Charakteristika a cíle projektu: Projekt je zaměřen především na zdokonalování výtvarných (tvořivých) dovedností. Každá výtvarná lekce má ve svém obsahu jak motivaci činnostmi a hlavní činnosti, tak ukončení tématu různými aktivitami, což lze v celku chápat jako integrovaný blok. Doporučujeme tyto výtvarné lekce obohatit i o další činnosti a příležitosti, které by poskytly dítěti ucelený obraz o tématu.
Očekávané výstupy:
- mít základní poznatky o africkém kontinentu (příroda, zvířata)
- umět hledat v mapě, v encyklopedii
- umět spolupracovat, komunikovat při společné práci
- udržet pozornost, vnímat čtený text
- ovládat různé výtvarné techniky
Předpokládaný časový rozsah: Průběžně 1 měsíc
Věková skupina: 6, 7 let; 1. - 3. ročník ZŠ
Téma související s Afrikou nabízí sérii zajímavých výtvarných lekcí. Africký kontinent má nádhernou přírodu, mnoho národnostních i kulturních zvyklostí, z nichž je možné čerpat. V několika výtvarných lekcích se necháme inspirovat tímto kontinentem a použijeme několik výtvarných technik - koláž, kresbu i malbu, vytvoříme prostorová dílka. Při tvorbě použijeme rozmanité výtvarné materiály - přírodniny, látky, papíry, knoflíky apod. Seznámíme se i s africkými maskami, mapou tohoto kontinentu, zvířaty, zahrajeme si na typický tamní trh a připravíme si africkou slavnost. Pro lepší pochopení je vhodné zařadit takové aktivity, které pomohou ke srovnání, tzn. jaká jsou u nás zvířata, jaká je příroda okolo nás apod.
Cíle:
- rozvíjet fantazii a kreativitu
- rozvíjet znalosti o africkém kontinentu - o jeho přírodě, o zvycích vybraných kmenů, tamní kultuře
- učit se spolupráci na společném díle s vrstevníkem
Úvodní motivace
Pomůcky:
- rozmanité knoflíky
- mapa Afriky
- CD s africkou hudbou
- knihy s africkou tematikou
- přírodniny
Ukážeme dětem mapu Afriky. Hledáme veliké africké řeky, hory, jezera, města. Pedagog ukáže na mapě, kde leží pouště, savany, pralesy, pojmenuje i několik afrických států a ukáže jejich umístění. Rozdělíme se do skupin po třech dětech. Každá ze skupin skládá na koberci obrys afrického kontinentu z knoflíků. Pracujeme s glóbem.
V časovém předstihu si připravíme přírodniny (větvičky, kůra, šišky i kamínky), půjčíme půjčíme si CD s africkou hudbou a knížku s africkými zvířaty, pohádkami, s kulturou černého kontinentu.
Africká zvířata
Technika:
- kresba
- práce pro jednotlivce i skupinu
- tvorba u stolečků i na zemi
Potřeby k motivaci:
- obrázky různých afrických zvířat (použijeme časopisy nebo publikace)
Motivace:
- povídáme si o zvířatech, která v Africe žijí
- prohlédneme si obrázky zvířat
- vypravujeme o vybraných zvířatech - kde žijí, čím se živí, co které zvíře dobře umí apod.
Potřeby k výtvarné činnosti:
- různé barevné papíry formátu A6
- černá tuš
- špejle
- štětec
- pět bílých kartonů formátu A1 a tři bílé formátu A3
- lepidlo
Postup:
- ZŠ - každé dítě si vezme pět barevných papírů:
- vybereme pět zvířat, která žijí v Africe (např. žirafa, opice, slon, zebra, lev)
- jmenujeme jedno zvíře, které dítě tuší nebo špejlí nakreslí na jeden z papírů (na jednu kresbu ponecháme časový limit pět až sedm minut)
- pokračujeme podobným způsobem v kresbě dalšího zvířete
- MŠ - děti kreslí černou tuší na barevný papír jedno z nabízených zvířat (žirafa, opice, slon, zebra, lev)
Závěr:
- finální kresby položíme ve třídě na zem
- postavíme se okolo nich, povídáme si o nich
- kresby jednoho druhu zvířete skládáme vždy na jeden karton a přilepíme je na něj
- z výsledných kompozic instalujeme v areálu školy výstavu
Africká maska
Technika:
- tvorba pro jednotlivce
- tvorba v přírodě
Pomůcky k motivaci:
- knížka Safari za africkou kulturou
- magnetofon
- CD s africkou hudbou
- větvičky, šišky, kousky kůry
- deky na sezení
Motivace:
- při procházce v lese nebo v parku si nasbíráme větší kousky kůry - pro každé dítě jeden kus, také si najdeme několik větviček a šišek
- doneseme si kůru, větvičky i šišky na školní zahradu
- posadíme se na deky, které rozložíme na zahradě
- vypravujeme o maskách, které užívají domorodé kmeny při svých slavnostech, o šamanech, kteří je používají při tancích
- ukážeme dětem několik masek na obrázcích v knížce, pozorujeme jejich tvary, barevnost, uspořádání obličeje
- rozdělíme se do skupinek po čtyřech dětech, každá skupinka skládá v trávě z kousků větviček, kůry a šišek masku
- v průběhu hry s přírodninami posloucháme africkou hudbu
Pomůcky a materiál k výtvarné činnosti:
- větší kousek kůry
- temperové barvy
- štětec
- lak ve spreji
- magnetofon
- CD s africkou hudbou
Postup:
- barvami a štětcem malujeme na kůru oči, nos, pusu - tvoříme obličej masky
- v horní i dolní části masky můžeme domalovat ozdoby masky - barevné skvrny, čtverce, puntíky apod. (záleží na fantazii každého dítěte)
- po zaschnutí barev přestříkáme masku lakem
- v průběhu tvorby posloucháme africkou hudbu
Závěr:
- necháme ležet masky v trávě, společně si je prohlédneme
- hodnotíme jejich originalitu
- každý autor řekne ostatním, k čemu by jeho maska mohla sloužit
- pustíme africkou hudbu
- zahrajeme si na slavnost s maskami, tančíme s nimi v rytmu africké hudby
Africký prales
Technika:
- prostorová tvorba
- tvorba pro jednotlivce
- tvorba ve třídě, u stolku
Pomůcky k motivaci:
- obrázek pralesa (použijeme časopis o cestování - National Geographic, Lidé a země apod., nebo knížku S malířem kolem světa)
- zbytky látek, stužek
- barevné papíry
Příprava:
- pedagog nastříhá z barevných papírů různě silné pruhy
- ze stužek zhotoví různě dlouhé části
Motivace:
- povídáme si o pralese - jaké rostliny zde rostou, jaká zvířata zde žijí, jaké je zde podnebí apod., ukážeme na obrázku prales
- každé dítě si vezme do ruky kousek látky a papírový proužek
- skládáme z nich palmy a opice přímo na koberci
- pojmenujeme si, co roste u nás
Pomůcky a materiál k výtvarné činnosti:
- bílý karton formátu A3
- barevné papíry
- kousky látek, vln, stužek
- nůžky, lepidlo
- temperové barvy, štětec
Příprava pomůcek:
- pedagog nastříhá z barevných papírů různé proužky
- nastříhá na různé kousky i stužky
Postup:
- barvami a štětcem malujeme na karton pralesní krajinu - palmy, liány, opice, hady
- necháme barvy zaschnout
- do kompozice lepíme proužky papírů, kousky látek, stužek, vln
Další aktivita:
Pomůcky:
- dlouhý pruh balicího papíru
- temperové barvy
- houbičky na nádobí
- stužky, zbytky látek a vln
Postup:
- houbičkami a zelenými barevnými odstíny malujeme společně na balicí pruh papíru podklad
- položíme vytvořené koláže na připravený podklad
- z kousků vln, stužek a látek skládáme okolo koláží ještě další části pralesa - hada, liánu
- prohlédneme si vytvořenou kompozici
- připomeneme si, co si o pralese pamatujeme
- přečteme dětem příběh z knížky Kimuri (africké příběhy)
Afričané a Afričanky
Technika:
- prostorová tvorba
- tvorba pro dvojice
- tvorba v přírodě
Pomůcky k motivaci:
- obrázky černošských lidí (použijeme časopisy o cestování - Země a lidé, Koktejl, nebo knížku S malířem kolem světa)
Motivace:
- během vycházky přírodou si nasbíráme silnější a delší větvičky, doneseme si je s sebou do školy
- posadíme se na zahradě na deky rozložené v trávě, vyprávíme dětem o velkých i malých obyvatelích Afriky - o tmavé pleti jejich kůže, o kudrnatých vlasech apod., všímáme si také stylu jejich oblékání
- ukážeme dětem obrázek černého a bílého dítěte, pozorujeme rozdíly jejich těl
- podíváme se také obrázky ze života Afričanů při různých profesích - např. prodejci na trhu, rybáři, řidiči
Pomůcky a materiál k výtvarné činnosti:
- dvě delší větve
- temperové barvy, štětec
- větší polystyrénová koule
- černý chemlon
- lepidlo
- zbytky látek
- lak ve spreji
Příprava:
- ve všech polystyrénových koulích uděláme ze spodní strany nožíkem otvor pro umístění větvičky
- rozdělíme se do dvojic, každá si vybere dvě větve
- chlapecké dvojice tvoří Afričany - muže, dívčí dvojice Afričanky - ženy
Postup:
- každý z dvojice maluje na jednu větev barvami a štětcem barevné pruhy, jeden tvoří trup a nohy, druhý ruce, necháme barvy zaschnout
- na polystyrénovou kouli malujeme obličej
- přestříkáme větvičky i kouli lakem ve spreji
- na horní část koule lepíme z černého chemlonu vlasy
- horní část větve (trup) zabodneme do připraveného otvoru v kouli
- druhou část větve přivážeme doprostřed první větve kouskem vlny - tvoříme ruce
- z pruhu látky dotvoříme šaty, látku přivážeme nebo přilepíme k větvičkám
Závěr:
- vytvořené figurky zabodneme do pískoviště
- ze zbylých větviček, z kamínků, kousků látek skládáme okolo nich africké městečko
- postavíme se okolo, prohlédneme si všechny Afričany a Afričanky
- vytvořené figurky pak přemístíme do plastového kbelíku, do kterého nasypeme písek
- do písku zapícháme vytvořené konce větví
- připravíme dva až tři kbelíky - dle počtu dětí
Pestrobarevný africký oděv
Technika:
- kombinovaná technika
- práce pro jednotlivce
- práce ve třídě, u stolků
Pomůcky:
- obrázky Afričanů (s pestrobarevným oblečením), použijeme časopisy - např. Lidé a země
- zbytky různých látek
- barevné papíry
- nůžky
- balicí papír
Příprava:
- nastříháme látky a barevné papíry na různě veliké kousky, kolečka, čtverečky, proužky
- z balicího papíru vystřihneme pět kusů oděvu - kalhoty, šaty, košili, halenu, sukni
Motivace:
- ukážeme dětem obrázky s několika Afričany, pozorujeme jejich oblečení - látky s rozmanitými barvami a vzory
- rozdělíme se do pěti skupin
- každá skupina si položí na zem jednu šablonu oděvu - kalhoty, šaty, košile, halena, sukně
- z kousků látek a papírů skládáme konkrétní část oděvu
Pomůcky a materiál k výtvarné činnosti:
- bílý karton formátu A3
- nůžky
- voskovky
- vodové barvy
- štětec
- černá tuš
- špejle
Postup:
- na papír kreslíme obrys vybraného oděvu voskovkou - kalhoty nebo halenu
- dle obrysu oděv vystřihneme
- barvami a štětcem malujeme vybraný oděv dle fantazie, volíme pestré barvy
- po zaschnutí barev dokreslíme kompozici tuší a špejlí nebo štětcem
Závěr:
- vytvořené oblečení položíme na zem vedle sebe
- hodnotíme jeho originalitu, barevnost i tvarovou kompozici
Doporučení:
- hrajeme si na africký trh - prodáváme a kupujeme oblečení
- připomeneme si další věci, které lze na tržišti koupit
Korále
Technika:
- prostorová tvorba
- práce pro jednotlivce
- tvorba ve třídě, u stolku
Pomůcky k motivaci:
- obrázky korálů i jiných šperků od vybraných afrických kmenů (použijeme knížku o Africe nebo časopisy o cestování)
Motivace:
- prohlédneme si obrázky korálů a jiných šperků afrických domorodců a šamanů
- pozorujeme jejich rozmanitost, barevnost, použitý materiál k jejich tvorbě apod.
- všímáme si také zdobení těla i obličejů afrických lidí, jejich úpravy vlasů atd.
Pomůcky a materiál k výtvarné činnosti:
- větvičky
- kamínky
- rozmanité knoflíky s dírkami
- temperové barvy
- štětec
- kousek vlny
- lak ve spreji
Příprava:
- nasbíráme si venku několik větviček a kamínky
- nalámeme větvičky na drobné kousky
- kamínky omyjeme vodou a necháme uschnout
Postup:
- malujeme na větvičky a kamínky rozmanitými barvami - modrou, fialovou, žlutou, červenou
- necháme barvy zaschnout
- nastříkáme větvičky i kamínky lakem
- na vlnu přivazujeme střídavě větvičky, kamínky a knoflíky - tvoříme korále
Závěr:
- ozdobíme se vytvořenými korály
- postavíme se do dvou řad naproti sobě
- prohlédneme si korále dětí z řady, která stojí naproti
- hodnotíme jejich originalitu, barevnost
Závěr
Hra na africkou slavnost:
- vypravujeme dětem, při jakých příležitostech připravují domorodci slavnosti (prosba o dobrou úrodu na příští sklizeň apod.), jaké věci na slavnost připravují, jaké rituály jsou pro ně typické
Pomůcky a materiál:
- zbytky látek a krepového papíru
- sešívačka
- pruh silnější gumy
- nůžky, jehla a nit
- CD Afrika, magnetofon
- temperové barvy
- hudební nástroje (dešťová hůl, bubínek apod.)
- knížka Kimury
- vytvořené masky, korále
- koláže s pralesem
Příprava na africký bál:
- připravíme dětem domorodé sukně:
- na silnější gumu přišíváme pruhy látek a krepových papírů
- k šití použijeme jehlu a nit nebo sešívačku
- připravíme dobroty na papírové talíře - bonbony, kousky ovoce apod.
- společně s dětmi zdobíme místnost vytvořenými maskami, kolážemi pralesů
Hra:
- děti si na sebe vezmou připravené oblečení i vytvořené korále
- do rytmu africké hudby tančí s vytvořenými maskami, hrají na bubínky i jiné nástroje
- po tanci ochutnají připravené dobroty
- děti se posadí na zem a poslouchají jeden z afrických příběhů z knížky Kimury, který jim učitelka přečte
Poznámka:
- africkou slavnost můžeme připravit i jako oslavu na závěr školního roku na zahradě školy
- o spolupráci na přípravě oslavy požádáme rodiče