Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Titulka > Modul články > Základní vzdělávání

Zobrazit na úvodní stránce článků

Titulka > Modul články > Základní vzdělávání > Bezbolestné opakování

Bezbolestné opakování

Praktický příspěvek
zkušenost
Aktivita pro opakování učiva předchozího ročníku na začátku školního roku. Není třeba, aby se na ni žáci intenzivně připravovali, nejsou stresováni známkováním a přitom se toho dá za 1 hodinu dost připomenout a dovést žáky k myšlenkové aktivitě.

Cíl výuky

Zopakovat učivo předchozího ročníku.

  1. Příprava: Nechte odklidit lavice a židle co nejrychleji, nejlépe o přestávce před hodinou, rozdělte žáky do skupin (po 4–5), dejte každé skupině papír, každá skupina potřebuje tužku nebo dvě.
  2. Skupiny sepíší všechny pojmy, jevy, osobnosti, data a skutečnosti z učiva minulého roku, na které si vzpomenou. Pokud někdo navrhne něco, čemu nerozumí všichni členové skupiny, vysvětlí si to stručně navzájem. (cca 5–10 min.)
  3. Vyberou z pojmů jeden, který jim připadne důležitý a zároveň by se dal vtipně a efektně ztvárnit jako sousoší.
  4. Živé sochy – nemluví, nehýbou se, ale musí být v tak výrazné pozici a musí mít tak výraznou mimiku, aby diváci měli šanci poznat, co se předvádí. Všichni členové skupiny musí být zapojeni, nemusí hrát jen lidi, metafora je vítána (sousoší nemusí být jen popisná).
  5. Diváci se snaží poznat, tipnout, co se jim předvádí.
  6. Po předvedení a rozpoznání jednoho kola soch můžeme nechat žáky, aby zařadili jednotlivé události na časovou osu (vhodné je vyvěsit jednoduchou osu ve třídě, aby ji všichni viděli) a ukázali na historické mapě místo.

Reflexe

Hned na začátku se ukáže, že není pravda, že by si žáci nic nepamatovali. Bez jakékoliv přípravy a varování jsou schopni během 5–10 minut dát dohromady 30 a více pojmů a všichni ve skupině ví, o co jde. Celá třída pak dá i při shodách dohromady přes 50 pojmů (při omezeném čase). Při vzájemném vysvětlování už nejenom střílí z hlavy pojmy, ale procvičují si i schopnost komunikativní.

Je dobré dávat časové limity – aby se stihlo za hodinu co nejvíce a zároveň to odbourává stres z vystupování před ostatními

Když se opakuje stejné sousoší, nevadí to, alespoň se ukáže, co žáci považují za důležité nebo co jim nejvíce uvízlo v paměti. Je dobře jim to mezi řečí sdělit co nejdříve, aby se nezhroutili, když uvidí totéž u předchozí skupiny. Stává se to běžně.

Vyžadujte co nejpřesnější postoje a výrazy, aby diváci měli šanci poznat předváděné. Naopak diváci vždy zavřou oči, než se sousoší postaví do správné polohy, pak teprve se ostatní podívají na hotovou sochu.

Když žáci vytváří sochy, musí si uvědomit i okolnosti, prostředí, případně různé zúčastněné osoby, často pak užívají i metaforu, zvláště když ztvárňují abstraktní pojmy. Každá, byť sebemenší akce, kterou musí žáci s informací udělat, přispívá k tomu, aby nad ní přemýšleli, a tak si ji uloží do paměti lépe, protože není pro ně pojmem bez souvislostí.

Když potom diváci hádají, stává se, že tipují špatně. Všichni se ale vzápětí zamýšlí nad tím, jak je možné, že tato socha vyvolala právě takový dojem. Zopakují si tím další historickou informaci a zároveň rozvíjí svou představivost a tvořivost.

Při tomto typu opakování pracují žáci bez zábran (pokud jsou na podobné formy výuky zvyklí i z běžných hodin), odpadá stres ze známky. Zároveň však všichni pracují, zaslouží si tedy ohodnocení a nedostanou jedničku (alespoň malou) neoprávněně.

Podle počtu žáků se dají stihnout 2 i 3 kola soch a hádání. Za jednu vyučovací hodinu si tak opravdu zopakujeme to nejdůležitější a nejzajímavější, s čím jsme se v minulém roce seznámili. Pokud zařazujeme na časovou osu a na mapu, musíme počítat s navýšením časové dotace.

V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Celkové hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek