Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání

Zobrazit na úvodní stránce článků

Titulka > Modul články > Základní vzdělávání > Cena za II. světovou válku v Evropě

Cena za II. světovou válku v Evropě

Praktický příspěvek
inspirace
blok hodin
Žáci vytvářejí tabulky a grafy na základě údajů zjištěných z textů o II. světové válce z různých médií. Žáci získají vědomosti o vyvražděných obcích, koncentračních táborech a lidských a materiálních nákladech na II. světovou válku aktivní formou.

Obvykle žáci analyzují grafy a tabulky v odborných publikacích, novinách, časopisech. Při této aktivitě postupují opačně. Na základě textů vytvářejí tabulky a různé typy grafů. Aktivita se mi osvědčila ve výuce dějepisu v 9. ročníku, kdy již žáci znají základy práce
na počítači v EXCELu. Její předností je propojení různých dovedností žáků, zatímco jedněm nedělá problém orientace v odborných textech, druzí jsou dobří v práci se statistickými údaji nebo v práci na počítači. Žáci tak mají šanci na uplatnění při společné práci a na osobní úspěch.

Témata k výběru

  1. Koncentrační tábory v Evropě (typy, počty vězňů, zavražděných, přeživších, kategorie vězňů)
  2. Evropské obce s osudem Lidic (kdy a proč byly zničeny, zda byly obnoveny, kolik obětí)
  3. Náklady na válku ve vybraných evropských zemích (zabitých, zmizelých, zraněných vojáků, civilistů, materiální ztráty - přímé náklady na vedení války, nepřímé - náklady na obnovu)

Dvojice si vybere téma (každá dvojice si může vybrat ze tří možností) a vyhledává, sbírá a třídí údaje z různých médií, posuzují důvěryhodnost různých médií a jimi zveřejňovaných dat. Pak vybrané údaje uspořádají, zvolí způsob nejvhodnějšího zpracování - typ tabulky, grafu, a tvoří tabulky a grafy (tisk). Svou práci prezentují formou galerie a krátkého výstupu, ve kterém seznámí se svým tématem (zde se osvědčilo promítnout hotové práce přes DATA projektor), upozorní na nejdůležitější informace a zdůvodní vlastní postup. U prezentací formou galerie se mi více osvědčilo zveřejnění na chodbě v blízkosti učebny dějepisu než v učebně samotné. O galerie na chodbě je patrný větší zájem, a to i u žáků z jiných ročníků nebo rodičů a návštěvníků školy.

V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Celkové hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek