Aktivita Job Shadowing je součástí školami hojně využívaného programu Comenius, ale možnosti individuálních grantů jsou známé již méně. Umožňuje na krátkou dobu navštívit vzdělávací instituci v zahraničí a získávat zkušenosti při sledování práce kolegů. Pokud chcete o programech a možnostech zjistit více, zkuste stránky Národní agentury pro evropské vzdělávací programy.
Volba Lord Wandsworth College (dále jen LWC) byla přirozená, protože jsem tu strávil na pracovní stáži školní rok 2004/2005 a osobní kontakt je při domluvě efektivního programu velmi důležitý – zejména proto, že diskuse o plánu návštěvy a stanovení jejího cíle je klíčovou aktivitou před podáním přihlášky do projektu.
Mojí ideou bylo především získat informace o terénních cvičeních, které jsou na LWC běžnou a častou součástí kurikula. Hospitování v hodinách přineslo poměrně hodně nových nápadů – hlavně v oblasti aplikace statistických metod ve středoškolské geografii. Součástí bylo samozřejmě i vlastní učení. Zkušenost s vedením lekcí v cizím jazyce je neocenitelná. I přes předchozí zkušenosti s vedením hodin v angličtině je to vždy výzva. Jak se pak člověk těší domů, kde se může vyjádřit úplně svobodně. Sám jsem se ve svých hodinách zabýval populační geografií a s žáky jsme rozebírali především imigrační vlnu z nových členských států EU (zejména Polska) do Velké Británie. Jedná se o hojně diskutované téma, které vyvolává rozpory, ale hlavně se v poslední době pravidelně objevuje v závěrečných zkouškách (GCSE, A-level).
Připojím také několik informací o škole a životě v ní, protože se od našich zvyklostí zcela liší. LWC je soukromá internátní škola založená v roce 1912. Nadace založená díky poslední vůle Jamese Sterna (Lord Wandsworth) nakoupila pozemky v okolí vesnice Long Sutton a budování školy začalo. Původním účelem byla výuka sirotků především v zemědělských činnostech. Postupným vývojem se z LWC stala všeobecně vzdělávací škola (zpočátku pouze chlapecká, ale od 90. let smíšená), která poskytuje vzdělání na nejvyšší úrovni pro žáky ve věku od 11 do 18 let. Vzhledem ke zvyšujícím se nákladům na studium (roční školné se pohybuje v relaci ročního průměrného platu v Británii) se podíl žáků podporovaných nadací postupně snížil na asi 25 %.
V zásadě jsou tu čtyři typy žáků:
Přitom platí, že každý žák má v jednom z internátních domů svůj stůl a postel, aby se v případě potřeby mohl ve škole zdržet přes noc.
Organizace školního roku je od naší poněkud odlišná. Školní rok se dělí na trimestry (terms). Každý trimestr je rozdělen na půlky týdenním volnem (half-term). Také prázdniny – vánoční, velikonoční a letní jsou poněkud delší, než jsme zvyklí. Na druhou stranu se zde učí i v sobotu a internátní způsob života vyžaduje plné nasazení učitelů i odpoledne, večer a často i v neděli.
Typický den začíná budíčkem kolem 7.00. Snídaně o půl osmé ve školní jídelně. V 8.30 shromáždění v internátním domě a zjištění absencí. Hodiny začínají v 8.45 (v pondělí a pátek je místo první hodiny školní bohoslužba v anglikánském duchu). Velká přestávka – 20 minut – po jedenácté. Oběd od půl jedné do dvou. Dále se pokračuje do 4 hodin odpoledne (vyjma soboty). Čas na odpočinek po náročném dni není dlouhý. Už za půl hodiny je sraz na aktivity (většinou sporty – ragby, pozemní hokej, fotbal, kriket, atletika a další podle zájmu a volby žáků). Po večeři krátké osobní volno a poté čas od 7 do 9 večer povinně věnovaný přípravě do školy. Večerka podle věku žáků mezi půl desátou a jedenáctou.
Pro učitele je tento systém velmi náročný. Skládá se v podstatě z nekončící řady služeb, učení, vedení aktivit a opravování písemných prací. Ohromný prostor je věnován také výchově. Množství striktně dodržovaných pravidel začíná u pravidelné kontroly domácích úkolů a končí u kontroly čistoty bot nebo povoleného uzlu na kravatě. Mnoho pravidel je pro nás nepochopitelných, ale vytváří atmosféru, která je pro školu typická. Ač by se mohlo zdát, že nebude žáky přijímána, opak je pravdou.
Na závěr nezbývá než doporučit všem kolegům, kteří mají zájem rozšířit si obzory, aby se nebáli využívat možnosti, které jim program Comenius nabízí. A ještě – pokud se chcete podívat na pár fotek, zkuste se podívat do digifolia.
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.
Národní pedagogický institut České republiky © 2025