Odborné články Základní vzdělávání Bezpečný internet pro děti
Odborný článek

Bezpečný internet pro děti

17. 8. 2012
Základní vzdělávání
Autor
Lenka Hronková

Anotace

Obsahem článku je tip, jak blokovat nevhodné internetové stránky.

Internet je velkým lákadlem a zajímavým zdrojem informací nejen pro dospělé, ale i pro děti. S troškou šikovnosti se na něm dá najít mnoho užitečných informací ke studiu, koníčkům, sportu či získat nové přátele a poznatky. I děti předškolního věku tak mohou být velmi snadno na dosah celému světu.

S tím však souvisí i potencionální problém v podobě možného přístupu na webové stránky, které jsou kvůli svému obsahu pro děti zcela nevhodné. Děti, kterým ještě například slovo gambler nic neříká, se mohou rychle dostat ze stránek s nevinnými online hrami pro děti na stránky se sázkami, erotikou apod.

Starší děti, které jsou již mnohem zvídavější, se tyto stránky snaží najít již cíleně podle nejrůznějších hesel, která slyšeli od kamarádů, a tak zadávají do vyhledávačů hesla jako sex, porno, drogy atd.

Nejen rodiče, ale i školy, knihovny a další instituce a organizace, které pracují s dětmi a umožňují jim přístup na internet, by se v této záležitosti měli zachovat zodpovědně a podniknout konkrétní kroky pro fungování internetu bezpečného pro děti.

Jednou ze snadných možností řešení tohoto problému, která je dostupná zdarma, je v tomto případě aplikace www.i-bezpecne.cz. V její databázi je více než milion domén tříděných do kategorií, které můžete dle vašeho uvážení sami povolit či zakázat, a omezit tak přístup na webové stránky nevhodné pro vaše děti.

Vyzkoušejte tuto aplikaci a vytvořte tak bezpečné internetové prostředí pro vaše děti!

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Hodnocení uživatelů

Ondřej Neumajer
19. 8. 2012, 21:39
Dobrý večer,
moc pěkná diskuze:-) Mám jen jednu faktickou poznámku (zejm. pro pana Kocourka).  V době Internetu do škol, kdy cca polovina škol odebírala službu konektivity od Českého Telecomu, byla součástí této služby i možnost filtrování obsahu (obsahující i různé black a white listy a další techniky). Pídil jsem se tehdy na ČT po statistice, kolik škol to používá. Nakonec jsem se dozvěděl, že žádná.
ON 

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

RVP do 2024