Odborné články Základní vzdělávání Bezpečný internet pro děti
Odborný článek

Bezpečný internet pro děti

17. 8. 2012
Základní vzdělávání
Autor
Lenka Hronková

Anotace

Obsahem článku je tip, jak blokovat nevhodné internetové stránky.

Internet je velkým lákadlem a zajímavým zdrojem informací nejen pro dospělé, ale i pro děti. S troškou šikovnosti se na něm dá najít mnoho užitečných informací ke studiu, koníčkům, sportu či získat nové přátele a poznatky. I děti předškolního věku tak mohou být velmi snadno na dosah celému světu.

S tím však souvisí i potencionální problém v podobě možného přístupu na webové stránky, které jsou kvůli svému obsahu pro děti zcela nevhodné. Děti, kterým ještě například slovo gambler nic neříká, se mohou rychle dostat ze stránek s nevinnými online hrami pro děti na stránky se sázkami, erotikou apod.

Starší děti, které jsou již mnohem zvídavější, se tyto stránky snaží najít již cíleně podle nejrůznějších hesel, která slyšeli od kamarádů, a tak zadávají do vyhledávačů hesla jako sex, porno, drogy atd.

Nejen rodiče, ale i školy, knihovny a další instituce a organizace, které pracují s dětmi a umožňují jim přístup na internet, by se v této záležitosti měli zachovat zodpovědně a podniknout konkrétní kroky pro fungování internetu bezpečného pro děti.

Jednou ze snadných možností řešení tohoto problému, která je dostupná zdarma, je v tomto případě aplikace www.i-bezpecne.cz. V její databázi je více než milion domén tříděných do kategorií, které můžete dle vašeho uvážení sami povolit či zakázat, a omezit tak přístup na webové stránky nevhodné pro vaše děti.

Vyzkoušejte tuto aplikaci a vytvořte tak bezpečné internetové prostředí pro vaše děti!

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Hodnocení uživatelů

E Kocourek
18. 8. 2012, 23:14
"Bohužel již mnohokráte bylo dokázáno, že volnost není zrovna ideální řešení." -- Volnost, to jako svoboda? A NENÍ ideální řešení? Samozřejmě, celá česká vláda a všichni ministeriálové, nejspíš i valná většina českých politiků napříč politickým spektrem vám tohle podepíše.  Svoboda není ideální řešení, a proto by se raději občanům neměla poskytovat. Trefil jste to přesně, pane Nidermayer, ZDE je ten zakopaný pes.
A ještě detailíček: uveďte, prosím, nějaký odkaz na ten důkaz (jak píšete "mnohokráte bylo dokázáno").
I kdyby se zbláznil každý rodič a každý ředitel a tudíž to používala úplně každá česká škola, pořád nechápu, k čemu to mravokárcům bude dobré. Znám školu, kde v každé třídě minimálně třetina studentů používá svůj vlastní tablet nebo jiný online prostředek (s mobilním Internetem), a můžete se spolehnout, že žádný z těch studentů tam žádný filtr nemá.
Ad Jiří Schindler, dotaz: Lze se skrz vaši aplikaci přihlásit na nějaký vzdálený server, například službou telnet nebo něčím ještě pokročilejším?
Pane Netický, jímž skutečně jste - jaká je relevance vaší pochybnosti o identitách komentátorů? Podle vás mají uživatelé nicků menší pravdu, nežli vy skutečné bytosti? A jak je to s tím K12 v U.S.A. - není poněkud přesnější říci, že škola musí splňovat podmínky K12, POKUD chce dotaci E-rate? A že vůbec není jisté, zda KAŽDÁ škola ty podmínky splňuje? A i kdyby splňovala, VY sám vůbec nemáte žádný prostředek, jak to zjistit?
Skutečný pan Netický odhalil skutečný důvod mého komentáře. Velice silně se obávám, že ministerstvo nebo zákonodárci nebo kdokoli jiný, v nikdy nekončícím úsilí páchat dobro ať to stojí co to stojí, brzy přijde s návrhem (nejlépe formou zákona), aby každá česká škola povinně používala webový filtr (a jistě i moudře určí, který filtr od které firmy to musí být, aby se peníze nekontrolovaně nekutálely někam, kam nemají). Jistě dojde i na argumentaci USA - náš vzor. Dohnat a předehnat! Až ta chvíle přijde, já chci mít čisté svědomí. Jakmile jsem to uviděl na rvp.cz, neprodleně jsem napsal, jaká je to ..., totiž, ehm, jak strašně užitečné a nezbytné to je. 

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

RVP do 2024