Pozor! Jste na staveništi. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání

Zobrazit na úvodní stránce článků

Titulka > Modul články > Základní vzdělávání > Bezpečná cesta dětí do školy

Bezpečná cesta dětí do školy

Informativní příspěvek

„Dopravní výchova však nezačíná až ve škole, ale již doma, v rodině. Rodiče jsou těmi, kteří dávají dětem základní informace a svým příkladem ukazují, jak se chovat v silničním provozu,“ říká Jan Jirmus z portálu Bezpečné cesty.cz, na kterém je nově připravena aplikace Animovaná Dopravní výchova

Animovaná dopravní výchova - chodec
Animovaná dopravní výchova – Chodec
Autor díla: Bezpečné cesty.cz


Nejdůležitější doporučení rodičům pro bezpečnou cestu dětí do školy

Včasné vstávání

Pokud se dítě naučí vstávat včas, bude mít dostatek času na přípravu i cestu do školy a nemusí chvátat.

Naplánování trasy

Před první cestou do školy je dobré trasu promyslet a vybrat takovou, na které je minimum nebezpečných míst. Pamatujme, že pro dítě může být nebezpečné i jednoduché přecházení silnice. Hledáme tedy takovou trasu, na které jsou široké chodníky, a dítě bude muset přecházet silnici jen minimálně. Pokud je to nutné, tak na co nejbezpečnějších a nejpřehlednějších místech. Nejlepší jsou nadchody, podchody a přechody pro chodce se semafory. Pokud je cestou do školy stezka pro chodce, určitě ji využijte. 

Naučení trasy a bezpečného chování

Po naplánování nejlepší trasy je dobré ji několikrát s dítětem projít nanečisto a vysvětlovat jednotlivá nebezpečná místa (určit je a naučit se, jak je vyřešit).

Po nástupu do první třídy chodí rodiče s dětmi a tím prohlubují znalosti a dovednosti řešení dopravních situací. Jakmile začne chodit dítě samo, je dobré se domluvit, že půjde rodič několikrát „za ním“ a ověří, jestli dělá vše správně.

Nebezpečné situace, na které si dát pozor

Chůze

 • Po chodníku, vpravo, ideálně širokém – někdy děti chodí po obrubníku nebo se cestou pošťuchují, a tak mohou spadnout do silnice.
 • Nejbezpečnější je chůze po stezce pro chodce, parkem nebo jinou trasou, co nejdále od silnice (případně ne u hlavních silnic).

Přecházení

 • Vždy přecházet jen po přechodu pro chodce. Řidiči na přechodu chodce očekávají, mimo něj méně.
 • Rozhlížet se před i při přecházení
 • Rozhlížet se nejen ve směru silnice, na které je přechod, ale i do směrů navazujících silnic (např. za sebe)
 • Vždy navázat s řidičem oční kontakt a ujistit se, že zastaví.
 • Přecházet vpravo, rychle, ale ne zbrkle, co nejkratší cestou přes silnici (kolmo).
 • Správně odhadnout rychlost a vzdálenost aut a čas pro bezpečné přejití silnice.
 • Nepřecházet na červenou.
 • Nepřecházet mezi auty.

Viditelnost

 • Reflexní prvky na oblečení i aktovkách (podzim a zima jsou kritické měsíce, kdy děti chodí do i ze školy za tmy nebo šera)

On-line mapy – výborný pomocník

Chcete-li naučit bezpečnou cestu do školy i doma, doporučujeme využít on-line mapy a na nich s dětmi najít nejlepší cestu z vašeho bydliště do školy, na kroužek, k babičce apod.

Nejkratší cesta nemusí být nejbezpečnější. Vhodné je vybrat takové cesty, na kterých musí dítě co nejméně přecházet silnici.

Na mapách je také možné najít a popsat nebezpečná místa na trase a vymyslet jinou trasu nebo správné vyřešení tohoto nebezpečného místa.

Jízda autem nebo veřejnou dopravou

Pokud vozíte dítě do školy autem, nezapomínejte na základní pravidla – používání správné dětské autosedačky a vystupování k chodníku. V současné době se doporučuje, pokud je to možné, omezit vožení dětí do školy autem, protože si tak nemohou osvojit návyky pohybu v silničním provozu (chůze, přecházení a jízda veřejnou dopravou). Tyto znalosti a dovednosti pak dětem chybí v budoucnosti. Menší děti totiž lépe přijímají pravidla a tím si je zažijí a zautomatizují.

Při jízdě veřejnou dopravou je nutné se za jízdy držet, na zastávce přecházet ideálně až autobus, tramvaj apod. odjede, nebo za autobusem (přijíždějící řidiči pak děti vidí a mohou se podle toho zachovat).

Vyzkoušejte vaše děti ve VIDEO dopravní výchově

Na portále Bezpečné cesty.cz je k dispozici webová aplikace, která učí děti dopravní výchovu hravou a poutavou formou. Pro nový školní rok je připravena první kapitola – Chodec. Postupně budou přibývat další. Více na Animovaná dopravní výchova

V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám