Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > Předškolní vzdělávání > Tradice a vyzkoušené rituály

Ikona teoreticky

Tradice a vyzkoušené rituály

Ikona odbornost
Autor: Helena Kratochvílová
Anotace: Příspěvek uvádí příklady posilování prosociálního chování a rozvoje komunikativních dovedností dětí v mateřské škole.
Téma příspěvku:Klíčové kompetence
Klíčová slova: tradice, komunikace, oslava, komunitní kruh, empatie, sounáležitost

V souladu s názvem ŠVP "Šťastné dítě" usilujeme v naší dvoutřídní mateřské škole o spokojenost a dobrou pohodu každého dítěte. K navození příjemné atmosféry dne zařazujeme již šestým rokem rozhovor v ranním komunitním kruhu, který si u dětí získal velkou oblibu.

Prostřednictvím vzájemné komunikace (verbální i neverbální) naplňujeme očekávané cíle RVP PV, a to zejména v psychologické oblasti.

Z pohledu pedagoga mohu říci, že je zajímavé sledovat psychický vývoj dítěte, např. jak se bázlivé děti postupně v kolektivu uvolňují, získávají sebevědomí a sebedůvěru. Děti postupně překonávají ostych hovořit s dospělými i vrstevníky, jejich řečové a jazykové dovednosti se rozvíjejí.

V komunitním kruhu se učí dodržovat předem stanovená pravidla (mluví jeden, ostatní mu naslouchají). Téma rozhovoru sdělíme dětem vždy den dopředu. Mají tak čas přemýšlet nad budoucím tématem pro příští den (např. o tom, proč jsou děti někdy smutné, co jim udělá největší radost).

V den, kdy má některé dítě svátek či narozeniny, je rozhovor v komunitním kruhu věnován oslavenci. Děti se učí objektivně zhodnotit jeho vlastnosti (jaký je, co se jim na jeho chování líbí, nebo co by naopak mohl na svém chování změnit). Také pokládají oslavenci otázky, aby ho lépe poznaly (např. čím by chtěl být, až bude velký, jaké jídlo má nejraději, jaké jídlo by si přál na slavnostní oběd či večeři, s jakými hračkami si nejraději hraje, jakou novou hračku si přeje, koho považuje za své nejlepší přátele a proč atd.). Učitelka písemně zaznamenává odpovědi nebo děti kresbou. Výpovědi jsou vyvěšeny v šatně "v koutku oslavenců".

"Koutek oslavenců" je vyzdoben obrázkem jásajícího krtka s dvěma květinami. Oslavenec přiloží svoje dlaně na packy krtka a symbolicky od něj přebírá květiny, které ten den patří pouze jemu. Často zpíváme nejrůznější písničky na přání oslavence. Všechny děti oslavenci pogratulují, poté následuje oslava s pohoštěním a někdy i přípitkem dětským šampaňským.

Další oblíbená činnost předškoláků, která se stala tradicí naší mateřské školy, je výroba vlastní "knihy". Realizace je časově náročná, proto doporučuji s její realizací začít již začátkem druhého pololetí.

Kniha o mně vypovídá o dítěti, obsahuje např. jím vypracované grafické a pracovní listy, výkresy apod. Dále je přiložen seznam všech dětí ve třídě, společná fotografie třídy a pamětní list na docházku do MŠ.

Listy, které děti graficky ztvárňují:

 • Mé vlasy jsou ...
 • Mé oči jsou ...
 • Jsem velký jako ...
 • Kdyby se mi mohlo splnit přání, přál bych si ...

Mých pět smyslů:

 • Rád vidím ...
 • Rád slyším ...
 • Rád ochutnávám ...
 • Rád se dotýkám ...
 • Rád cítím ...
 • To jsou věci, které rád dělám ...
 • To je můj nejlepší kamarád ...

Výše popsané činnosti nebudou pro spoustu mateřských škol ničím novým, jistě je v různých obměnách dělají také. I já jsem se v minulosti inspirovala z různých článků a zkušeností jiných a to, co mne zaujalo, jsem přizpůsobila podmínkám naší MŠ. V průběhu realizace některé nápady zanikly, jiné se dále vyvíjely, osvědčily a staly se tradicí.

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
INFO
Publikován: 10. 12. 2007
Zobrazeno: 9535krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
KRATOCHVÍLOVÁ, . Tradice a vyzkoušené rituály. Metodický portál: Články [online]. 10. 12. 2007, [cit. 2020-09-27]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/p/1751/TRADICE-A-VYZKOUSENE-RITUALY.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.