Odborný článek

Abeceda managementu

1. 10. 2008 Základní vzdělávání
Autor
PhDr Jaroslav Jindra

Anotace

V rámci zkvalitňování podpory řídících pracovníků ve školství vám nabízíme několik textů, které se zabývají základy managementu.

V rámci zkvalitňování podpory řídících pracovníků ve školství vám postupně nabídneme několik textů, které se zabývají základy managementu. Materiály se budou postupně věnovat jednotlivým činnostem, které s dobrým managementem souvisejí a které mohou zkvalitnit řídící procesy. Texty jsou upravené pro potřeby ředitelů a vedoucích pracovníků ve školách a školských zařízeních.

Někdo by mohl namítnout, že management a školství jsou dvě absolutně rozdílné oblasti. Jako odpověď můžeme nabídnout část celého textu:

„Management není nic závratně nového. Je tu už „pár set let" a bylo o něm napsáno tisíce knih, na jejichž papír muselo padnout mnoho lesů. Jsou lidé, kteří managementem žijí, a jsou lidé, kteří deklarují, že jej vůbec nepotřebují a že stačí selský rozum.
Je jedno, ve kterém sektoru ředitel, manažer nebo vedoucí pracovník pracuje. Podobné principy managementu fungují ve školství, státním, podnikatelském i neziskovém sektoru. Management je tvořen principy, na které „průměrně geniální jedinec" může přijít sám na základě osobních zkušeností a bez předchozí teoretické přípravy. Trvá to však v řadě případů dost dlouho. Proto je však dobré tyto principy slyšet od někoho jiného z určitého souhrnu, a to chceme v manažerské abecedě nabídnout."

Abeceda managementu:
Základy managementu
Strategický management
Motivace, stimulace pracovníků
Hodnocení pracovníků
Řízení projektu
Typy porad a jejich příprava
Participativní styl řízení
Facilitace
Marketing
Public relations
Manažerské techniky
Časový management, stres

Licence

Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.

Autor
PhDr Jaroslav Jindra

Hodnocení od uživatelů

Lukáš Križko
22. 9. 2009, 01:53
Toto je velmi kvalitní materiál pro další vzdělávání a osobní růst učitele. I když se to nezdá, jsou podle mne, management a jeho obory v mnoha ohledech blízké profesi učitele. Vřele doporučuji.

Váš komentář

Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.

Článek není zařazen do žádného seriálu.

Článek pro obor:

Člověk a jeho svět