Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání > Z učitelského blogu: Začínající učitelé a...

Ikona informativni

Z učitelského blogu: Začínající učitelé a jejich první dny ve škole

Autor: Julie Ravingerová
Anotace: Několik rad, jak začít školní rok pozitivně. Náměty jsou vhodné pro začínající učitele všech vyučovacích předmětů.
Klíčová slova: absolvent pedagogické fakulty, začínající učitel, mentoring začínajícího učitele

Jane Fung, vyučující dvaadvacet let v mateřské škole v Kalifornii a mentorka pro učitele při centru Alexander Science Center School v Los Angeles, na svém učitelském blogu nabízí několik jednoduchých rad, jak začít školní rok pozitivně. Náměty jsou vhodné pro začínající učitele všech vyučovacích předmětů. Zde je ve zkratce několik jejích nápadů, jak si začátek školního roku trochu usnadnit.

Najděte si přítele

Nebuďte sami a setkávejte se se svými kolegy. Jsou pro vás tím nejlepším zdrojem, jak školu poznat. Navíc se vždy najdou učitelé, kteří budou ochotni pomoci a podělit se s vámi o své zkušenosti i svůj čas. Nebraňte se spolupráci s kolegy z jiných stupňů. Spoluprací s nimi se totiž obohatíte nejen vy jako vyučující, ale z vaší zkušenosti mohou profitovat také vaši žáci.

Poznejte své okolí

Udělejte si procházku a poznejte svoje nové působiště. Víte, kde se nachází např. sborovna, školní lékař, ředitelství, kavárna nebo toalety? Jsou třídy rozmístěny podle ročníků? A kde žáci tráví přestávky?

Plánujte a rozvrhujte

Zeptejte se ostatních učitelů vyučujících ve stejných ročnících, co obvykle první školní týden nebo měsíc dělají, a čas a jednotlivé aktivity si naplánujte. Plánujte si dopředu. Je mnohem jednodušší mít toho naplánovaného více a něco z toho při hodině nestihnout, než naopak.

Stanovte si ve třídě řád

Pro nejrůznější aktivity během hodiny i po ní si stanovte vlastní systém. Kdy mohou žáci během hodiny opustit třídu? Smějí ve škole používat mobilní telefony?

Zároveň byste ještě před začátkem školního roku měli být seznámeni se školním řádem: Jak si zařídím suplování, pokud onemocním? Jak dlouhé jsou školní přestávky a kdy je pauza na oběd? Jak a kde si žáci kupují jídlo? Co mám dělat, když se mi žák ve třídě zraní? Jak často se ve škole uklízí? A kdy mohu žáky na konci dne propustit?

Nyní již máte klíče od své třídy v ruce, takže: co teď?

Dostat klíče od své první třídy je podobné, jako dostat klíče od prvního bytu či auta. Všechny třídy samozřejmě nejsou stejné. Ať už se jedná o zbrusu novu třídu, kde je vše perfektně připravené, anebo o starou učebnu přeplněnou věcmi, které tam zanechal někdo předchozí, je to nyní vaše třída. A se špetkou štěstí bude vaším působištěm i po celý školní rok, tak si ji podle toho upravte.

Dobrým nápadem je např. zkontrolovat si nábytek. Je ve třídě dostatek lavic a židlí? Jsou zde skříně pro uskladnění učebních pomůcek? Kde je CD přehrávač a zpětný projektor? Může vám třeba chybět i vaše učitelská židle, ale za zeptání nic nedáte.

Daleko příjemnější je třídu upravovat a zkrášlovat. Někdy víte přesně, jak co seřadit, ale někdy nevíte, kde a s čím začít. Nakoukněte proto pro inspiraci do tříd svých kolegů. Klidně se jich zeptejte, proč si třídu zorganizovali právě tímto způsobem, a popřemýšlejte o vlastních nápadech. Představte si, kde budete učit a jestli na vás všichni žáci uvidí. A co prostor k pohybu? Budou moci žáci plynule odcházet ze třídy, aniž by do sebe strkali?

Není třeba jednou rozvrženou třídu ponechat stejně pro celý školní rok. Pokud něco není zcela vyhovující, zkuste to změnit. Hrajte si s rozvržením věcí a nábytku ve třídě do té doby, dokud to nebude vyhovovat jak vám, tak vašim žákům.

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
 
INFO
Publikován: 08. 09. 2009
Zobrazeno: 9955krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
RAVINGEROVÁ, Julie. Z učitelského blogu: Začínající učitelé a jejich první dny ve škole. Metodický portál: Články [online]. 08. 09. 2009, [cit. 2019-07-24]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/Z/3296/Z-UCITELSKEHO-BLOGU-ZACINAJICI-UCITELE-A-JEJICH-PRVNI-DNY-VE-SKOLE.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.