Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání > Mendělejova periodická tabulka prvků slaví...

Ikona informativni

Mendělejova periodická tabulka prvků slaví jubileum

Autor: Martina Černá
Anotace: V roce 2019 si připomínáme 150. výročí Mendělejovy periodické tabulky prvků, která představuje vstupní bránu k základům chemie.
Klíčová slova: chemie, periodická soustava prvků, Mendělejova periodická tabulka prvků, OSN

Tento rok byl dokonce vyhlášen Valným shromážděním OSN Mezinárodním rokem Periodické tabulky chemických prvků. V průběhu roku 2019 proběhne pod záštitou UNESCO mnoho akcí pro odbornou i laickou veřejnost. V několika zemích, Českou republiku nevyjímaje, se při této příležitosti připravuje řada vědeckých konferencí, festivalů, výstav a edukativních aktivit. Například i v liberecké IQLANDII mají pro školy i veřejnost v průběhu celého roku připravené různé aktivity, soutěže, workshopy, tematické science show a exponáty.

Mendělejova periodická tabulka prvků se narodila 6. března 1969. Obsahuje chemické prvky řazené do vodorovných řad (period) dle rostoucí hodnoty protonového čísla a do svislých sloupců (skupin prvků) na základě podobných chemických vlastností prvků. Periodická tabulka prvků grafickou formou vyjadřuje periodický zákon, který před 150 lety formuloval ruský chemik Dmitrij Ivanovič Mendělejev (8. 2. 1834 – 2. 2. 1907) a který vychází z předpokladu pravidelně se opakujících vlastností prvků. Díky tomuto zákonu dokonce dokázal předpovědět existenci i dosud neobjevených prvků. Když byl v roce 1875 objeven dosud neznámy prvek – galium (Ga), který měl vlastnosti předpovězené Mendělejevem, byla platnost periodického zákona potvrzena. Poté se Mendělejev stal slavným a obdržel řadu vyznamenání. Nobelovu cenu za chemii však bohužel nezískal o jediný hlas.

Periodická soustava prvků dle IUPAC. Osobní webové stránky Ladislava Nádherného na VŠCHT Praha [online]. Praha: VŠCHT Praha, 2017 [cit. 2019-09-13]. Dostupné z: http://web.vscht.cz/~nadhernl/psp.html 

Periodická tabulka má 118 prvků, 7 period a 18 skupin. První verze tabulky obsahovala 63 prvků, současná tabulka obsahuje 118 prvků, z nichž 94 se vyskytuje přirozeně na Zemi. Tím posledním doplněným prvkem byl oganesson (Og), který se v přírodě nevyskytuje, byl vytvořen laboratorně. V současné době rozlišujeme tři základní formy periodické tabulky prvků: dlouhou tabulku s 18 sloupci, velmi dlouhou tabulku s 32 sloupci (vnitřně přechodné kovy jsou její součástí) a krátkou tabulku, která má 8–10 sloupců a která vychází z Mendělejovy historické tabulky prvků. U krátké tabulky jsou lanthaniody a aktinoidy umístěny mimo tabulku.

K sestavení periodické tabulky prvků vědce údajně inspirovala hudba, kdy se tóny opakují po oktávách. Podle jiného příběhu se periodická tabulka chemikovi zjevila ve snu.

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „nahlásit příspěvek“.
Nahlásit příspěvek
INFO
Publikován: 07. 03. 2019
Zobrazeno: 1762krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
ČERNÁ, Martina. Mendělejova periodická tabulka prvků slaví jubileum. Metodický portál: Články [online]. 07. 03. 2019, [cit. 2020-04-07]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/Z/22040/MENDELEJOVA-PERIODICKA-TABULKA-PRVKU-SLAVI-JUBILEUM.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.