Domů > Odborné články > Základní vzdělávání > S koloběžkou za zážitky
Odborný článek

S koloběžkou za zážitky

8. 6. 2009 Základní vzdělávání
Autor
Mgr. Kateřina Houšková

Anotace

Účelem tohoto článku je základní seznámení s koloběhem, jeho historií a možnostmi sportovního vyžití. Chceme ukázat koloběžku nejen jako sportovní nástroj pro ligové soutěže, ale také jako zdroj zábavy, který vás dopraví kamkoliv ve městě, na hradní zříceninu nebo na hřebeny Krušných hor.

Všichni známe pohádku o Princezně Koloběžce první. Věděli jste však, že koloběh je sport, který má u nás více než čtyřicetiletou tradici? A věděli jste, že původ koloběžek sahá do Finska a Švédska, kde se v 1. polovině 19. století objevily první sněhoběžky (sáně poháněné nohou), ze kterých se zhruba po 150 letech stala jejich letní varianta - koloběžka? V našich končinách se koloběžky prvně objevily v Rožnově pod Radhoštěm, kde se využívaly jako významná složka suchého letního tréninku lyžařů běžců a sdruženářů sportovní školy. Od roku 1968 se začíná jezdit (tehdy pod záštitou SSM) ROLLO LIGA, která se s menšími přestávkami v 80. letech 20. století jezdí dodnes. Současná tvář moderního koloběhu je ovlivněna tzv. Finskou školou, jejímž otcem je Hannu Vierikko a která má svůj základ v již zmiňovaných sněhoběžkách.

Jízda na sněhoběžce (fin. ketkupolkka) - www.potku.fi
1. Jízda na sněhoběžce (fin. ketkupolkka) - www.potku.fi
Copyright ©

 

Koloběžky vídáme v posledních letech na cestách nebo ve městě stále častěji. Pryč jsou doby, kdy si koloběžky stavěli lidé doma „na koleně" ze všemožných materiálů. Dnes jsou k dostání sériově vyráběné koloběžky českých i zahraničních výrobců různých typů. Můžeme se projet na koloběžce ryze závodní, krosové, městské nebo freeridové.

Proč bychom se vůbec měli prohánět na koloběžce? Koloběh je vcelku nenáročný sport, který prospívá nejen našim svalovým skupinám, ale dovede nás za hranice našich dosud neobjevených schopností. Koloběžku vždy pohání jen vaše nohy. Díky dobrým jízdním vlastnostem není problém uhánět průměrnou rychlostí přes 20 kilometrů za hodinu. Po rovině lze jet snadno okolo 25 km/h, závodníci jezdí i 35 km/h. Z kopce se koloběžka rozjede i přes 85 km/h!

Koloběžka je vhodná do města i do přírody. S koloběžkou ve městě se můžete snadno a rychle pohybovat po ulicích, chodnících i pěších zónách. Při jízdě vám nebudou vadit mokré ani nerovné povrchy, snadno překonáte obrubník nebo jinou překážku. Když máte chuť vyrazit do přírody, tak je koloběžka vhodná pro krátké i dlouhé vyjížďky. Jezdit na koloběžce mohou všichni bez ohledu na věk, pohlaví a fyzickou kondici. S dalšími vyjížďkami budete poznávat stále víc potěšení z rychlého harmonického pohybu celého těla. Zkrátka koloběžka je ideální přibližovadlo.

Koloběžky připravené na start Dětské ligy
2. Koloběžky připravené na start Dětské ligy

Na koloběžce můžete vyjíždět sami nebo s přáteli. Pohyb na koloběžce je přibližně stejně rychlý jako rekreační jízda na kole, takže vám mohou dělat společnost i kamarádi-cyklisté. Jisté je však jedno - ať pojedete kamkoliv, jako koloběžkář budete vždy středem pozornosti! Český svaz koloběhu byl v roce 2002 přijat za přidruženého člena ČSTV, čímž se koloběh přiřadil mezi oficiálně uznávané sporty. Své síly tedy můžete případně změřit s ostatními borci na organizovaných závodech, které se konají v rámci české Rollo ligy, případně zavítat do zahraničních metropolí na závody Evropského poháru. Letošní Mistrovství Evropy v koloběhu organizuje PSP - Klub koloběhu Plzeň a koná se ve stejnojmenné západočeské metropoli - ideální možnost pro nevšední sportovní zážitek.

 

Česká Rollo Liga je obvykle pořádána na 5 - 8 kol od jara do podzimu, přičemž jedno kolo zahrnuje dva závody. Většinou se závodí na tratích dlouhých do 30 km, dále jsou zde časovky či kritéria do 10 km. Nově se do ligového programu zařazují i terénní závody. Podle pravidel jsou při závodech vypsány kategorie žáků, žákyň, juniorů a juniorek, mužů a žen, veteránů a veteránek, ze kterých vzejdou celkoví Mistři ligy. Závody se konají po celé republice. Jednotlivá kola pořádají zejména koloběžkové kluby z Kadaně, Plzně, Prahy, Oslavan, Jablonce, Zlína a Rožnova pod Radhoštěm.

Koloběžky a děti

Z vlastní zkušenosti nebo pozorování víme, že děti jsou schopné naučit se jízdě na koloběžce dříve než jízdě na kole. Je tomu tak proto, že těžiště je u jízdy na koloběžce posazené níže, a jízda je tak méně náročná na udržení rovnováhy. Učení se jízdě na koloběžce je tedy poměrně snadné. Při výběru koloběžky pro dítě bychom měli brát v úvahu jeho věk a výšku. Zcela nevhodné jsou skládací aluminiové koloběžky, které jsou spíše módním trendem a hračkou, než regulérním sportovním prostředkem. Vhodnou koloběžkou by mohl být např. K-Bike K5, Kostka Street Star 16, Kickbike Freeride nebo některá z koloběžek Mibo či Vella. Koloběh je pro děti (ale i pro dospělé) vhodným, ale i šetrným sportem. „Koloběžkování" je zdravé cvičení, kterým trénujeme celé tělo, s malým rizikem zranění. Provádíme totiž beznárazový a plynulý pohyb a pozvolně zatěžujeme organismus bez otřesů a náhlých změn pohybu. Musíme však pamatovat na pravidelnou změnu odrazové nohy.

Závodní koloběžka
3. Závodní koloběžka

Děti se však mohou zapojit i do závodění. Jak již bylo uvedeno, v rámci české Rollo ligy existuje dětská kategorie, ve které si děti mohou zazávodit se svými vrstevníky. Koloběžkový klub v Plzni, jako jediný v republice, navíc pořádá v jarních a letních měsících Dětskou ligu, ve které si děti mohou zajezdit na profesionálním okruhu Lopatárna na koloběžkách, které klub pro tyto účely zapůjčuje

Na startu Dětské ligy
4. Na startu Dětské ligy
Se svými školními žáky ráda vyrážím i na koloběžkové výlety do přírody. Žáci takové aktivity v dnešní době, která je přeplněná počítači, televizními seriály a dalšími technickými lákadly, potřebují a mnozí z nich je vřele vítají. Koloběžky jim zapůjčuji buď z vlastní „stáje", nebo si při větším zájmu koloběžky vypůjčuji od našeho koloběžkového klubu. S žáky pak vyrážíme „koloběhat" odpoledne po škole, pokud se domluvíme, tak i o víkendech. Bez nejmenších problémů žáci zdolávají trasy dlouhé i 20 km a domů se vracejí vždy plní zážitků.

 

Před vlastní jízdou je však nutné žáky seznámit se správnou technikou jízdy - jak na koloběžce správně stát, jak se odrážet a jak měnit odrazovou nohu. Obecně by jízda měla být rovná, bez kliček a s napřímeným držením těla. Technika jízdy na (správně postavené) koloběžce vychází z přirozeného postoje a pohybu těla, kdy se střídavě odrážíme levou a pravou nohou od země. Nohy by se měly střídat každý třetí až osmý odraz, v závislosti na tom, zda jedeme do kopce,nebo po rovině. Závodní jízda na koloběžce vyžaduje ovšem složitější techniku odrazu, která byla popsána např. v diplomové práci Š. Kittlerové (k nahlédnutí na www.kkplzen.cz/technika-jizdy/).

Zvládnutí základů techniky jízdy ušetří mnoho nepříjemností při vlastní jízdě. S koloběžkou se můžeme pohybovat nejen po cyklostezkách, ale můžeme zamířit i do lehčího terénu. Většina koloběžek (i silničních závodních) bez problému zdolává i zpevněné lesní cesty. Vždy však musíme dodržovat pravidla silničního provozu, při jízdě mít nasazenou cyklistickou helmu a mít dostatek tekutin!

Koloběžky se mohou velmi snadno stát součástí běžných hodin tělocviku. Jejich pořizovací cena je poměrně nízká (cca 3 000 Kč) a jejich trvanlivost je velmi vysoká. Koloběžka je ve všech svých variantách velmi jednoduchý stroj, který nepotřebuje téměř žádnou údržbu. Nemá žádnou přehazovačku, řetěz, přesmykač, šlapky ani převodníky. Stačí jen občas zkontrolovat kola a brzdy.

Základní varianta odrazu - In: Kittlerová (2006)
5. Základní varianta odrazu - In: Kittlerová (2006)

Výměna nohou vytočením špičky - In: Kittlerová (2006)
6. Výměna nohou vytočením špičky - In: Kittlerová (2006)

S žáky můžete v hodinách tělocviku vyrazit např. na atletický ovál, kde budete trénovat techniku jízdy, přešlapování a následně si můžete zazávodit. Pro žáky je zajímavá i jízda zručnosti, kdy se dá velmi snadno připravit slalomová dráha na přilehlém hřišti nebo parkovišti. Úplně nejlepší jsou však již zmiňované vyjížďky do přírody nebo blízkého okolí.

Koloběžky můžeme využívat i při dopravní výchově. Nejenže si „kolobky" můžeme snadno dovézt na dopravní hřiště, protože díky svým konstrukčním vlastnostem se převážejí daleko lépe než jízdní kola, ale žáci si i pohyb po hřišti mnohem více užijí. Udrží totiž rovnováhu na koloběžce při mnohem nižší rychlosti než na kole, a mohou se tak lépe věnovat dopravní situaci na hřišti. Stupátko koloběžky je navíc jen pár centimetrů nad zemí, proto není problém téměř okamžitě přejít z jízdy do chůze a ani pády z koloběžky nejsou tak tvrdé, jako ze sedla kola. Sportování je navíc pro žáky více než prospěšné, takže hurá do toho!

Literatura a použité zdroje

[1] – Historie a vznik svazu koloběhu [online]. [cit. 2009-06-08]. Dostupný z WWW: [www.kolobezky.com/svaz.html].
[2] – Historie koloběhu [online]. [cit. 2009-06-08]. Dostupný z WWW: [www.mibo.cz/historie.htm].
[3] – KITTLEROVÁ, Š. Aplikace koloběhu pro zrakově postižené. Praha : Diplomová práce FTVS UK Praha, 2006. 120 s.
[4] – Klub koloběhu Plzeň . [cit. 2009-06-08]. Dostupný z WWW: [www.kkplzen.cz].
[5] – ŽĎÁREK, K. Koloběh - současný stav. Praha : Diplomová práce FTVS UK Praha, 2005.

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
Mgr. Kateřina Houšková

Hodnocení od uživatelů

Článek nebyl prozatím komentován.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Klíčové kompetence:

 • Základní vzdělávání
 • Kompetence k řešení problémů
 • vnímá nejrůznější problémové situace ve škole i mimo ni, rozpozná a pochopí problém, přemýšlí o nesrovnalostech a jejich příčinách, promyslí a naplánuje způsob řešení problémů a využívá k tomu vlastního úsudku a zkušeností
 • Základní vzdělávání
 • Kompetence sociální a personální
 • vytváří si pozitivní představu o sobě samém, která podporuje jeho sebedůvěru a samostatný rozvoj; ovládá a řídí svoje jednání a chování tak, aby dosáhl pocitu sebeuspokojení a sebeúcty
 • Základní vzdělávání
 • Kompetence k učení
 • poznává smysl a cíl učení, má pozitivní vztah k učení, posoudí vlastní pokrok a určí překážky či problémy bránící učení, naplánuje si, jakým způsobem by mohl své učení zdokonalit, kriticky zhodnotí výsledky svého učení a diskutuje o nich

Průřezová témata:

 • Základní vzdělávání
 • Osobnostní a sociální výchova
 • Sebepoznání a sebepojetí
 • Základní vzdělávání
 • Osobnostní a sociální výchova
 • Rozvoj schopností poznávání

Mezioborove presahy:

Organizace řízení učební činnosti:

Skupinová, Individuální

Organizace prostorová:

Specializovaná učebna, Vycházka do přírodního prostředí

Nutné pomůcky:

Koloběžka, cyklistická helma, sportovní obuv