Zobrazit na úvodní stránce článků

Na začátek článku
Titulka > Modul články > Gymnaziální vzdělávání > Historická dílna Zánik civilizací

Ikona informativni

Historická dílna Zánik civilizací

Autor: Prof. PhDr. Jiří Hanuš, Ph.D.
Spoluautor: Mgr. Jan Vybíral
Anotace: Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK) realizovalo v roce 2018 projekt „Zánik civilizací“, který finančně podpořilo MŠMT. V rámci tohoto projektu CDK uspořádalo dvoudenní historickou dílnou pro učitele dějepisu a základů společenských věd na středních školách, která proběhla v listopadu 2018 v Brně. Akce proběhla jako akreditovaný kurz DVPP. Výstupem z projektu je přiložená publikace, která nejen seznamuje s průběhem historické dílny, ale nabízí též texty vhodné pro seminární práci se studenty gymnázií.
Klíčová slova: zánik civilizace, Římská říše, Velká Morava, Rakousko-Uhersko, komunismus

Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK) je obecně prospěšná společnost zaměřená na vydavatelskou, vzdělávací, analytickou a kulturní činnost. V posledních letech svoji pozornost intenzivně zaměřuje na oblast vzdělávání. Realizuje dva velké projekty v rámci OP VVV a pokračuje v pořádání historických dílen pro studenty historie a pro učitele středních škol v rámci DVPP.  

V roce 2018 CDK navázalo na úspěšný projekt Porozumět 20. století a uspořádalo podobnou dvoudenní historickou dílnu pro učitele dějepisu a základů společenských věd na středních školách, která proběhla v listopadu 2018 v Brně. Akce proběhla jako akreditovaný kurz DVPP. Přednášky a didaktické workshopy byly věnovány problematice konce civilizací, velkých říší nebo kulturních epoch. Na příkladech Římské říše, Velké Moravy, Rakouska-Uherska či Sovětského svazu byly diskutovány různé příčiny a průběh kolapsů velkých společenských systémů. Většina příspěvků měla konkrétní přesah do pedagogické praxe. V rámci projektu vznikla také přiložená publikace, která nejen seznamuje s průběhem historické dílny, ale nabízí též materiály – články, studie, rozhovory – vhodné pro seminární práci se studenty gymnázií (případně i jiných středních škol) v předmětech dějepis nebo základy společenských věd.

Věříme, že tato publikace bude pro mnohé pedagogy inspirací a povzbuzením a že čtenářům umožní získat lepší představu o tom, jak vypadají vzdělávací akce Centra pro studium demokracie a kultury, ať už jsou určeny studentům historie, anebo učitelům v rámci dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků.

Přílohy:
NáhledTypVelikostNázev
Odstranitpdf5953 kBZánik civilizací (e-kniha)
Anotované odkazy:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné anotované odkazy.
Přiřazené DUM:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné DUM.
Přiřazené aktivity:
Příspěvek nemá přiřazeny žádné aktivity.
 
INFO
Publikován: 14. 02. 2019
Zobrazeno: 1074krát
Hodnocení příspěvku
Hodnocení týmu RVP:
Hodnocení článku : 0

Hodnocení uživatelů:
Hodnocení článku :
Hodnotit články mohou pouze registrovaní uživatelé.

zatím nikdo Hodnocení článku : 5
zatím nikdo Hodnocení článku : 4
zatím nikdo Hodnocení článku : 3
zatím nikdo Hodnocení článku : 2
zatím nikdo Hodnocení článku : 1
Jak citovat tento materiál
Prof. PhDr. Jiří Hanuš, Ph.D.. Historická dílna Zánik civilizací. Metodický portál: Články [online]. 14. 02. 2019, [cit. 2020-01-20]. Dostupný z WWW: <https://clanky.rvp.cz/clanek/c/G/22008/HISTORICKA-DILNA-ZANIK-CIVILIZACI.html>. ISSN 1802-4785.
Licence Licence Creative Commons

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons.


Komentáře
Příspěvek nebyl zatím komentován.
Vložit komentář:

Pro vložení komentáře je nutné se přihlásit.