hlasovacích zařízení ve výuce zvyšuje motivaci žáků a vede k jejich aktivizaci. Finanční náklady na některá zařízení tohoto typu či speciální software však mnohdy překračují možnosti školy. Díky aplikaci Zondle (www.zondle.com) si můžete vytvořit test pro žáky zdarma a tím získat okamžitou zpětnou vazbu. Nepotřebujete k tomu žádné speciální vybavení ani dlouhodobou přípravu a znalosti. Test nebo hru máte připravené za několik minut a ihned je můžete použít v hodině. Hlasovacím zařízením může být telefon, tablet nebo počítač. Stačí vám jen připojení k internetu, aplikace funguje na všech platformách.

Výhodou je také skutečnost, že aplikace Zondle je dostupná  on-line, není potřeba ji instalovat do počítače. Přestože je aplikace v anglickém jazyce, ovládání je intuitivní a proto se není třeba obávat jazykové bariéry. Po registraci, která vyžaduje vyplnit pouze uživatelské jméno, heslo a souhlas s podmínkami služby se dostanete přímo do prostředí aplikace. V záložce Games zvolte možnost Create a vyplňte název testu (Topic game).

Dále si můžete vybrat z široké nabídky typů otázek. Doporučuji zejména variantu Multiple choice, která umožňuje žákům odpovídat prostřednictvím libovolného zařízení (telefon, tablet i počítač). Pak už stačí pouze napsat otázku (Question), správnou odpověď (Correct answer) a jednu až tři odpovědi chybné (Incorrect anwer). Následně lze otázku uložit (Save question), přidat další otázky (Add question) stejným způsobem nebo uložit celý test (add to my folder). A nyní se dostáváme k obrovské výhodě, kterou aplikace Zondle umožňuje. Vytvořené otázky (show games) totiž můžete používat 3 různými způsoby - jako hru pro jednotlivce na PC nebo interaktivní tabuli (Zondle Student games), jako soutěž družstev pro interaktivní tabuli (Zondle Team Play) nebo jako kvíz (Zondle Challenge), kdy děti jako hlasovací zařízení používají své tablety, mobily či počítače v PC učebně.  Ve všech třech případech je postup velmi intuitivní. Podrobnější informace o aplikaci naleznete v záložce Support, která obsahuje obrázkové tutoriály. 

Aplikace Zondle má široké využití v podstatě ve všech vyučovacích předmětech. Podrobněji představíme Zondle na webináři s názvem Výukové aplikace nejen pro tablety na portálu Scientix, který se uskuteční ve středu 25. února 2015 od 20,00 – 21,00. Webinář je bezplatný a otevřený všem zájemcům, bližší informace lze nalézt na stránkách www.dzs.cz/cz/eun/webinar-pro-ucitele/. Cílem webináře je seznámit účastníky s evropským projektem Scientix a představit několik konkrétních aplikací, které jsou na portálu tohoto projektu volně k dispozici.

Scientix (www.scientix.eu) je projekt iniciovaný Evropskou komisí, který shromažďuje informace o zajímavých projektech z oblasti matematiky, IT, přírodních a technických věd. Učitelé mohou na portálu Scientix bezplatně vyhledávat a stahovat výukové materiály a také požádat o překlad materiálů do českého jazyka. Národní projekty financované z veřejných zdrojů mají možnost se na portál začlenit a tím propagovat svůj projekt na evropské úrovni či zdarma využít on-line konferenční místnost pro své potřeby. Podrobnější informace o projektu Scientix naleznete na stránkách Domu zahraniční spolupráce (www.dzs.cz/eun), národního koordinátora projektu.

Citace a použitá literatura:
[1] - zondle.com. 2015. [cit. 2015-2-12]. Dostupný z WWW: [https://www.zondle.com/publicPagesv2/default.aspx].  
Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „nahlásit příspěvek“.
Nahlásit příspěvek
INFO
Publikován: 24. 02. 2015
Zobrazeno: 6215krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku : 3.5
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
1 uživatel Hodnocení článku : 4
1 uživatel Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
LAZAROVÁ, Helena. Vytvořte si on-line test pro žáky. Metodický portál: Články [online]. 24. 02. 2015, [cit. 2020-08-08]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/z/19747/VYTVORTE-SI-ON-LINE-TEST-PRO-ZAKY.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.