Domů > Odborné články > Základní vzdělávání > Projekt Podpora práce učitelů zve na Den gramotností (8. 9.)
Odborný článek

Projekt Podpora práce učitelů zve na Den gramotností (8. 9.)

7. 9. 2021 Základní vzdělávání
Autor
Daniel Suchánek
Spoluautor
Mgr. Jitka Jarníková

Anotace

Den gramotností je pro projekt Podpora práce učitelů jedním z nejvýznamnějších dnů v roce. V loňském roce projekt uspořádal online konferenci Vzdělávání v době korony díky které se mohli propojit učitelé kteří mají zájem o zapojení matematické, čtenářské nebo digitální gramotnosti do své výuky. V letošním roce přinášíme Mapu gramotností do které se můžete zapojit i vy. Projekt podporuje pedagogy mateřských a základních škol v jejich snaze rozvíjet čtenářskou, matematickou a digitální gramotnost dětí a žáků. Jeho realizaci zajišťuje Národní pedagogický institut ČR.

Dne 8. září svítí v našich kalendářích DEN GRAMOTNOSTÍ a projekt PPUČ se k němu pravidelně hlásí. V letošním roce prostřednictvím Mapy gramotností (https://gramotnosti.pro/mapagramotnosti).

Víte, co to je? Viděli jste ji někdy?

Jedná se o mapu, ve které jsou vyznačeny instituce a organizace, které se zabývají čtenářskou, matematickou, nebo digitální gramotností.

 

Víte o některé další instituci, která na mapě není, anebo jste to právě vy, kdo máte s rozvojem gramotností zkušenost? Přidejte informaci na mapu a obohaťte tak gramotnostní síť. Propojte se s ostatními organizacemi a vyměňujte si zkušenosti a informace.

V rámci projektu PPUČ vzniklo mnoho dalších produktů, které právě zmíněné gramotnosti rozvíjejí.

Na začátku školního roku by se vám mohla hodit Příručka gramotností, celým názvem „Gramotnosti v ŠVP aneb inspirace pro inovace školního vzdělávacího programu na základní škole“. Příručku najdete na adrese (https://gramotnosti.pro/prirucka).

 

V průběhu školního roku si pak všichni pedagogové v předškolním a základním vzdělávání mohou vyzkoušet a seznámit se se čtenářskou, digitální a matematickou gramotností. Každý modul je tvořen čtyřmi lekcemi rozdělenými do jednotlivých témat. Za každé splněné téma dostane učitel odznak a po absolvování celé lekce i certifikát o splnění kurzu.

Vzdělávací moduly najdete na adrese https://gramotnosti.rvp.cz.

 

 

Dále jsme v projektu vytvořili např:  

Doporučte tyto materiály i ostatním, sdílejte je, pište nám své dotazy, zkušenosti a nápady na adresu ppuc@npi.cz.

Licence

Článek je publikován pod licencí Creative Commons BY-SA.

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.