Metodický portál RVP.CZ prochází změnami. Více informací zde.
logo RVP.CZ
Přihlásit se
Titulka > Modul články > Předškolní vzdělávání

Zobrazit na úvodní stránce článků

Titulka > Modul články > Předškolní vzdělávání > Plavání a otužování dětí

Plavání a otužování dětí

Praktický příspěvek
inspirace
lekce
Stručný příspěvek poskytuje informace o obohacení vzdělávacího procesu v mateřské škole organizováním předplaveckého výcviku a návštěvy sauny. Zdůrazněn je přínos této aktivity pro rozvoj samostatnosti, pohybových dovedností, ale i citů a vůle dětí. Pozitivní dopad má zejména na jejich zdraví. Součástí článku je krátké video.

Součást našeho školního vzdělávacího programu v Mateřské škole Pampeliška v Mladé Boleslavi tvoří program zaměřený na předplavecký výcvik. Organizaci výcviku nám usnadňuje umístění bazénu a sauny v areálu školy. Na lekce plavání docházíme vnitřními prostorami budovy. Děti se převléknou se do župánků a vybavené pouze batůžky se s radostí vydávají suterénem. Zážitek přináší dětem nejenom putování tajemnou chodbou, ale i to, že jsou vybaveny pitím, plavkami a ručníkem. Vždyť toto není běžná výbava k pobytu v mateřské škole.

Na dobrodružství spojené s plaváním se pravidelně po deset týdnů těší skupina osmi dětí z každé třídy, včetně tříletých. Radost z plavání je pro život v mateřské škole značným přínosem. Děti se učí být samostatnými již od přípravy na vstup do vody.

Lektorky připravují motivované, metodicky zaměřené hravé činnosti, které dětem pomohou překonat nejistotu, strach z vody nebo hloubky.

Rodiče tuto aktivitu vítají, neboť děti se naučí nejenom nebát se vody, ale získají žádoucí reakce pro bezpečný pobyt ve vodě. Řada dětí si osvojí i počáteční plavecké dovednosti. Společné prožitky přinášejí řadu podnětů, které cíleně využíváme v procesu vzdělávání. Výrazné pozitivum vidíme také v posilování soudružnosti kolektivu.

Rovněž pravidelné návštěvy sauny s bylinkovou esencí působí preventivně na zdraví dětí a mají velmi příjemný dopad na prožívání celého dopoledne. Výrazně pozitivní význam mají tyto aktivity pro otužování organismu.

Děti se jdou po plavání rády „ohřát." Tento čas, kdy jsme si velmi blízcí, využíváme pro klidné povídání, sdělování vlastních pocitů, nálad a přání. Po saunování nás očekává odpočinek na lehátkách s pohádkou podle přání dětí.

Plavání v bazénu a návštěvy sauny zařazujeme v podzimních či zimních měsících. Při rozvoji pohybových dovedností dětí i jejich otužování preferujeme pobyty venku.

Přílohy:
NáhledTypVelikostNázev
zip999 kBUkázka přeplaveckého výcviku
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
Celkové hodnocení článku
Přidat komentář Citovat článek