Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > Jazykové vzdělávání > Vánoce v kanadském Québeku

Ikona informativni

Vánoce v kanadském Québeku

Autor: kolektiv Lingea s.r.o.
Anotace: Chcete-li zažít skutečně bílé Vánoce, můžete si udělat výlet do východokanadského Québeku, kde se snoubí francouzský šarm s atmosférou Nového světa. I v Québeku se zdobí vánoční stromeček (pokud možno ne smrček, který zřejmě v Kanadě nemá dobrou pověst). O Štědrém dni se chodí do kostela na půlnoční mši (kdysi to byly dokonce tři mše hned za sebou). Půlnoc je pak okamžikem, kdy do domů vstupuje komínem père Noël, který se v ničem neliší od Santa Clause.
Klíčová slova: Vánoce, Kanada, francouzština

Máte raději Vánoce bílé, nebo na blátě? Asi ty bílé, že? V našich městech vám bohužel pod nohama každý rok na Štědrý den křupat sníh nebude. Ovšem chcete-li zažít skutečně bílé Vánoce, můžete si udělat výlet do východokanadského Québeku, kde se snoubí francouzský šarm s atmosférou Nového světa.

V hlavním městě provincie Québec, které nese její jméno, vlastně Vánoce neoficiálně začínají již 21. prosince, kdy zde probíhá Festival světel (Festival des Lumières de Québec). Právě v tento den totiž nastává nejdelší noc roku, tedy skvělá příležitost proto, aby se město ponořené do tmy rozsvítilo statisíci světýlek. Díky nim vynikne krása zdejší architektury, která je poznamenána vlivem Francouzů, jimž Kanada patřila až do roku 1763.

A jaké jsou vánoční zvyky Québečanů (kteří jsou potomky Francouzů a většinou katolíci)? Nenajdeme v nich mnoho odlišností od tradic známých z našich krajů. I v Québeku se například zdobí vánoční stromeček (pokud možno ne smrček, který zřejmě v Kanadě nemá dobrou pověst). O Štědrém dni se chodí do kostela na půlnoční mši (kdysi to byly dokonce tři mše hned za sebou). Půlnoc je pak okamžikem, kdy do domů vstupuje komínem père Noël, který se v ničem neliší od Santa Clause.

Po návratu z půlnoční nastává čas rozbalování dárků a štědrovečerní večeře, při které se tradičně podává krocan, brusinky (nazývané v Kanadě i výrazem atoca, ten přistěhovalci z Evropy převzali od domorodých Irokézů), paštika, tzv. Vánoční polínko (Bûche de Noël) (tedy dezert z piškotového těsta s krémem vytvarovaný do podoby dřevěného polínka, na němž si můžete pochutnat ve všech zemích, které ovládali Francouzi, od Kanady po Vietnam) a také gâteau au fruits, který připomíná náš biskupský chlebíček.

Za starých časů se děti mohly z dárků radovat až na Nový rok, jelikož Štědrý večer a Boží hod byly považovány za čistě náboženské svátky. Až 1. ledna se rodina sešla u bohatě prostřeného stolu, nejstarší z dětí požádalo otce o požehnání pro členy rodiny a poté se dětem rozdaly dárky. Dnes tento den patří oslavám počátku nového roku, jak je známe z Evropy.

Ostatně doba svátků, kdy se nepracovalo a rodiny se navštěvovaly a pořádaly domácí veselice, končila až 6. ledna, tedy na Tři krále. Až moderní doba začala vyžadovat, aby i na přelomu roku dospělí chodili do práce, a tak mnozí pamětníci s nostalgií vzpomínají na doby, kdy Vánoce byly skutečně dobou rozjímání, rodinných zábav a odpočinku od celoročního shonu.

Článek je v těchto kolekcích:
Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
V případě pochybností o aktuálnosti či funkčnosti příspěvku využijte tlačítko „Napište nám“.
Napište nám
INFO
Publikován: 18. 03. 2015
Zobrazeno: 4080krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku : 3.5
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
1 uživatel Hodnocení článku : 4
1 uživatel Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
S.R.O., Lingea. Vánoce v kanadském Québeku. Metodický portál: Články [online]. 18. 03. 2015, [cit. 2020-11-26]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/J/19659/VANOCE-V-KANADSKEM-QUEBEKU.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.