Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > Předškolní vzdělávání > Gramotnosti v předškolním vzdělávání

Ikona informativni

Gramotnosti v předškolním vzdělávání

Autor: Mgr. Hana Splavcová
Anotace: Stejně jako vzdělávací oblasti, tak i gramotnosti se přirozeně prolínají. Naším cílem je pomoci učitelům v mateřské škole, aby to, co směrem k rozvíjení gramotností u dětí obvykle dělají, také uviděli a pojmenovali.

Projekt PPUČ, financovaný z Evropských strukturálních a investičních fondů, podporuje pedagogy mateřských a základních škol v jejich snaze rozvíjet čtenářskou, matematickou a digitální gramotnost dětí a žáků. Jeho realizaci zajišťuje Národní ústav pro vzdělávání (NÚV).
Klíčová slova: mateřská škola, předškolní vzdělávání, matematická gramotnost, čtenářská gramotnost, digitální gramotnost, PPUČ

Projekt PPUČ se věnuje rozvoji čtenářské, matematické a digitální gramotnosti dětí a žáků. Moderní pojetí gramotností směřuje k praktickému využití získaných znalostí, dovedností a postojů v běžném životě. Našim cílem je pomoci učitelkám v mateřské škole, aby to, co směrem k rozvoji gramotností dětí obvykle dělají, uměly také uvidět, pojmenovat, cíleně plánovat a vyhodnocovat. Hlavním předmětem zájmu učitele by mělo být, co daná činnost konkrétně dítě naučí, kam ho posune, jak se změní jeho postoje ke světu.

V předškolním vzdělávání se v jednotlivých činnostech i tematických projektech gramotnosti prolínají stejně jako vzdělávací oblasti z Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání (dále RVP PV). Přestože nejsou gramotnosti v RVP PV přímo vyjádřeny, najdeme ve vzdělávací nabídce mnoho příležitostí k jejich rozvoji. V každé činnosti se obvykle skrývá potenciál k propojení několika gramotností.

V následujících příspěvcích nabízíme inspiraci pro Vaši práci v oblasti rozvoje gramotností dětí na konkrétních příkladech.

Další zajímavosti najdete v blogových příspěvcích, webinářích a dalších výstupech projektu.

Článek je v těchto kolekcích:
Zařazení do seriálu: Tento článek je zařazen do seriálu Výukové aktivity pro rozvoj čtenářské, matematické a digitální gramotnosti v předškolním vzdělávání.

Ostatní články seriálu:

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „nahlásit příspěvek“.
Nahlásit příspěvek
INFO
Publikován: 05. 06. 2019
Zobrazeno: 4180krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku : 4.5
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

1 uživatel Hodnocení článku : 5
1 uživatel Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
SPLAVCOVÁ, Hana. Gramotnosti v předškolním vzdělávání. Metodický portál: Články [online]. 05. 06. 2019, [cit. 2020-08-07]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/p/22155/GRAMOTNOSTI-V-PREDSKOLNIM-VZDELAVANI.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.