Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Titulka > Modul články > Předškolní vzdělávání

Zobrazit na úvodní stránce článků

Titulka > Modul články > Předškolní vzdělávání > Ekonomická krize a baby boom působí mateřským...

Ekonomická krize a baby boom působí mateřským školám v Británii velké problémy

Informativní příspěvek
Autor Julie Ravingerová
Zatímco jedny mateřské školy ve Velké Británii mají problém s obsazením, kapacita škol v jiných okrscích naopak nedostačuje.

Jak ukazují průzkumy, každá pátá z britských mateřských škol čelí problémům. Stovky čtyřletých a pětiletých dětí byly přiděleny do školek již několik týdnů před začátkem školního roku, zatímco tisíce jiných budou muset dojíždět do školek vzdálených od místa jejich bydliště i několik kilometrů. Tam, kde by si rodiče jinak zaplatili za soukromou školku, jsou odkazováni na státní školy, aby se jim zvýšila poptávka. Jiní jsou naopak kvůli paralyzovanému trhu s byty uvězněni v lokalitách, kde mateřské školy nemohou uspokojit poptávku po volných místech. Na zvýšeném tlaku na mateřské školy se podílí jak finanční krize, tak i baby boom z předchozích let. Vláda byla nařčena z popírání faktu, že i imigrace do Velké Británie na tom nese svůj podíl.

Vláda musí na založení nových tříd ve školkách vyčlenit navíc asi 200 milionů liber, které ale budou připraveny nejdříve příští rok.

Rovněž se o rekordních 50 % zvýšil počet stížností rodičů na to, jak je manipulováno s přijímáním dětí do mateřských škol. To ukazuje na situaci, kdy podstatná část škol dostatečně nezavedla nová opatření, jež měla za cíl učinit systém průhlednější.

V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Celkové hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek