V dnešním stále více propojeném světě je kulturní rozmanitost realitou, kterou musí pedagogové, školy a organizace přijmout a řešit, aby vytvořili inkluzivní prostředí pro učení. Příručka pro učitele o dobré praxi při inkluzi kulturně různorodých dětí slouží jako komplexní průvodce pro učitele a pedagogy, poskytující řadu metod, technik, přístupů, aktivit a nástrojů zaměřených na podporu inkluze kulturně různorodých dětí ve vzdělávacích prostředích. Místo dlouhých vyprávění a vysvětlení tato příručka nabízí 40 dobře strukturovaných, stručných a praktických metodických listů, které byly ověřeny v bohatých praktických zkušenostech jejích autorů. Tyto metodické listy slouží jako průvodce pro učitele a pedagogy, aby efektivně plánovali a realizovali vzdělávací aktivity s ohledem na potřeby a různé schopnosti studentů. Díky řadě praktických metod a přístupů tato příručka posiluje pedagogy v jejich snaze vytvářet inkluzivní prostředí pro učení, kde mohou všechny děti, bez ohledu na své kulturní zázemí, růst a úspěšně se rozvíjet.
Dále si klade za cíl zlepšit školní atmosféru a kulturu ve třídách tím, že podporuje multikulturní porozumění, toleranci a pozitivní vztahy mezi žáky z různých kulturních prostředí. Příručka je výsledkem výzkumu a výměny praxe a myšlenek na místní, národní i mezinárodní úrovni. Vychází z praktických zkušeností mnoha učitelů a pedagogů pracujících s touto konkrétní cílovou skupinou. Praktiky zahrnuté v této příručce jsou kombinací formálních a neformálních vzdělávacích přístupů. Tyto osvědčené praktiky, které se ukázaly jako účinné a přitažlivé jak pro děti, tak pro pedagogy, nabízejí cenné poznatky a strategie pro podporu inkluze a naplňování rozmanitých potřeb dětí nejen ve třídě, ale i v širším světě mimo školu. Příručka pro učitele o dobré praxi při inkluzi kulturně různorodých dětí byla vyvinuta a vytvořena jako součást aktivit projektu Easy Together, spolufinancovaného Evropskou unií.
Příručka pro učitele je dostupná v angličtině, češtině a rumunštině na adrese https://www.zaedno.org/teachers-handbook.
O projektu Snadno spolu
Projekt Easy Together (kód projektu: 2023-1-CZ01-KA210-SCH-000154059), spolufinancovaný Evropskou unií v rámci programu ERASMUS+, usiluje o posílení inkluze a rozmanitosti ve školách prostřednictvím různých aktivit. Tyto aktivity zahrnují výměnu dobré praxe v oblasti inkluze prostřednictvím výzkumu, setkání a workshopů, které vyvrcholí vytvořením příručky. Kromě toho projekt zahrnuje vývoj, testování a distribuci vícejazyčných vzdělávacích materiálů pro kulturně různorodé děti, především v Česku a Rumunsku, ale také v dalších zemích EU. Mezi klíčové výsledky projektu patří posílení zapojených organizací, zlepšení kvalifikací a zkušeností učitelů, zlepšení vzdělávací podpory pro kulturně různorodé děti, poskytnutí nových materiálů pro učitele a žáky a podpora rovnosti a sociální soudržnosti.
Všechny články jsou publikovány pod licencí Creative Commons BY-NC-ND.
Článek nebyl prozatím komentován.
Pro vložení komentáře je nutné se nejprve přihlásit.
Článek není zařazen do žádného seriálu.