Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání

Zobrazit na úvodní stránce článků

Titulka > Modul články > Základní vzdělávání > Dvoudolarové tabule

Dvoudolarové tabule

Článek nabízí tip na finančně nenáročnou pomůcku pro skupinovou výuku. Následně pak ukazuje praktické příklady, jak byla tato dvoudolarová tabule využita ve výuce na 2. stupni.

Úvod

Před časem jsem na svém blogu psala o dvoudolarových tabulích podle amerického vzoru. Vlastně to není nic víc než přerostlá tabulka, kterou používají malé děti na malování a psaní.
 
Nějakou dobu jsem hledala v hobby marketech schůdnou cestu. Aby šlo slušně na tabule psát, aby šly smazat, aby nebyly příliš těžké a aby byly levné. Nakonec se v jednom nejmenovaném hobby marketu (byl to Hornbach) úplně dole v nabídce přířezu krčil sololak. Sice není zcela ideálně hladký, ale je dostatečně levný. Nechala jsem si uříznout 7 desek 60 cm x 80 cm pro třídu s 25 žáky. Doma mi do nich manžel vyvrtal otvory na pověšení. Ve třídě mám skobičky, na které tabule zavěsíme, ale jsou tak lehké, že jednu udrží i špendlíky na nástěnce.
 
V papírnictví jsem koupila fixy právě na ty malé dětské mazací tabulky a v Levných knihách zrovna měli velké sady barevných, mazacích zvýrazňovačů.
 
Jenom si dejte pozor na fixy, musí být suché. Hned na začátku práce chtěl jeden ze žáků jejich práci vylepšit a vytáhl z tašky vlastní permanentní fix. Ten jde dolů mnohem hůř a pouze technickým lihem. Suché fixy ze sololaku se poměrně dobře čistí Ironem.
 
Podle dosavadní zkušenosti žáky tento způsob práce zaujal a baví.

Praktické ukázky využití tabulí v jednotlivých předmětech

Využití tabulí v hodinách matematiky

Tabule jsem využila v hodině matematiky pro skupinovou práci. Každá skupina dostala desku a zadání dvou příkladů, které měla společně vyřešit a vzorově zapsat pro ostatní. Pak každá skupina ukazovala řešení příkladu ostatním a vysvětlovala svůj postup. Přitom jsme hledali případné chyby či nedostatky. Po hodině zůstaly tabule s řešením pověšeny ve třídě všem na očích.
 
Matematika

1. Matematika
Autor díla: Jitka Rambousková

Využití tabulí v hodinách anglického jazyka 

Tabule se dají použít všude tam, kde bychom použili například flipcharty. Já jsem je využila pro zakreslení rodokmenu a následnou prezentaci – při prezentování tabule dobře drží tvar, stačí je podpírat.

V jiných hodinách jsme tabule použili jako podložku, na které jsme se učili sestavovat otázku – tohle dělá žákům velké problémy, my jsme využili víčka od PET lahví, na které jsme napsali tvary pomocného slovesa do a zájmena a žáci je položili ve správném pořadí na tabuli a dopsali zbytek otázky smazatelnou fixou.

Jinde jsme na velkou plochu tabulí vyzkoušeli napsat pohlednici z prázdnin – žáci tady oceňovali především to, že je tabule tak velká. 

Angličtina
2. Angličtina
Autor díla: Petra Boháčková

Využití tabulí v hodinách fyziky

V šestém ročníku jsme použili desky jako jeviště pro magnetické divadlo – žáci vyvořili figurky z magnetů, figurkami pohybovali pod jevištěm postrkovadly – magnety přidělanými na špejli, a ztvárnili nějaký fyzikální jev (většina si vybrala gravitaci).
 
Angličtina
3. Magnetické divadlo
Autor díla: Petra Boháčková
 
Určitě tabule využiji ještě ve fyzice, až se budeme učit počítat nějaké příklady. Žáci ve skupinách (tabulí mám 8, takže v 8 skupinách) vymyslí zadání příkladu a po určité době se přesunou k další tabuli, kde příklad, vymyšlený předchozí skupinou, vypočítají. Při dalším přesunu zkontrolují vypočítaný příklad, který počítala předešlá skupina, chyby opraví. Pak se k chybám vrátíme jako celá třída. 

Využití v občanské výchově apod.

V hodinách ve skupinách často diskutují o problémových otázkách. Rozebírali jsme třeba otázku, zda by měl stát zaručit nízké ceny základních potravin apod. Shrnutí svých názorů a postřehů zveřejní na tabuli.
 
Nebo každá skupina rozebírá jinou otázku. Pak se skupiny u tabulí střídají a doplňují své postřehy. Skupiny se dají odlišit třeba barvou fixu.

Využití k tvorbě myšlenkových map

Tabule se dá použít i k nalepování lístečků Post-it a k rozmyšlení struktury myšlenkové mapy. Pak se dá mapa vytvořit fixy. Obrázky či papírky se dají přidat třeba nalepené lepicí gumou. Pokud by se lístečky pouze lepily, je možné využít druhou stranu tabule.

Literatura

RAMBOUSKOVÁ, Jitka. Co jsem vyzkoušela: a co vyzkoušet ještě chci [online]. 2011-10-27 [cit. 2011-10-27]. Jak jsme dělali s tabulemi. Dostupné z WWW: <http://cojsemvyzkousela.posterous.co...ali-s-tabulemi>.

Action-Reaction : Reflections on the dynamics of teaching [online]. 2010-08-06 [cit. 2011-10-28]. The $2 Interactive Whiteboard. Dostupné z WWW: <http://fnoschese.wordpress.com/2010/...ve-whiteboard/>.

MACISAAC, Dan. PhysicsEd.BuffaloState.edu [online]. 2011 [cit. 2011-10-28]. Whiteboarding In The Classroom. Dostupné z WWW: <http://physicsed.buffalostate.edu/AZ..._WB/index.html>.

WhiteboardsUSA.com [online]. 2011 [cit. 2011-10-28]. SERVING THE SCIENCE TEACHING COMMUNITY SINCE SEPTEMBER 1, 2005. Dostupné z WWW: <http://whiteboardsusa.com/>.

RNDr. Jitka Rambousková
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Celkové hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek