Pozor! Jste na staveništi. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Titulka > Modul články > Předškolní vzdělávání

Zobrazit na úvodní stránce článků

Titulka > Modul články > Předškolní vzdělávání > Užitečný nástroj pro téma rovných přílež...

Užitečný nástroj pro téma rovných příležitostí

Informativní příspěvek
Pracovní listy – „Adame, dneska už neva, že letadlo řídí Eva" – jsou koncipované jako vystřihovánky a omalovánky. Chlapci a dívky si mohou vystřihnout, vybarvit a slepit 14 profesí, které podněcují k zamyšlení. Děti jsou totiž konfrontovány s poměrně netradičními profesemi pro muže a ženy.

Na téma rovných příležitostí reaguje Evropská kontaktní skupina o. s. tvořivou metodikou, která pedagožkám a pedagogům v mateřských a základních školách usnadní jejich nelehký úkol nabídkou vhodných aktivit, které dětem mohou předložit.

Pracovní listy Adame, dneska už neva, že letadlo řídí Eva jsou koncipované jako vystřihovánky a omalovánky. Chlapci a dívky si mohou vystřihnout, vybarvit a slepit 14 profesí, které podněcují k zamyšlení. Děti jsou totiž konfrontovány s poměrně netradičními profesemi pro muže a ženy. Setkávají se se starostkou, potápěčkou, hasičem a hasičkou, zdravotním asistentem či kadeřníkem… Nabízejí se i tandemy, kde žena a muž spolupracují, například ve vědeckém výzkumu.

Cílem metodiky je především otevřít širší prostor pro diskusi nad výběrem povolání a ujasnit dětem fakt, že při výběru profese nejde o to, zda jsou dívkami či chlapci, ale o to, co je zajímá a co je bude bavit. Metodika obsahuje i návrhy na prožitkové hry a diskuse, které mohou pedagogové, pedagožky i rodiče dále rozvíjet podle vlastního uvážení.

Jedná se již o druhou publikaci, kterou EKS věnuje prosazování rovných příležitostí v nejmladší věkové skupině 5 – 8 let. Tou první byla omalovánka s názvem Táta, máma – máma, táta v kuchyni i u Fiata, která se věnovala rolím otce a matky při péči o děti a domácnost. Na osmi obrázcích se představila rodina, kde se máma s tátou střídají při odvážení dětí do školy, při návštěvě lékařky či při přípravě svačiny. Podílejí se tedy na běžném chodu domácnosti jako rovnocenní partneři, kteří umí spolupracovat. Po velkém ohlasu, kdy se do mateřských a základních škol distribuovalo 12 000 kusů omalovánek, nyní EKS přichází s další metodikou, tentokrát zaměřenou na diskusi o budoucím povolání.

Evropská kontaktní skupina je nezisková organizace, která od roku 2002 prosazuje rovné příležitosti, bojuje proti rasismu a diskriminaci cizinek a cizinců a mění zažité genderové stereotypy a předsudky v ČR i v Evropě. Vystřihovánka Adame, dneska už neva, že letadlo řídí Eva je distribuována za úhradu poštovného, praktickou část publikace lze libovolně kopírovat podle počtu dětí. Zájemci a zájemkyně si ji mohou objednat na adrese vystrihovanky@ecgnet.cz. Více informací o publikacích získáte na webové stránce http://www.ekscr.cz.

Obálka pracovních listů
1. Obálka pracovních listů
Přílohy:
NáhledTypVelikostNázev
doc139 kBPracovní listy
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám