Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání

Zobrazit na úvodní stránce článků

Titulka > Modul články > Základní vzdělávání > Soutěž mezi školami prostřednictvím mobilního...

Soutěž mezi školami prostřednictvím mobilního telefonu

Praktický příspěvek
inspirace
uč.hodina
Příspěvek popisuje netradiční využití mobilního telefonu ve výuce.

Příspěvek vznikl v rámci projektů pořádaných o.s. Aisis.


Popis činnosti

Učitelé ze dvou či více škol (4 - 6 škol či paralelních ročníků) si domluví určitý den, téma a hodinu, kdy „naváží" spojení mezi svými žáky (třídami) prostřednictvím mobilů a využijí je k vzájemnému otestování znalostí. Každá třída připraví jednu nebo více otázek na dohodnuté téma. V určitý čas odešlou otázku (SMS) do všech zapojených tříd a zapíší si čas doručení. Ihned po doručení každé otázky ji začne část žáků zpracovávat a hledat řešení či odpověď (práce ve skupinách - knihovna, encyklopedie, učebnice, internet). Je nutné volit takové otázky, aby šlo odpovídat jedním či maximálně několika málo slovy či nabídnout možnosti a), b), c) a d).

Po vyřešení odešlou žáci odpověď obratem na mobil, z něhož přišla otázka. Všechny školy tak zároveň odpovídají na otázky a řeší úkoly a současně vyhodnocují, jak jimi zadanou otázku vyřešili ostatní. Všechny došlé odpovědi jsou vyhodnoceny a spočítána dobu od doručení otázky do okamžiku odeslání odpovědi (údaj v paměti mobilu). Podle pořadí a správnosti žáci přidělí body (dle počtu zúčastněných škol) a tuto informaci odešlou. Každá škola si spočítá své bodové ohodnocení a učitelé ověří telefonickým dotazem, jak se jejich třída umístila celkově, tj. kolik kdo získal celkem bodů. V případě nesprávných odpovědí je třeba zaslat soutěžícím i řešení.

Přínos

Netradiční forma navázání kontaktů mezi stejnými ročníky různých ZŠ. Porovnání vlastních znalostí, možnost ovlivňovat práci skupiny. Možnost zahájení další spolupráce.

Úloha mobilního telefonu v aktivitě

K odesílání i přijímání otázek a odpovědí prostřednictvím SMS.

Další aplikace aktivity

Možno využít při různých předmětech, otázky nemusí být jen vědomostní, ale např. i zjišťování názorů, postojů, témata zajímající mladé lidi apod.

V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Celkové hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek