Domů > Odborné články > Základní vzdělávání > 117 metodických materiálů pro rozvoj gramotností ve výuce
Odborný článek

117 metodických materiálů pro rozvoj gramotností ve výuce

1. 6. 2021 Základní vzdělávání
Autor
Mgr. Jitka Jarníková
Spoluautoři
Bc Jana Smolková
Mgr. Marta Břehovská
Mgr. Simona Šedá

Anotace

Gramotnosti jsou vhodným pojítkem běžných školních předmětů a „jádra vzdělávání“. Umožňují přemýšlet o učení žáků jako o rozvoji praktického uplatnění znalostí v rozmanitých životních situacích, což je v projektu Podpora práce učitelů vyjádřeno heslem „Gramotnosti pro život – Učíme v souvislostech“. Projekt PPUČ, financovaný z Evropských strukturálních a investičních fondů, podporuje pedagogy mateřských a základních škol v jejich snaze rozvíjet čtenářskou, matematickou a digitální gramotnost dětí a žáků. Jeho realizaci zajišťuje Národní pedagogický institut ČR.

Představujeme vám publikaci, která pro každý stupeň vzdělání (PV, 1. stupeň ZŠ, 2. stupeň ZŠ) přináší karty s výukovými aktivitami pro děti nebo žáky. Můžete je využít plánovaně, ale třeba také ve chvíli, kdy jdete do třídy, která není tak úplně „vaše“.  

Karty nabízejí nejen popis toho, co byste mohli s dětmi nebo žáky dělat, ale také pracovní listy nebo obrazový materiál. Všechny předkládané aktivity jsou nositelem rozvoje jedné ze tří gramotností – čtenářské, matematické nebo digitální. Čtvrtý typ aktivit propojuje rozvoj více gramotností zároveň. 

Publikace pro kolegy z mateřských škol obsahuje 29 jednotlivých materiálů, se kterými mohou ve své praxi pracovat. Přináší vhled do problematiky podpory rozvoje čtenářské, matematické a digitální gramotnosti dětí v předškolním vzdělávání. Nabízené činnosti jsou zacíleny na efektivní rozvoj těchto gramotností a zaměřují se také na spolupráci, vrstevnické učení, hodnocení a sebehodnocení dětí. Publikace může být inspirací k prohlubování profesních kompetencí, k přemýšlení o vzdělávacích potřebách dětí nebo o metodách a formách vzdělávání.  

Celou publikaci pro mateřské školy si můžete stáhnout na adrese: https://gramotnosti.pro/publikace-predskolni-pdf.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro kolegy z prvního stupně základních škol jsme připravili publikaci nazvanou „49 námětů pro rozvoj čtenářské, digitální a matematické gramotnosti“. Kromě krátkého textu, vysvětlujícího podrobněji odlišnosti a společné průniky zmíněných tří základních gramotností, v ní naleznete také doporučení a rady, na co se při vzdělávání zaměřit a jak postupovat. Stěžejní část publikace tvoří karty učebních aktivit pro různé vzdělávací oblasti 1. stupně ZŠ. Každá z karet je koncipována tak, aby bylo možné ji ve výuce hned využít, nebo ji jednoduchým způsobem upravit. 

Celou publikaci pro 1. stupeň ZŠ si můžete stáhnout na adrese: https://gramotnosti.pro/publikace-1stupen-pdf.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pro druhostupňové kolegy přinášíme podrobně zpracované a v praxi ověřené výukové aktivity, ve kterých napříč všemi předměty podpoříte rozvoj čtenářské, matematické a digitální gramotnosti žáků. Obsahují inovativní prvky do výuky, kterými zapojíte žáky do samostatného řešení úloh s vlastní reflexí naučeného. Usnadníte jim tímto vstup do současného rychle se vyvíjejícího světa a jeho udržitelné budoucnosti. 

Celou publikaci pro 2. stupeň ZŠ si můžete stáhnout na adrese: https://gramotnosti.pro/publikace-2stupen-pdf.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Byli bychom velmi rádi, kdyby pro vás publikace byla nejen užitečným rádcem a pomocníkem, ale i nevšedním, objevným a radostným zpestřením výuky. Nejen pro vás, ale především pro vaše žáky. 

Soubory materiálu
Typ
 
Název
 
pdf
29.92 MB
PDF
Publikace_2_stupen
pdf
55.26 MB
PDF
Publikace_1_stupen
pdf
73.12 MB
PDF
Publikace_predskolni_vzdelavani

Licence

Článek je publikován pod licencí Creative Commons BY-SA.

Autor
Mgr. Jitka Jarníková

Hodnocení od uživatelů

Marie Poesová
7. 6. 2021, 14:58
Dobrý den,
odkazy na materiály pro MŠ mě otevírají publikaci pro 2. stupeň, byť se soubor jmenuje ...předškolní vzdělávání.
Šlo by prosím opravit? Děkuji, M. P.
Daniel Suchánek
15. 1. 2023, 08:18
Reakce na Marie Poesová
Děkujeme! Odkaz opraven. Dan

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.