Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání

Zobrazit na úvodní stránce článků

Titulka > Modul články > Základní vzdělávání > Promítání spojkou na stěnu nebo na papír

Promítání spojkou na stěnu nebo na papír

Praktický příspěvek
inspirace
uč.hodina
Autor Martin Macháček
Pokus, při kterém žáci poznávají, jak zobrazuje spojka.

Příprava

Učitel určí přibližnou ohniskovou vzdálenost spojky: promítne obraz slunce na nějaký předmět; tento obraz je v ohnisku a vzdálenost mezi ním a spojkou je ohnisková vzdálenost spojky. Ohnisková vzdálenost spojky, s kterou děláme tento pokus, by měla být řádově několik decimetrů, tj. optická mohutnost by měla být několik dioptrií. Je-li ohnisková vzdálenost příliš malá (např. několik centimetrů), bude obraz vzdálených předmětů velmi malý - nebude skoro vidět. Je-li ohnisková vzdálenost příliš velká, nebudeme moci zobrazovat blízké předměty (předmět musí být dál od čočky, než je její ohnisková vzdálenost).

Provedení

Žáci zkusí promítnout na svislé stínítko obraz toho, co vidí za oknem: např. slunce, stromy, domy apod. Ostrý obraz takto vzdálených předmětů bude ležet v ohniskové vzdálenosti od čočky.

Na stínítko se promítne i obraz okenních rámů. Zaostříme-li rámy, bude vzdálenost mezi čočkou a stínítkem o málo větší než ohnisková vzdálenost.

Obr
1. Obr

Je-li třída trochu ztemnělá (např. venku je zataženo nebo v oknech jsou závěsy), mohou žáci promítat obraz rozsvíceného osvětlovacího tělesa na stropě. I v tom případě je vzdálenost mezi čočkou a stínítkem o něco větší než ohnisková vzdálenost (předpokládáme, že ohnisková vzdálenost používané čočky je několik decimetrů).

Dále žáci promítají na stínítko obraz vlákna žárovky nebo plamene svíčky. Pohybují čočkou po spojnici mezi zdrojem světla a stínítkem, až se na stínítku objeví ostrý obraz. Pak mění vzdálenost zdroje od stínítka a pokus opakují. Pozorují, jak se mění velikost a jas obrazu, a je-li obraz přímý, nebo převrácený.

Nakonec mohou promítat obrazy osvětlených předmětů, např. své ruky.

Poznámka

Je-li vzdálenost mezi předmětem (např. vláknem žárovky) a stínítkem čtyřnásobek ohniskové vzdálenosti, bude spojka uprostřed mezi předmětem a stínítkem.

Je-li vzdálenost mezi předmětem a stínítkem menší než čtyřnásobek ohniskové vzdálenosti, ostrý obraz nemůže vzniknout, ať čočku umístíme kamkoliv.

Je-li vzdálenost mezi předmětem a stínítkem větší než čtyřnásobek ohniskové vzdálenosti, existují dvě možnosti, jak umístit čočku a dostat ostrý obraz: buď blíž k předmětu (obraz pak bude zvětšený), nebo blíž ke stínítku (obraz pak bude zmenšený).

K pokusu můžeme použít i čočku o menším průměru, obraz pak bude ale temnější, protože menší čočkou projde méně světla.

V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Celkové hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek