Strategii digitálního vzdělávání do roku 2020[1], schválila vláda v roce 2014 a nyní ji realizuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT).
Tento dokument byl aktualizován dne 12. 1. 2017. Původní verze (1.0) ze dne 1. 9. 2016 je k dispozici jako příloha, viz níže.
MOOC (anglicky Massive Open Online Courses) lze charakterizovat jako digitální vzdělávací zdroje a zároveň specifický druh e-learningových kurzů. MOOC jsou kurzy určené pro větší počet účastníků, mohou být přístupné odkudkoli a komukoli, kdo má k dispozici připojení k internetu, jsou otevřeny pro každého bez nutnosti dokládat předchozí dosaženou kvalifikaci a jsou plně dostupné zdarma[2]. Podrobněji jsou jednotlivé aspekty MOOC rozpracovány v následujících požadavcích:
Záměrem MŠMT je zavázat ve výzvách z operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání příjemce finanční podpory tak, aby vznikající MOOC odpovídaly výše uvedenému vymezení MOOC a dále naplňovaly tyto uvedené kritéria a standardy:
Evropská asociace EADTU (European Association of Distance Teaching Universities) vytvořila prostřednictvím iniciativy OpenupEd Evropský rámec kvality (Quality Label) [6], který popisuje charakteristické kvality MOOC. Zároveň nabízí autoevaluační nástroj (self-evaluation benchmark) rozpracovávající tyto charakteristiky do 32 bodů. Tento Evropský rámec kvality byl do českého jazyka lokalizován Českou asociací distančního univerzitního vzdělávání[7] a lze jej doporučit všem tvůrcům a poskytovatelům MOOC.
[1] MŠMT. Strategie digitálního vzdělávání do roku 2020. Dostupné na http://www.msmt.cz/vzdelavani/skolstvi-v-cr/strategie-digitalniho-vzdelavani-do-roku-2020.
[2] Definition Massive Open Online Courses (MOOCs). Version 1.1. OpenUpEd, 12. 3 2015. Dostupné na http://home.eadtu.eu/images/Results/Definition_Massive_Open_Online_Courses.pdf.
[3] Někdy se také pro přibližné určení minimálního počtu účastníků používá tzv. Dunbarovo číslo. Jedná se o teoretický konstrukt, který specifikuje počet osob, se kterými je jedinec schopen udržovat stálé sociální vztahy, tj. ví, jaký vztah má kterýkoli další jedinec s ostatními. Zpravidla se mu přisuzuje hodnota 150 osob. Blíže viz např. https://en.wikipedia.org/wiki/Dunbar%27s_number
[4] NEUMAJER, O., RŮŽIČKOVÁ, D. Kritéria kvality digitálních vzdělávacích zdrojů podpořených z veřejných rozpočtů. Metodický portál, 18. 8. 2016. Dostupné na http://clanky.rvp.cz/clanek/c/Z/21071/KRITERIA-KVALITY-DIGITALNICH-VZDELAVACICH-ZDROJU-PODPORENYCH-Z-VEREJNYCH-ROZPOCTU.html/. ISSN 1802-4785.
[5] MŠMT. Standard e-learningových kurzů DVPP. Akreditační komise DVPP. Praha, 2013. Dostupné na http://www.msmt.cz/vzdelavani/dalsi-vzdelavani/standardy-a-metodicka-doporuceni.
[6] ROSEWELL, J. OpenupEd label, quality benchmarks for MOOCs. OpenupEd, 25. ledna 2014. Dostupné na http://www.openuped.eu/images/docs/OpenupEd_quality_label_-_Version1_0.pdf.
[7] ROHLÍKOVÁ, L. MOOC – definice a rámec kvality. Prezentace. ZČU, 2016. Dostupné na http://www.caduv.cz/mooc/.
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.
Článek je zařazen v těchto kolekcích: