Odborný článek

Inspirace Afrikou

30. 5. 2007
Předškolní vzdělávání
Autor
Petra Vondrová

Anotace

Charakteristika a cíle projektu: Projekt je zaměřen především na zdokonalování výtvarných (tvořivých) dovedností. Každá výtvarná lekce má ve svém obsahu jak motivaci činnostmi a hlavní činnosti, tak ukončení tématu různými aktivitami, což lze v celku chápat jako integrovaný blok. Doporučujeme tyto výtvarné lekce obohatit i o další činnosti a příležitosti, které by poskytly dítěti ucelený obraz o tématu.
Očekávané výstupy:
  • mít základní poznatky o africkém kontinentu (příroda, zvířata)
  • umět hledat v mapě, v encyklopedii
  • umět spolupracovat, komunikovat při společné práci
  • udržet pozornost, vnímat čtený text
  • ovládat různé výtvarné techniky
Předpokládaný časový rozsah: Průběžně 1 měsíc
Věková skupina: 6, 7 let; 1. - 3. ročník ZŠ


Charakteristika a cíle projektu: Projekt je zaměřen především na zdokonalování výtvarných (tvořivých) dovedností. Každá výtvarná lekce má ve svém obsahu jak motivaci činnostmi a hlavní činnosti, tak ukončení tématu různými aktivitami, což lze v celku chápat jako integrovaný blok. Doporučujeme tyto výtvarné lekce obohatit i o další činnosti a příležitosti, které by poskytly dítěti ucelený obraz o tématu.
Očekávané výstupy:

  • mít základní poznatky o africkém kontinentu (příroda, zvířata)
  • umět hledat v mapě, v encyklopedii
  • umět spolupracovat, komunikovat při společné práci
  • udržet pozornost, vnímat čtený text
  • ovládat různé výtvarné techniky

Předpokládaný časový rozsah: Průběžně 1 měsíc
Věková skupina: 6, 7 let; 1. - 3. ročník ZŠ


Téma související s Afrikou nabízí sérii zajímavých výtvarných lekcí. Africký kontinent má nádhernou přírodu, mnoho národnostních i kulturních zvyklostí, z nichž je možné čerpat. V několika výtvarných lekcích se necháme inspirovat tímto kontinentem a použijeme několik výtvarných technik - koláž, kresbu i malbu, vytvoříme prostorová dílka. Při tvorbě použijeme rozmanité výtvarné materiály - přírodniny, látky, papíry, knoflíky apod. Seznámíme se i s africkými maskami, mapou tohoto kontinentu, zvířaty, zahrajeme si na typický tamní trh a připravíme si africkou slavnost. Pro lepší pochopení je vhodné zařadit takové aktivity, které pomohou ke srovnání, tzn. jaká jsou u nás zvířata, jaká je příroda okolo nás apod.

Cíle:

  • rozvíjet fantazii a kreativitu
  • rozvíjet znalosti o africkém kontinentu - o jeho přírodě, o zvycích vybraných kmenů, tamní kultuře
  • učit se spolupráci na společném díle s vrstevníkem

Úvodní motivace

Pomůcky:

  • rozmanité knoflíky
  • mapa Afriky
  • CD s africkou hudbou
  • knihy s africkou tematikou
  • přírodniny

Ukážeme dětem mapu Afriky. Hledáme veliké africké řeky, hory, jezera, města. Pedagog ukáže na mapě, kde leží pouště, savany, pralesy, pojmenuje i několik afrických států a ukáže jejich umístění. Rozdělíme se do skupin po třech dětech. Každá ze skupin skládá na koberci obrys afrického kontinentu z knoflíků. Pracujeme s glóbem.

V časovém předstihu si připravíme přírodniny (větvičky, kůra, šišky i kamínky), půjčíme půjčíme si CD s africkou hudbou a knížku s africkými zvířaty, pohádkami, s kulturou černého kontinentu.


Africká zvířata

Technika:

  • kresba
  • práce pro jednotlivce i skupinu
  • tvorba u stolečků i na zemi

Potřeby k motivaci:

  • obrázky různých afrických zvířat (použijeme časopisy nebo publikace)

Motivace:

  • povídáme si o zvířatech, která v Africe žijí
  • prohlédneme si obrázky zvířat
  • vypravujeme o vybraných zvířatech - kde žijí, čím se živí, co které zvíře dobře umí apod.

Potřeby k výtvarné činnosti:

  • různé barevné papíry formátu A6
  • černá tuš
  • špejle
  • štětec
  • pět bílých kartonů formátu A1 a tři bílé formátu A3
  • lepidlo

Postup:

  • ZŠ - každé dítě si vezme pět barevných papírů:
    • vybereme pět zvířat, která žijí v Africe (např. žirafa, opice, slon, zebra, lev)
    • jmenujeme jedno zvíře, které dítě tuší nebo špejlí nakreslí na jeden z papírů (na jednu kresbu ponecháme časový limit pět až sedm minut)
    • pokračujeme podobným způsobem v kresbě dalšího zvířete
  • MŠ - děti kreslí černou tuší na barevný papír jedno z nabízených zvířat (žirafa, opice, slon, zebra, lev)

Závěr:

  • finální kresby položíme ve třídě na zem
  • postavíme se okolo nich, povídáme si o nich
  • kresby jednoho druhu zvířete skládáme vždy na jeden karton a přilepíme je na něj
  • z výsledných kompozic instalujeme v areálu školy výstavu

Africká maska

Technika:

  • tvorba pro jednotlivce
  • tvorba v přírodě

Pomůcky k motivaci:

  • knížka Safari za africkou kulturou
  • magnetofon
  • CD s africkou hudbou
  • větvičky, šišky, kousky kůry
  • deky na sezení

Motivace:

  • při procházce v lese nebo v parku si nasbíráme větší kousky kůry - pro každé dítě jeden kus, také si najdeme několik větviček a šišek
  • doneseme si kůru, větvičky i šišky na školní zahradu
  • posadíme se na deky, které rozložíme na zahradě
  • vypravujeme o maskách, které užívají domorodé kmeny při svých slavnostech, o šamanech, kteří je používají při tancích
  • ukážeme dětem několik masek na obrázcích v knížce, pozorujeme jejich tvary, barevnost, uspořádání obličeje
  • rozdělíme se do skupinek po čtyřech dětech, každá skupinka skládá v trávě z kousků větviček, kůry a šišek masku
  • v průběhu hry s přírodninami posloucháme africkou hudbu

Pomůcky a materiál k výtvarné činnosti:

  • větší kousek kůry
  • temperové barvy
  • štětec
  • lak ve spreji
  • magnetofon
  • CD s africkou hudbou

Postup:

  • barvami a štětcem malujeme na kůru oči, nos, pusu - tvoříme obličej masky
  • v horní i dolní části masky můžeme domalovat ozdoby masky - barevné skvrny, čtverce, puntíky apod. (záleží na fantazii každého dítěte)
  • po zaschnutí barev přestříkáme masku lakem
  • v průběhu tvorby posloucháme africkou hudbu

Závěr:

  • necháme ležet masky v trávě, společně si je prohlédneme
  • hodnotíme jejich originalitu
  • každý autor řekne ostatním, k čemu by jeho maska mohla sloužit
  • pustíme africkou hudbu
  • zahrajeme si na slavnost s maskami, tančíme s nimi v rytmu africké hudby

Africký prales

Technika:

  • prostorová tvorba
  • tvorba pro jednotlivce
  • tvorba ve třídě, u stolku

Pomůcky k motivaci:

  • obrázek pralesa (použijeme časopis o cestování - National Geographic, Lidé a země apod., nebo knížku S malířem kolem světa)
  • zbytky látek, stužek
  • barevné papíry

Příprava:

  • pedagog nastříhá z barevných papírů různě silné pruhy
  • ze stužek zhotoví různě dlouhé části

Motivace:

  • povídáme si o pralese - jaké rostliny zde rostou, jaká zvířata zde žijí, jaké je zde podnebí apod., ukážeme na obrázku prales
  • každé dítě si vezme do ruky kousek látky a papírový proužek
  • skládáme z nich palmy a opice přímo na koberci
  • pojmenujeme si, co roste u nás

Pomůcky a materiál k výtvarné činnosti:

  • bílý karton formátu A3
  • barevné papíry
  • kousky látek, vln, stužek
  • nůžky, lepidlo
  • temperové barvy, štětec

Příprava pomůcek:

  • pedagog nastříhá z barevných papírů různé proužky
  • nastříhá na různé kousky i stužky

Postup:

  • barvami a štětcem malujeme na karton pralesní krajinu - palmy, liány, opice, hady
  • necháme barvy zaschnout
  • do kompozice lepíme proužky papírů, kousky látek, stužek, vln

Další aktivita:

Pomůcky:

  • dlouhý pruh balicího papíru
  • temperové barvy
  • houbičky na nádobí
  • stužky, zbytky látek a vln

Postup:

  • houbičkami a zelenými barevnými odstíny malujeme společně na balicí pruh papíru podklad
  • položíme vytvořené koláže na připravený podklad
  • z kousků vln, stužek a látek skládáme okolo koláží ještě další části pralesa - hada, liánu
  • prohlédneme si vytvořenou kompozici
  • připomeneme si, co si o pralese pamatujeme
  • přečteme dětem příběh z knížky Kimuri (africké příběhy)

Afričané a Afričanky

Technika:

  • prostorová tvorba
  • tvorba pro dvojice
  • tvorba v přírodě

Pomůcky k motivaci:

  • obrázky černošských lidí (použijeme časopisy o cestování - Země a lidé, Koktejl, nebo knížku S malířem kolem světa)

Motivace:

  • během vycházky přírodou si nasbíráme silnější a delší větvičky, doneseme si je s sebou do školy
  • posadíme se na zahradě na deky rozložené v trávě, vyprávíme dětem o velkých i malých obyvatelích Afriky - o tmavé pleti jejich kůže, o kudrnatých vlasech apod., všímáme si také stylu jejich oblékání
  • ukážeme dětem obrázek černého a bílého dítěte, pozorujeme rozdíly jejich těl
  • podíváme se také obrázky ze života Afričanů při různých profesích - např. prodejci na trhu, rybáři, řidiči

Pomůcky a materiál k výtvarné činnosti:

  • dvě delší větve
  • temperové barvy, štětec
  • větší polystyrénová koule
  • černý chemlon
  • lepidlo
  • zbytky látek
  • lak ve spreji

Příprava:

  • ve všech polystyrénových koulích uděláme ze spodní strany nožíkem otvor pro umístění větvičky
  • rozdělíme se do dvojic, každá si vybere dvě větve
  • chlapecké dvojice tvoří Afričany - muže, dívčí dvojice Afričanky - ženy

Postup:

  • každý z dvojice maluje na jednu větev barvami a štětcem barevné pruhy, jeden tvoří trup a nohy, druhý ruce, necháme barvy zaschnout
  • na polystyrénovou kouli malujeme obličej
  • přestříkáme větvičky i kouli lakem ve spreji
  • na horní část koule lepíme z černého chemlonu vlasy
  • horní část větve (trup) zabodneme do připraveného otvoru v kouli
  • druhou část větve přivážeme doprostřed první větve kouskem vlny - tvoříme ruce
  • z pruhu látky dotvoříme šaty, látku přivážeme nebo přilepíme k větvičkám

Závěr:

  • vytvořené figurky zabodneme do pískoviště
  • ze zbylých větviček, z kamínků, kousků látek skládáme okolo nich africké městečko
  • postavíme se okolo, prohlédneme si všechny Afričany a Afričanky
  • vytvořené figurky pak přemístíme do plastového kbelíku, do kterého nasypeme písek
  • do písku zapícháme vytvořené konce větví
  • připravíme dva až tři kbelíky - dle počtu dětí

Pestrobarevný africký oděv

Technika:

  • kombinovaná technika
  • práce pro jednotlivce
  • práce ve třídě, u stolků

Pomůcky:

  • obrázky Afričanů (s pestrobarevným oblečením), použijeme časopisy - např. Lidé a země
  • zbytky různých látek
  • barevné papíry
  • nůžky
  • balicí papír

Příprava:

  • nastříháme látky a barevné papíry na různě veliké kousky, kolečka, čtverečky, proužky
  • z balicího papíru vystřihneme pět kusů oděvu - kalhoty, šaty, košili, halenu, sukni

Motivace:

  • ukážeme dětem obrázky s několika Afričany, pozorujeme jejich oblečení - látky s rozmanitými barvami a vzory
  • rozdělíme se do pěti skupin
  • každá skupina si položí na zem jednu šablonu oděvu - kalhoty, šaty, košile, halena, sukně
  • z kousků látek a papírů skládáme konkrétní část oděvu

Pomůcky a materiál k výtvarné činnosti:

  • bílý karton formátu A3
  • nůžky
  • voskovky
  • vodové barvy
  • štětec
  • černá tuš
  • špejle

Postup:

  • na papír kreslíme obrys vybraného oděvu voskovkou - kalhoty nebo halenu
  • dle obrysu oděv vystřihneme
  • barvami a štětcem malujeme vybraný oděv dle fantazie, volíme pestré barvy
  • po zaschnutí barev dokreslíme kompozici tuší a špejlí nebo štětcem

Závěr:

  • vytvořené oblečení položíme na zem vedle sebe
  • hodnotíme jeho originalitu, barevnost i tvarovou kompozici

Doporučení:

  • hrajeme si na africký trh - prodáváme a kupujeme oblečení
  • připomeneme si další věci, které lze na tržišti koupit

Korále

Technika:

  • prostorová tvorba
  • práce pro jednotlivce
  • tvorba ve třídě, u stolku

Pomůcky k motivaci:

  • obrázky korálů i jiných šperků od vybraných afrických kmenů (použijeme knížku o Africe nebo časopisy o cestování)

Motivace:

  • prohlédneme si obrázky korálů a jiných šperků afrických domorodců a šamanů
  • pozorujeme jejich rozmanitost, barevnost, použitý materiál k jejich tvorbě apod.
  • všímáme si také zdobení těla i obličejů afrických lidí, jejich úpravy vlasů atd.

Pomůcky a materiál k výtvarné činnosti:

  • větvičky
  • kamínky
  • rozmanité knoflíky s dírkami
  • temperové barvy
  • štětec
  • kousek vlny
  • lak ve spreji

Příprava:

  • nasbíráme si venku několik větviček a kamínky
  • nalámeme větvičky na drobné kousky
  • kamínky omyjeme vodou a necháme uschnout

Postup:

  • malujeme na větvičky a kamínky rozmanitými barvami - modrou, fialovou, žlutou, červenou
  • necháme barvy zaschnout
  • nastříkáme větvičky i kamínky lakem
  • na vlnu přivazujeme střídavě větvičky, kamínky a knoflíky - tvoříme korále

Závěr:

  • ozdobíme se vytvořenými korály
  • postavíme se do dvou řad naproti sobě
  • prohlédneme si korále dětí z řady, která stojí naproti
  • hodnotíme jejich originalitu, barevnost

Závěr

Hra na africkou slavnost:

  • vypravujeme dětem, při jakých příležitostech připravují domorodci slavnosti (prosba o dobrou úrodu na příští sklizeň apod.), jaké věci na slavnost připravují, jaké rituály jsou pro ně typické

Pomůcky a materiál:

  • zbytky látek a krepového papíru
  • sešívačka
  • pruh silnější gumy
  • nůžky, jehla a nit
  • CD Afrika, magnetofon
  • temperové barvy
  • hudební nástroje (dešťová hůl, bubínek apod.)
  • knížka Kimury
  • vytvořené masky, korále
  • koláže s pralesem

Příprava na africký bál:

  • připravíme dětem domorodé sukně:
    • na silnější gumu přišíváme pruhy látek a krepových papírů
    • k šití použijeme jehlu a nit nebo sešívačku
  • připravíme dobroty na papírové talíře - bonbony, kousky ovoce apod.
  • společně s dětmi zdobíme místnost vytvořenými maskami, kolážemi pralesů

Hra:

  • děti si na sebe vezmou připravené oblečení i vytvořené korále
  • do rytmu africké hudby tančí s vytvořenými maskami, hrají na bubínky i jiné nástroje
  • po tanci ochutnají připravené dobroty
  • děti se posadí na zem a poslouchají jeden z afrických příběhů z knížky Kimury, který jim učitelka přečte

Poznámka:

  • africkou slavnost můžeme připravit i jako oslavu na závěr školního roku na zahradě školy
  • o spolupráci na přípravě oslavy požádáme rodiče
Autor
Petra Vondrová

Hodnocení uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

RVP do 2024

Klíčové kompetence:

  • Předškolní vzdělávání
  • Kompetence k učení
  • soustředěně pozoruje, zkoumá, objevuje, všímá si souvislostí, experimentuje a užívá při tom jednoduchých pojmů, znaků a symbolů
  • Předškolní vzdělávání
  • Sociální a personální kompetence
  • je schopno chápat, že lidé se různí a umí být tolerantní k jejich odlišnostem a jedinečnostem

Organizace řízení učební činnosti:

Skupinová

Organizace prostorová:

Vycházka do přírodního prostředí, Školní třída

Nutné pomůcky:

•rozmanité knoflíky •mapa Afriky •CD s africkou hudbou •knihy s africkou tematikou •přírodniny •různé barevné papíry formátu A6 •černá tuš •špejle •štětec •pět bílých kartonů formátu A1 a tři bílé formátu A3 •lepidlo, •obrázek pralesa (použijeme časopis o cestování - National Geographic, Lidé a země apod., nebo knížku S malířem kolem světa) •zbytky látek, stužek •barevné papíry