Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > > > > > > > > > Nový zdroj materiálů pro výuku jazyků s atraktivním...

Ikona informativni

Nový zdroj materiálů pro výuku jazyků s atraktivním tématem – Sustaenable.eu

Autor: Vojtěch Čejka
Anotace: V rámci projektu SustAEnable vzniklo množství aktivit pro výuku češtiny pro cizince a dalších cizích jazyků s tématem trvalé udržitelnosti života. Tvůrci aktivit považují toto téma nejen za obecně prospěšné, ale i za velmi vhodné pro výuku jazyků. Každý člověk musí řešit otázky spojené např. s recyklací odpadu či vlivem moderních technologií na náš život. Tato problematika přirozeně provokuje diskusi, rozdílné názory a stanoviska, což je pro výuku cizích jazyků více než žádoucí prostředí. Aktivity pro výuku jazyků jsou k dispozici zdarma na webu www.sustaenable.eu., včetně metodické příručky v češtině i v dalších mutacích.
Klíčová slova: cizí jazyky, trvale udržitelný rozvoj, aktivita, čeština pro cizince, databáze materiálů

Nový zdroj materiálů pro výuku cizích jazyků www.sustaenable.eu přináší téma trvalé udržitelnosti života do výuky cizích jazyků. Tvůrci aktivit vycházejí z předpokladu, že tato problematika ovlivňuje život každého z nás, a proto se jedná o ideální téma pro výuku jazyků. Každý z nás produkuje odpad, všichni musíme jíst a také se nikdo z nás nevyhne dopadu technologického rozvoje.

Otázky ekologie a udržitelného životního stylu vyvolávají živé diskuse a lidé na ně mají protikladné názory. I z toho důvodu se tvůrci projektu SustAEnable rozhodli zpracovat tuto problematiku do mnoha aktivit, které si učitelé mohou zdarma stáhnout a zpestřit s nimi výuku cizích jazyků.

Aktivity jsou umístěny v přehledné databázi, která umožňuje jednak prohlížení a také vyhledávání pomocí klíčových slov. Vstup do této databáze a mnoho dalších informací (včetně stručného návodu k databázi a metodické příručky pro učitele) najdete na oficiálním webu projektu www.sustaenable.eu. Metodická příručka poskytuje odpovědi na otázky, které mohou vyvstat v souvislosti s uvedením daného tématu do výuky.

Databáze obsahuje aktivity pro výuku angličtiny, němčiny, španělštiny, švédštiny a češtiny pro cizince. K dispozici je např. téměř 60 aktivit pro výuky češtiny pro cizince, 154 pro lektory angličtiny nebo 78 pro němčinu včetně přiložených instrukcí a potřebných materiálů (pracovní listy, texty, obrázky atd.) Aktivity byly testovány jak v běžných jazykových kurzech, tak i např. v rámci individuální či firemní výuky. Velmi dobrý ohlas měly např. aktivity, které naleznete např. pod názvy „Jak daleko je moje jídlo“, „Rybář a jeho loď“ nebo „Hmyz – potravina budoucnosti?“, „Pravá cena růží“ či „Litr světla“ (k dispozici jsou i verze v jiných jazycích).

Cílovou skupinou jsou převážně dospělí či žáci a studenti středních a vysokých škol, ale většina aktivit je možné použít i pro žáky 2. stupně základních škol. Cílem projektu není přesvědčovat studenty o nutnosti změnit jejich životní styl, ale spíše o problémech informovat a diskutovat.

Projekt SustAEneble byl realizován v rámci programu Erasmus+ a financován z fondů Evropské komise. Spolupracovalo na něm 6 vzdělávacích institucí z Německa, Rakouska, Španělska, Švédska, Velké Británie a České republiky. Za Českou republiku se projektu účastnila společnost Educa – vzdělávací centrum, s. r. o., která je akreditována u MŠMT a nabízí množství jazykových i jiných kurzů. Více informací o projektu v češtině naleznete právě na webu této instituce http://www.educa-jbc.cz/cz/nase-projekty nebo můžete kontaktovat jednatelku PhDr. Evu Kořánovou na info@educa-jbc.cz.

V průběhu září 2016 budou všechny materiály zpřístupněné v konečné verzi. Přístup do databáze a všechny aktivity v ní jsou zdarma a bez nutnosti registrace.

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
INFO
Publikován: 27. 07. 2016
Zobrazeno: 3759krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku : 3
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
1 uživatel Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
1 uživatel Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
ČEJKA, Vojtěch. Nový zdroj materiálů pro výuku jazyků s atraktivním tématem – Sustaenable.eu. Metodický portál: Články [online]. 27. 07. 2016, [cit. 2020-11-24]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/aktivita/21019/NOVY-ZDROJ-MATERIALU-PRO-VYUKU-JAZYKU-S-ATRAKTIVNIM-TEMATEM---SUSTAENABLEEU.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.