Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání > Zvyšování čtenářské gramotnosti je běh na...

Ikona informativni

Zvyšování čtenářské gramotnosti je běh na dlouhou trať (USA)

Autor: Jana Kindlmannová
Anotace: Americká studie „Zvyšování čtenářských příležitostí“ přinesla první výsledky federálního programu, který testuje strategie podpory žáků, kteří jsou slabší ve čtenářství

 

Americká studie „Zvyšování čtenářských příležitostí" přinesla první výsledky federálního programu, který testuje strategie podpory žáků, kteří jsou slabší ve čtenářství. Program z roku 2004 je prozatím testován 34 americkými středními školami. Ty si mohou vybrat ze dvou projektů. První projekt Reading Apprenticeship Academic Literacy (Čtením k vědecké gramotnosti) byl vyvinut v roce 1996 a od druhého projektu z roku 2005 Xtreme Reading (Extrémní čtení) se liší především tím, že jej mohou učitelé podle svých potřeb přizpůsobit výuce. Úkolem škol zapsaných do programu bylo, aby studenti každý týden absolvovali celkem 225 minut čtení. Každá škola pak vybrala 85 studentů stejného věku, jejichž výsledky z oblasti čtenářství byly podprůměrné. Ti pak celý rok navštěvovali buď experimentální kurzy pro zvyšování gramotnosti anebo volitelné předměty. Po roce programu se čtenářská úroveň zlepšila z 16 na 25 %. I tak byla ale úroveň čtenářství u 90 % žáků podprůměrná. Vědci se však nepříliš dobrými výsledky žáků neznepokojují. Skutečné výsledky se údajně projeví až v dlouhodobějším horizontu. Důležité je, aby učitelé své žáky podporovali i nadále a zejména pak oceňovali jejich snahu dosáhnout lepších výsledků a podněcovali jejich vlastní iniciativu. Více informací zde.

Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
INFO
Publikován: 04. 03. 2008
Zobrazeno: 6213krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
KINDLMANNOVÁ, . Zvyšování čtenářské gramotnosti je běh na dlouhou trať (USA). Metodický portál: Články [online]. 04. 03. 2008, [cit. 2020-10-22]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/Z/2076/ZVYSOVANI-CTENARSKE-GRAMOTNOSTI-JE-BEH-NA-DLOUHOU-TRAT-USA.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.